• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Meme Dikleştirme Fiyatları 2021

 • 12 Temmuz 2021
 • Yazar: Esteaura .

Meme sarkması her kadının başına gelebilen rahatsız edici ve hoş olmayan bir durumdur. İnsanların aklında meme sarkmasının çözümü olan meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatı, meme dikleştirme ameliyatı anestezi türü, meme dikleştirme ameliyatından sonra havuza girilir mi gibi olan bu soruların cevapları aşağıdaki başlıkların altında detaylıca anlatılmıştır.


Estetik ve Meme Estetiği

Sanatın temelini oluşturan estetik ruhun ve bedenin güzelliğe kavuşmasının ortaya dökülmüş halidir. İnsanlar ruhlarını dinginleştirmek ve huzur bulmak için sanata hayatın önemli bölümlerinde yer verir. Aynı şekilde estetik güzelliğin dışa vurumudur. İnsanlarda kendilerini daha güzel, daha mutlu ve daha iyi hissetmek için estetik yaptırmayı seçebilirler.


İnsanlar, vücudunda absürt olduğunu düşündüğü yer ve bölümlerden rahatsızlık duyarlar. Hatta bu durum psikolojik rahatsızlığa sebep olabilir. Kendilerini beğenmedikleri için fotoğraf çekilemez, dışarı çıkamaz, istediğini giyemez diğer bir deyiş ile hayatı yaşamaktan geri kalırlar. Sosyallikten uzak kalmayı seçebilirler.


İnsanların, doğuştan geldiği gibi doğuştan gelmeyen ve zamanla değişen veya geçirilen bir kaza sonucu eski haline benzemeyen vücut bölümleri olabilir. Bu vücut bölümlerinden rahatsızlık duyabilirler. Bunun için estetiğe başvurmak isterler.


Estetiğe başvurmak için illa ki güzel görünmek amacı olmak zorunda değildir. Bazı estetik bozukluk gibi görünen hastalıklar gün geçtikçe gerçek manada kişinin yaşam standartlarını ve hayatını etkileyebilmektedir. Örneğin aşırı kilo alımı ile kalp rahatsızlıkları, nefes alamama, damar tıkanıklığı ve benzeri durumlar görülebilmektedir. Dışarıdan bakıldığında sadece kilo alma ve kilo alma sonucu çatlak oluşumu gibi estetiksel olmayan görüntüler sunan durumlar özünde sağlığa ciddi zararlar verir. İnsanlar bunların sonucunda estetiği çözüm yolu olarak görmektedir.


Estetik ameliyatı olmaktan çekinen birçok insan vardır. Bunun sebepleri arasında istediği gibi olmama korkusu, çeşitli ağrılar, yapılan estetiğin iyi görünen bir bölgeyi etkilemesi, toplum ne der düşüncesi gibi sebepler yer almaktadır.


Kişinin estetik operasyonu için derme çatma klinikler seçmemesi gerekir. İşinin uzmanı olan ve bu konuda deneyimi olan klinik ve hastaneler ile randevu alarak çeşitli değerlendirmeler sonucunda estetik operasyon yaptırabilir.


Estetik operasyon denilince ortaya toplum ne der korkusu çıkmaktadır. Ancak söz konusu estetikse bu sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz ile ilgilidir. Kişi kendini mutlu ve huzurlu hissedecekse estetik yaptırmalıdır.


Estetik operasyonlarda çeşitlilik oldukça yoğundur. Yüz germe, kaş kaldırma, meme küçültme, meme büyültme, burun estetiği gibi birçok bölgeye estetik işlem yapılabilmektedir.


Gelişen tıbbi teknolojileri ve hastaneleri ile Türkiye sağlık sektöründe ilerleme kaydetmektedir. Birçok ülkeye göre uygun fiyatları sebebiyle de gerek yerli gerekse yabancı kişilerin tercihleri arasında ilk sıralarda Türkiye yer almaktadır. Gelişen tıbbi teknolojiler, estetik alanına da birtakım yenilik ve gelişim katmıştır.


