• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

 • 15 Temmuz 2021
 • Yazar: Esteaura .

Burun estetiği, bilinen diğer ismiyle rinoplasti şeklinde adlandırılır. Burnun şekli ve boyutunu, kişilerin isteğine göre değiştirmek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Burun estetiğinin, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte farklı uygulama yöntemleri bulunur. Peki, burun estetiği nasıl yapılır?

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, tıp alanındaki ismiyle rinoplasti şeklinde yer edinir. Burnun bulunduğu hali dışında, yeniden şekillendirilmesidir. Şekillendirme ile birlikte burunda sağlık problemleri olduğu takdirde de rinoplasti yani burun estetiği, plastik cerrahi işlem alanında uygulanır. Estetik ya da fonksiyonel nedenler doğrultusunda yapılabilir.

 • Estetik rinoplasti, burnun genel olarak görünümünün kişilerin istediği doğrultuda değiştirilmesidir.
 • Fonksiyonel rinoplasti ise daha çok sağlık açısından bir estetiktir. Nefes almayı kolaylaştırmak ve burundaki havayollarının, genetik olarak iyileştirmesi amacıyla uygulanır.

Burnun üzerinden alınan bir kesi ya da kıkırdağın şeklinin  değiştirilmesi ile burun bulunduğu görünümünden farklı bir şekle getirilir. Fonksiyonel rinoplasti, hava yolları genetik olarak rahat nefes almayı sağlayamadığı takdirde tercih edilir. Horlama ya da akıntı gibi problemlerde, hava yollarının darlığı yüzünden oluşabilir. Yapılan estetikle birlikte bu alanlar genişletilip, kişi daha rahat bir şekilde nefes alır. Burada uygulanan teknikler;

 • Cerrahın deneyimine ve eğitimine,
 • Hastanın genel olarak durumuna bağlı olarak farklılık gözetebilir.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği belirli sebepler doğrultusunda yapılır. Bunlar

 • Kozmetik nedenler
 • Ve tıbbi nedenlerdir.

Kozmetik nedenler, kişinin burun kemerinde ve burun ucunda görünüm olarak şikayetleri olduğu takdirde tercih edilir. Tıbbi nedenler ise havayollarının fonksiyonel olarak solunum problemi oluşturması amacıyla tercih edilir. Her iki durumda da uygulanan çalışma, burun estetiği alanına giren diğer bir ifade ile rinoplastidir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Türleri

Rinoplasti ameliyatı, bireysel bir çalışmadır. Cerrahi işlemin tekniğiyle, hastanın yaşına, anatomisine ya da burundaki isteklere göre bu yöntemler kişiselleştirilir. Rinoplasti türleri;

 • Açık rinoplasti
 • Kapalı rinoplasti
 • Revizyon rinoplasti (burun ucu estetiği) şeklinde değişkenlik sağlar.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Yöntemleri

 • Açık rinoplasti, burun deliklerinin üzerinden alınan kesiyle yukarı doğru kaldırılmasıdır. Burun buradan alınan kesi ile birlikte istenilen şekle sokulabilir. Kapsamlı bir şekillendirme isteyen hastalar için uygulanır.
 • Kapalı rinoplasti, burun deliği içerisinde uygulanan bir çalışmadır. Burun içerisinde ameliyat yapıldığı için yara izi, şişme, morarma gibi etkiler diğer rinoplasti çeşitlerine göre daha az olur.
 • Revizyon rinoplasti, yapılan burun estetiğinde başarısız bir çalışma gerçekleşmesi ya da hastanın iyileşme sürecinde burnun yapısının beğenilmemesiyle tekrardan yapılıyor. Revizyon rinoplasti, hastanın beklentilerini karşılamak amacıyla uygulanır.
 • Burun ucu estetiği, tıp alanındaki ismi ile tipplasti olarak yer edinir. Burun ucunun şekillendirilmesinde, açık ya da kapalı ameliyat yapılabilir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatı her yaştan erkek ve kadınların burun yapılarını düzeltmek amacıyla tercih edebilecektir yöntemler ancak burada burun yapısındaki Nazal kemiği tam anlamıyla büyümesi önemlidir fiziksel olarak gelişimin tamamlanması kız çocuklarında 16erkeklerde ise 18 yaşından sonra uygulanabilir burada solunum yetmezliğinden dolayı bir burun ameliyatı gerekiyorsa daha genç bir yaşta da yapılması mümkündür

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği, genel anlamda 90 ile 180 dakika arasında değişir. Fakat bu süreçte daviye bağlı olarak da farklılık gözetebilir. Burun estetiğinde açık ya da kapalı olmak üzere iki farklı yöntem bulunur. Cerrahın tercihine, hastanın genel olarak durumuna bağlı olarak sedasyonlu lokal anestezi ya da bilinen genel anestezi ameliyat esnasında uygulanmaktadır. Burada yapılan işlemlerde ilk olarak insizyon yani burun derisi kesilerek, kemik ve kıkırdak yapılarına ulaşılır. Ardından nazal tıkanmanın düzeltilmesi sağlanır. Fonksiyonel bir ameliyat olduğu takdirde bu işlem gerekir. Üçüncü aşamada ise yeniden şekillendirme ve boyutlandırma gelir. Burun kemeri geniş, uç ya da çarpık yapıya sahip olan kişilerin, burun üstünden alınan kesinin yumuşatılması ile birlikte istenilen doğrultuda şekillendirilir. Çarpıp burun kemiği kırılarak, iç kemikten düzeltilir. Sonuç olarak kapanış işlemi ile burun tekrardan yerine yerleştirilir ve dikim aşaması gerçekleşir. Erken iyileşmenin yaşanabilmesi için septumun dengelenmesi önemlidir. Burada burun deliğine bandaj ya da burun dışına ateller yerleştirilir. Böylelikle tedavi sürecinde buruna dışarıdan herhangi bir darbe geldiği takdirde istenmeyen bir durum yaşanılmaz.

BurunAmeliyatı İyileşme Süreci

Burun ameliyatı yapıldıktan sonra iyileşme süreci önemlidir. Hijyenikliğe önem verildiği gibi dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbeye karşı burun korunmalıdır. Doktorunuz tarafından verilen kremler, düzenli olarak burnuna uygulanmalı aynı zamanda kontrollere de gidilmelidir. Kontroller aşama aşama gerçekleşir ve burun içerisindeki ateller zamanla çıkarılır. Aynı zamanda burun deliğine bandaj ya da farklı iyileşme sürecini etkileyen yapılar yerleştirilmesi de doktor kontrolüyle çıkarılır. Burun ameliyatı öncesinde ve iyileşme sürecinde belirli etmenlere hasta dikkat ettiği takdirde herhangi bir risk problemi oluşmaz. Burun estetiği nasıl yapılır yada burun estetiği ile ilgili merak edilen bilgileri, esteaura olarak bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde ulaşabilirsiniz.