• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Burun Estetiği Sonrası Süreç

 • 9 Mart 2022
 • Yazar: Esteaura .

Burun estetiği sonrası süreç, özellikle burun ameliyatı olacak pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Burun estetiği günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlarından birisi olmaktadır.

Burnu yeniden şekillendirmek ve daha iyi bir hale getirmek için yapılan bütün müdahaleler ve ameliyatlar burun estetiği kapsamında yer almaktadır. Burun estetiği operasyonları sayesinde burnun aksayan yönleri estetik ya da sağlık amaçlı iyileştirilmektedir. Burun ameliyatlarından sonraki süreçte de, bu operasyonu geçirenlerin titizlikle uyması gerekenler olmaktadır.

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Yüzün en önemli parçalarından birisi olan burun, estetik açıdan da birçok kişi tarafından en önemli organlardan birisi olmaktadır. Bu nedenle burunları ile ilgili estetik kaygılar taşıyan pek çok kişi burun estetiği yaptırmayı tercih etmektedir. Burun estetiği ameliyatları, aynı zamanda burun yapısından kaynaklanan kemik ya da kıkırdak bozukluklarını gidermek içinde yapılabilmektedir. Bu bağlamda burun estetiği konusunda, şu unsurlar yer almaktadır;

 • Burun tıkanıklığı ameliyatı
 • Burun kemik ve kıkırdak ameliyatları
 • Burun ucu estetiği ameliyatı
 • Estetik kaygılarla yapılan burun estetiği ameliyatları

Burun Estetiği Sonrası Süreç Nasıl Olmaktadır?

Burun estetiği operasyonundan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Burun ameliyatı olduktan sonra genel olarak burun içinde iç pansumanlar yer almakta ve bunlar bir hafta boyunca burun içerisinde kalmaktadır. Aynı zamanda burnu korumak amacıyla buruna doktorlar tarafından atel bantlar takılmaktadır.

Burun ameliyatı, yani diğer adı ile rinoplasti sonrasında burunda oluşabilecek olan şişlikleri ve kanamaları önlemek için hastaların yatarken mutkal baş göğüsten yüksek olacak şekilde bir yatış pozisyonunda dinlenmeleri gerekmektedir. Burun estetiği sonrasında yaşanan süreçte, burun içinde olan tamponlar nedeniyle de, hastalar nefes almakta biraz zorlanmaktadırlar.

Ameliyattan sonra burun içi tamponlar çıkarıldıktan sonra ise burunda biraz kanama olması normal bir süreç olmaktadır. Bu kanamayı önlemek içinse burun altına gazlı bez ile tampon yapılmaktadır. Bu kanama bir kaç gün sonra kendiliğinde geçmektedir. Bu süreci yaşayan hastaların, istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için mutlaka doktorun dediği tavsiyelere uyması gerekmektedir.

Burun estetiği sonrası süreç içerisinde, hastaların kesinlikle ağır egzersizlerden ve ağır işlerden bir ay boyunca kaçınması gerekmektedir. Bu nedenle burun ameliyatı olan kişilerin koşu ya da buna benzer sporları yapmaması lazımdır. Hastaların ıkınmadan kaçınması da bu dönemde önemli olmaktadır. Bu nedenle burna baskı oluşturmaması için hastaların kabız olmamak için lifli olan meyve ve sebzelerle beslenmesi gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı olan kişilerin 1 ay boyunca burunlarına baskı yapacak olan güneş gözlüğü ya da herhangi bir gözlük kullanmaması lazımdır. Aynı zamanda diş fırçalama esnasında, ameliyatlı burnun etkilenmemesi için çok yumuşak hareketlerle dişlerin fırçalanması önemli olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır;

Burun estetiği ameliyatı, genel olarak estetik kaygılar için yapılan bir ameliyat olsa da, burun sağlığı açısından da burun ameliyatları yapılabilmektedir. Burun ameliyatı sonrasında ise hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilmekte ve 6 saat sonra evlerine gidebilmektedir. Buna bağlı olarak burun estetiği ameliyatı yapılabilen durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Burundaki kemerli yapıyı düzeltmek için
 • Burun düşüklükleri
 • Burun alın ya da burun dudak arasında olan açıların düzeltilmesi için
 • Burun kırılmaları
 • Burun küçültülmesi ya da büyütülmesi
 • Burundaki asimetrik sorunların giderilmesi için
 • Burun etlerinin alınması için
 • Kronik sinüzit gibi rahatsızlıklar için