Meme estetiği, hastanın isteği durumunda gerçekleşen meme dokusundaki deformeleri düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemlere verilen isimdir. Meme estetiğini insanlar birden fazla sebepten dolayı olabilir. Bazen bir meme estetiği ameliyatında iki estetik birden yapılması mümkündür. Örneğin bir küçültme ameliyatında meme dikleştirme işlemi de yapılabilmektedir.


Meme estetiği ameliyatı zorlu bir ameliyat olsa da ameliyat sonrasıhasta minimal ağrılar hissetmektedir. Hatta göğüs estetiği ameliyatı sonrası hasta hızlı bir şekilde ayaklanabilmektedir.


Estetik kişinin kendini rahat hissetmesi ve güzel bulması için yapılır. Bu sebeple öncelikle kişi ameliyat olmak için kendisini ikna etmelidir. Sonrasında ise ameliyatının kalıcı sorunlar içermemesi için kaliteli bir hastane ve doktor ile görüşme yapmalıdır.

Meme estetiği ameliyatları için doktorla yapılan randevuda çeşitlikriterler değerlendirilir. Örneğin şeker hastası bir kişiestetik ameliyat olmak istiyorsa şeker hastalığına uygun olacakşekilde kararlar alınmaktadır.


Ne yazık ki günümüzde birçok kişi estetik ameliyatını ucuzagetirmek için güvenilmeyen mekanlarda ameliyat olabiliyor. Ancakestetik ameliyatları da tıpkı kalp ameliyatı, böbrek ameliyatı,karaciğer ameliyatı gibi önemli ameliyatlardır. Hijyenik birortamda yapılması ve işinin ehli bir doktorun yönetimindeyapılması önemlidir. Aksi takdirde enfeksiyon kapabilir vegüzelleşmek yerine ciddi ve acı sonuçlara maruz kalabilirsiniz.


Meme Niye Sarkar?

Meme sarkmasına sebep olan birçok etken bulunur. Genetik etmenlerden olabileceği gibi dış etmenlerden de kaynaklı olarak meme sarkması görülebilir. Yaşlanma, hamilelik ve çocuk emzirme gibi doğal etmenler meme sarkmasına neden olabilir. Sigara, fazla kilo, ani kilo alma ve verme gibi dış etmenlerden kaynaklı meme sarkmaları da mümkündür.


Meme sarkmasına engel olmak için çeşitli egzersizler yapılabilirf akat meme sarkması seviye atlamışsa ne yapılırsa yapılsın tek çözüm meme dikleştirme ameliyatı olmaktadır.


Ameliyat Olmadan Meme Dikleştirme İşlemi Yapılabilir Mi?

Ortaderece ve ileri derece meme sarkması durumunda egzersiz, masaj, yağ, krem ve benzeri dış etmenler ile meme dikleştirme işlemi yapılması mümkün değildir.


Spor yapmak sağlığınız için önemli ve vücudunuzun diri kalması için gereklidir. Ancak başlamış olan bir hastalık semptomunu değiştirmek için spor yeterli olmaz ve çoğu durumda tıbbi destek almak gerekir.


Ameliyat Olmam Gerektiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Her yaşta ve vücut tipinde insanın başına gelebilecek bir hastalık olan meme sarkması için öncelikle randevu almanız gerekir. Randevuda doktorun yaptığı gerekli incelemeler sonucunda ameliyat olup olamayacağınıza karar verilir.


Meme dikleştirme muayenesi ayakta gerçekleştirilir ve cilt kalitesi, meme ucu pozisyonu, meme bezi, meme başı ölçümleri yapılarak ameliyata gerek olup olmadığına veya hangi malzemelerin kullanılacağına karar verilir. Bu ameliyatın planlanmasında hastanın beklentilerine dikkat edilir.


Değerlendirmeler sonucu doktorunuz nasıl bir ameliyat yapılması gerektiğini planlar. Memenin altına silikon protez yerleştirilerek dik görünmesi sağlanır. Ancak ne kadar silikon protez kullanılcağına ameliyat yapılırken karar verilmektedir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi) Nedir?

Memenin yapısında kas bulunmaz. Meme, tamamen süt bezleri ve yağlardan oluşur. Bu sebeple memede sarkma durumu görülmesi olağandır. Birçok kadını rahatsız eden bu hastalık için estetik ameliyat olabilirsiniz.

Özellikle ileri seviye meme sarkması birçok kadını rahatsız eden bir durumdur. Toparlayıcı sütyenlerle bile saklanamayan bu rahatsızlığın çözümü estetik ameliyat olmaktır.


Meme sarkmasının belirli dereceleri bulunmaktadır. Ameliyatın seyrini belirleyen bu dereceler 4 tiptedir. Yalancı meme sarkması, hafif seviye meme sarkması, orta seviye meme sarkması ve ileri seviye meme sarkması olmak üzere 4 tanedir.


Hafif meme sarkması, meme başı konumunun meme alt çizgisinden 1 cm kadar altında olduğu sarkmalardır. 1 ila 3 cm şeklindeyse orta seviye, 3 cm üstündeyse ileri seviye meme sarkması söz konusudur. Yalancı meme sarkmasında ise meme başı, meme alt çizgisinin altında değildir. Ancak memenin altındaki dokuların alt çizginin altına kayması durumuna yalancı meme sarkması denir.


Meme sarkması doğum, emzirme, yer çekimi, ani kilo alma ve verme ile kaynaklı olarak ortaya çıkar. Meme sarkmasını düzeltebilmeniz ve yavaşlatabilmeniz için deformasyonun erken seviyelerinde egzersizler faydalı olabilir. Ancak ileri seviye deformasyonu bulunan hastaların çözümü meme dikleştirme ameliyatıdır.


Kadınların birçoğunu rahatsız eden bu görünümü ameliyat sayesinde düzeltebilir ve istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.


Meme dikleştirme ameliyatında hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Zorlu bir ameliyat olan meme dikleştirme operasyonunda doktor yaptığı değerlendirmelerin sonuçlarını uygulamaktadır.


Meme dikleştirme ameliyatı süresi yaklaşık 2 saat ila 4 saat arasında değişmektedir. Eğer protez kullanılan bir ameliyat olacaksa 3 saat ile 4 saat arasında değişmektedir. Genel olarak bu ameliyat meme küçültme ve meme büyültme operasyonları esnasında yapılmaktadır. Ancak hastanın böyle bir isteği yoksa ve sadece sarkmadan şikayetçi ise tek başına meme dikleştirme ameliyatı yapılması mümkündür. Meme dikleştirme ameliyatında gereksiz deri alınarak sarkmış meme düzeltilmektedir.


Sütyen bedenlerindeki A, B, C olarak nitelendirilen ölçüler meme hacmini belirtir. Sütyen bedenlerindeki 75, 80, 85, 90, 100, 105 gibi sayılar ise göğüs duvarı etrafındaki ölçüyü belirtmek için kullanılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı için sütyen bedeninizdeki göğüs duvarı etrafı ölçünüzün değişmesi hedeflenmez. Ameliyattan sonra da ölçünüz ne ise aynı şekilde kalacaktır. Meme dikleştirme ameliyatında asıl hedeflenen meme hacmi ölçüsünü değiştirmektir. Çoğu meme dikleştirme ameliyatı için belirtilen ve hedeflenen meme hacmi ölçüsüdür.


Meme dikleştirme ameliyatı ile göğüs dekoltesi görünümü değişmektedir. Hastanın isteği ve doktorun değerlendirmeleri sonucunda meme bölgesinde ciddi değişimler yapılacaksa yağ enjeksiyonu uygulanması gerekmektedir. Çünkü en ufak değişimlerde bile büyük farklılık ve sıkıntı oluşabilmektedir.


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Birçok ameliyat gibi meme dikleştirme ameliyatı olabilmeniz için de gereken yaş 18’dir. Her yaş grubuna hitap eden bir ameliyat olan meme dikleştirme ameliyatı, göğüslerinden rahatsız olan her insana uygulanabilir. Ancak meme üzerinde gerekli inceleme ve değerlendirme yapılması gerekmektedir. Doktorun incelemeleri sonucunda ameliyatın olup olmayacağına karar verilmektedir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmamalıdır?

Meme dikleştirme ameliyatının üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Meme dikleştirme ameliyatında önemli olan iki şey vardır. Birincisi hastanın buna ihtiyacı olduğunu düşünmesi ve ameliyat olmayı istemesidir. İkincisi ise doktorun gerekli tetkikleri yaparak hastanın ameliyat olup olamayacağına karar vermesidir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı için de gerekli tetkikleri yapılması sonucunda hastaya hangi işlemin yapılacağına karar verilir. Karar verilen işlem için hangi malzemeler kullanılırsa ona göre meme dikleştirme ameliyatı fiyatı belirlenmektedir.


Meme dikleştirme ameliyatını plastik cerrahlar yapmaktadır. Bu ameliyatı SGK ödemez bu sebeple meme dikleştirme ameliyatı fiyatı bir miktar yüksek olmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatı hakkında bilgi alabilmek için ilk işiniz randevu almak olmalıdır .Aldığınız randevu sonucunda doktor, meme dikleştirme ameliyatı fiyatına dair hastayı bilgilendirmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Ne Yapılmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı oldukça zorlu bir ameliyattır. Bu ameliyatı en hafif şekilde atlatmak istiyorsanız operasyon öncesi dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.


Genellikle meme dikleştirme ameliyatı öncesinde 15 gün ila 30 gün alkol ve sigara içilmemesi tavsiye edilir. Ayrıca meme dikleştirme ameliyatı öncesinde doktorlar mamografi ve ultrasonografi çektirilmesini de istemektedir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatı öncesinde alkol ve sigara içilmediği gibi sonrasında da aynı süre kadar içilmemesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca ameliyat öncesi bol su tüketmeniz, tuzlu ve baharatlı yiyeceklere bir süre ara vermeniz ameliyat sonrası dönemde ödem oluşmasını engelleyebilir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonrasında sarkmaların düzeltilmesi ile hasta istediği görünüme kavuşmaktadır. Her ameliyat sonrasında ağrı olduğu gibi bu ameliyattan sonra da ağrı görülmektedir. Ancak dayanılmayacak seviyede değildir.

Ameliyat sonrası hastaya doktorlar buz kompresi uygulanmasını önermektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında yaklaşık bir ay kadar normal sütyen takmanız tavsiye edilmemektedir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında sporcu sütyenine benzeyen bir medikal sütyen 4 hafta kadar takılmaktadır. Doktorlar hastaların sıkılmadıkları ve rahatsız olmadıkları durumlarda medikal sütyenleri 1-2 ay daha takmalarını tavsiye ederler.


Meme dikleştirme ameliyatında dikiş atılmaktadır. Dikişler 15 gün sonra doktor kontrolünde alınmaktadır. Ayrıca meme dikleştirme ameliyatında memelere dren yerleştirilmektedir. Bu drenlerin çıkarılması da ameliyattan iki gün sonra gerçekleşmektedir.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında doktorunuz gerekli gördüğü takdirde bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Bazı hastaların memesinde morluk ve sertlik görülebilmektedir ancak korkulmasına gerek yoktur çünkü 1-2 hafta içerisinde geçmektedir. Ameliyat sonrasında ayağa kalkabilirsiniz lakin kişisel ihtiyaçlarınızı görecek kadar hareket etmeniz tavsiye edilir. Meme dikleştirme ameliyatından 1 ay sonra tam anlamıyla bedensel hareketlerinizi yapabilir hale gelirsiniz.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastalarda ödem görülebilmektedir. Memenin yeni şekli yavaş yavaş oluşurken ödem kaybolmaktadır. Hastanın istediği görünüme sahip olması2,5 ay ila 3 ay arasında değişmektedir. Memenin son görünümüne kavuşması ise 10 ay ila 12 ay arasında değişiklik gösterebilir.


Meme kaldırma estetiği sonrasında doktorunuz izin verdiği takdirde duş almanız için geçmesi gereken en erken süre 4 gündür. Kesili bir işlem olan meme dikleştirme ameliyatından sonra yaraların tam anlamı ile iyileşebilmesi için 2 hafta geçmesi gerekmektedir. Enfeksiyon kapma ve mikrop riskine karşı deniz ve havuza girmeniz tavsiye edilmez. Eğer doktorunuz iyileşme sürecinizden memnunsa deniz ve havuza girmenize izin verebilir lakin bunun için de en az 2 hafta beklemeniz gerekmektedir. Ameliyatlı göğüs bölgenizi doğrudan güneş ışınından korumanız gerekir bu yüzden deniz ve havuz planlarınızda 15-30 dakika önce güneş kreminizi sürmeniz önemlidir. Yazın sıcaklığına bağlı olarak terleme ve ıslanma gibi durumları göz önünde bulundurmayı unutmayarak güneş kreminizi tazelemeyi unutmayınız.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında işe dönmek için biraz beklemeniz önerilse de fiziksel aktivite gerektirmeyen ofis işlerinize ameliyattan sonraki 3. gün dönebilirsiniz. Fiziksel aktivite gerektiren bir işiniz varsa ameliyattan sonra 10 gün vbeklemeniz önerilir.


Meme dikleştirme ameliyatından 2 ay sonra ise buhar odası, sauna ve benzeri mekanlarda bulunabilirsiniz.


MemeDikleştirme Ameliyatı Sonrası Sarkma?

Meme dikleştirme ameliyatında hastanın memelerine silikon konulur ve ilerleyen yaş ve yer çekimi yüzünden zamanla sarkma görülmesi mümkündür. Bu sarkma uzun bir süre sonra görülmektedir.


MemeDikleştirme Ameliyatı Sonrası Bebek Emzirilir Mi?

Estetik olarak hastanın istediği görünüme kavuşmasını sağlayan meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bebek emzirebilirsiniz. Farklı teknik ve malzemeler kullanılsa da bu ameliyatta süt bezlerine hiçbir işlem uygulanmaz ve süt bezleri çok iyi korunur. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bebek emzirmede bir problem yaşamazsınız ve sütünüzde bir değişiklik olmaz.


MemeDikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Birçok ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı sonrasında da iz kalmaktadır. Meme dikleştirme operasyonunda kesi yapılması sebebiyle iz kalmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatındaki kesi sebebiyle oluşan izler ilk 24 hafta pembemsi renkteyken 24 haftadan sonra gitgide beyazlamaya başlar.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kalan izler ince bir görünüme (T harfine benzer) sahiptir. Estetik dikişler olması sebebiyle bu izler varla yok arası gibi görünmesi sebebiyle ameliyat olan kişiyi rahatsız etmemektedir.

Estetik bir amaç taşıyan meme dikleştirme ameliyatı öncesinde hastaya iz kalacağı doktor tarafından anlatılmaktadır. Hastanın isteğine göre ameliyat yapılmaktadır. Ancak estetik amaç güden bir ameliyat olduğu için kalan izler görünümünüze zarar vermemektedir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Sorunlara Yol Açar?

Meme dikleştirme ameliyatının amacı hastayı istediği görünüme kavuşturmaktır. Estetik bir ameliyat olan bu ameliyat sonrasında hasta ayna karşısında kendini mutlu görmek istemektedir.


Meme dikleştirme ameliyatında hastanın yaşam kalitesine zarar verecek herhangi bir şey yapılmamaktadır. Özellikle süt kanallarına ve süt bezlerine hiçbir zarar verilmez. Ancak meme dikleştirme ameliyatı sonrası karşılaşabileceğiniz sorunlar şu şekildedir:


 • Enfeksiyon (Hijyenik ameliyathane koşulları ve doktorunuz uyarılarına uyulması ile engellenebilir. Enfeksiyon görülmesi durumunda yine doktorunuzun tavsiye ettiği ve verdiği antibiyotikler dahilinde enfeksiyon tedavi edilir.)
 • Meme ucundaki değişim (Hissizlik. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında görülen bir durum olan memede his hissetmeme durumu zamanla ortadan kalkar.)
 • Kanama (Kanama sorunu nadir görülen bir durumdur. Doktorlar ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durmanızı isteyebilir. Özellikle aspirin gibi ilaçları ameliyat öncesinde yaklaşık 15 gün olmakla birlikte kullanmamanız gerekir. Eğer ameliyat sonrasında kanama gerçekleşirse doktorunuz ek işlemlerde bulunabilir çünkü kanın boşaltılması gerekmektedir.)
 • İz (Kesi kullanılan her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da ameliyat izi kalmaktadır. T şekline benzeyen bu iz ilk başlarda pembeyken zamanla beyazlaşır. Ancak estetik dikişlerden kaynaklı olarak hastayı rahatsız etmeyecek seviyededir.)
 • Yağ ve doku nekrozu (Nekroz hücre ölümü olarak bilinir. Özellikle işlemin uygulandığı alanlarda, kesinin bulunduğu alanlarda görülebilen bir durumdur. Doktorunuz gerekli görürse cerrahi müdahale yapmak isteyebilir.)
 • Sonucun istenildiği gibi olmaması (Öncelikle istediğiniz gibi bir sonuç almaya niyetliyseniz iyi hastanede iyi doktorlar ile bu ameliyatı yaptırmalısınız. Hastadan kaynaklı olarak fazla kilo alımı ameliyatın tekrarlanması ile sonuçlanabilir.)
 • İyileşme süreci uzunluğu (Doktorlar meme dikleştirme ameliyatının hızlı iyileşme göstermesi için sigara ve alkolün kullanılmasını istememektedir. Sigara kullanan hastalarda iyileşme süreci uzun sürmektedir.)


Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2 saat ve 2.5 saat aralığında sürmektedir. Ancak meme büyültme ve meme küçültme gibi işlemler ile birlikte yapılacaksa yaklaşık 4 saat sürmesi beklenir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında rahat edebilmeniz için ameliyat öncesindeki doktor önerilerini yerine getirmeniz gerekir. Özellikle sigara ve alkol kullanımı ameliyattan önceki 30 günde bırakmışsanız ameliyatın iyileşme süreci hızlı gelişmektedir.


Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bir gece kadar hastanede kalmanız istenebilir. Ameliyat sonrasındaki ilk günden itibaren ayağa kalkabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasındaki ilk 3 gün dolgunluk ve basınç hissi içeren ağrılar çekebilirsiniz lakin bu ağrılar 3 günden sonra etkisini azaltmaya başlar. Ameliyattan 7 gün sonra ağrıların etkisi neredeyse tamamen kaybolmuş olur. Ameliyat sonrası ağrılar doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler dahilinde azalır ve hafifler. Bu şekilde de bu süreci en rahat halde atlatabilirsiniz. Ameliyat sonrasındaki ilk 1 ay bedensel aktiviteleriniz kısıtlı olabilir. Ancak 1 ay sonrasında eski halinize kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte sporcu sütyenine benzeyen bir sütyen giymeniz istenmektedir. Sütyenin balensiz, telsiz ve tüm göğsünüzü kaplayabilecek şekilde olması gerekmektedir.


Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK Öder Mi?

Türkiye’de estetik operasyonlar özel ve SGK tarafından karşılanmamaktır bu sebeple meme dikleştirme ameliyatı SGK’nın karşıladığı ameliyatlar arasında yer almaz. Estetik bir operasyon olan meme dikleştirme ameliyatını hasta kendisi ödemektedir.

Meme Dikleştirme Sonrası Hissizlik?

Meme dikleştirme ameliyatında memeye gerekli miktarda silikon protez uygulanmaktadır. Hissizlik yaşanması çok olası olmasa da görülebilir. Ancak meme dikleştirme operasyonu sonrasında görülen hissizlik durumu bir süre sonra geçmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Her Şey

 • Meme dikleştirme ameliyatı meme sarkması sebebiyle yapılır.
 • Meme sarkması birçok kadında görülebilen bir rahatsızlıktır.
 • Estetik ameliyatı kişi kendi mutluluğu ve huzuru için yaptırmalıdır. Çevre etkisinde kalması doğru değildir.
 • Estetik ameliyatlar da tıpkı diğer önemli ameliyatlar gibi özel ve hijyenik ameliyathanelerde yapılmalıdır. Gerçek doktorlar eşliğinde vücudunuzun tetkikleri yapılır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı 18 yaşından itibaren yapılabilir ve üst yaş kısıtlaması bulunmayan bir ameliyattır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde sigara ve alkol kullanılmaması ameliyat sonrası iyileşme hızınıza doğrudan etki yapar.
 • Meme dikleştirme ameliyatından bir ay sonra istediğiniz aktiviteleri yapabilir bir hale gelirsiniz.
 • Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2 ila 4 saat sürmektedir.
 • Meme dikleştirme ameliyatından sonra doktorunuz bir gece hastanede misafir olmanızı isteyebilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında ayağa kalkabilirsiniz.
 • Meme dikleştirme ameliyatı bitiminden itibaren 15 gün sonra dikişlerinizi aldırabilirsiniz.
 • Meme dikleştirme ameliyatı kesinlikle süt bezlerine zarar vermez. Böylelikle bebek emzirmeniz mümkündür.
 • Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.
 • Meme dikleştirme ameliyatında iz kalabilir ancak bu izler estetik dikişlerden kaynaklı olduğu için rahatsızlık vericek seviyede değildir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında kalan iz, ilk 6 ay pembemsi renkteyken sonrasında gün geçtikçe beyazlar.
 • Meme dikleştirme ameliyatı iyileşme süreci doktorunuzun uyarılarından çıkmadığınız sürece oldukça hızlı ilerler.
 • Zor bir ameliyat olan meme dikleştirme ameliyatından sonra çok büyük ağrılar çekmezsiniz.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında sütyen bedeniniz değişmez. Sadece memelerin sarkık görünümü ortadan kaldırılır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı estetik bir ameliyattır ve SGK bu ameliyatın masraflarını karşılamamaktadır.
 • Meme dikleştirme ameliyatından sonra memesinde hissizlik yaşayan hastalar vardır ancak bu hissizlik durumu zamanla azalır ve yok olur.
 • Meme dikleştirme ameliyatından sonra bir süre normal sütyenleri kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez ve sporcu sütyenine benzeyen sütyen kullanımı önerilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı 8-9 yıl etkisini aynen korumaktadır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı olmuş kişilerde sarkma görülmesi çok rastlanan bir durum değildir.

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatı 2021 yılında hastaneden hastaneye ve doktordan doktora değişiklik gösterebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatını öğrenmek için öncelikle doktorunuzun birtakım değerlendirmeler yapması gerekmektedir. Hastanın isteği ve doktorun kullanacağı malzemelere bağlı olarak bu ameliyatın fiyatı değişmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçlar ile ağrınızı hafifletebilirsiniz ve bir hafta sonunda ağrılar gitgide kaybolur.

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak ve gerekli tetkikleri yapmak için hastaneden randevu almalısınız.