• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Saç Ekimi Sonrası Süreç

 • 4 Nisan 2022
 • Yazar: Esteaura .

Aslına bakacak olur iseniz saç ekimi sonrası süreç, saç ekimi yapılma sırasında uygulama yöntemlerinin yapıldığı operasyon kadar büyük bir önem taşır. Saç ekimi yaptırmaya karar veren ve bu işlemi yaptıran kişilerin en zorlu ve de en heyecanlı dönemidir. Saç ekimi yaptırdığınız zaman son derece heyecanlı olmanız çok normal bir durumdur. Yıllar boyu hayal etmiş olduğunuz saçlara kavuşmaya çok az kalmıştır ve siz yeni saçlarınızın neye benzeyeceğini merak ediyorsunuzdur. Fakat bu saç ektirme işleminden hemen sonra sizi saç ekimi operasyonundan çok daha zor bir dönem bekliyor olacaktır. Peki, bu son derece zor dönem nedir ve bu dönemde sizi tam olarak neler bekler?

Saç ekimi işlemi gerçekleştirildikten hemen sonra ilk olarak yaşayacağınız zorluk beklemek olacaktır. Yeni saçlarınızın neye benzeyeceğini ve tam olarak istediğiniz saçların olup olmadığını merakla beklemek son derece zor bir şeydir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmış iseniz son derece sabırlı bir bekleme süreci sizi bekliyor olacaktır. Bu durum daha önce karşı karşıya gelmemiş olduğunuz bir durum olduğu için size son derece zor gelebilir.

 Peki, bu durumda ne tür durumlara dikkat etmeniz gerekli olacaktır?  Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Saç ekimi sonrası yapılması gerekenlerin yanı sıra bir de yapılmaması gerekenler nelerdir konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekli olacaktır. Neden diye soracak olur iseniz böyle bir durumda en az yapılması gereken şeyler kadar yapılmaması gereken şeyler de son derece büyük bir önem taşır.  İşte tam da bu sebepten dolayı saç ekimi sonrası ile ilgili olarak bilmeniz gereken her şeyi bu makalede anlatmaya çalıştık.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi yaptırmadan hemen önce araştırılması gereken en önemli şeyler arasında saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusu son derece önemli bir yer tutar. En az saç ekimi uygulamasının yapılma süreci kadar saç ekiminden sonraki süreç de bir o kadar büyük bir önem taşır. Bu sebepten dolayı da saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusu ile ilgili olarak şunları söylemek mümkün olacaktır.

 • Saçları ilk gün yıkamamak
 • Saç ekiminin yapıldığı ilk günler güneşe çıkmamak
 • Saç ekilen yerin herhangi bir şey ile temas etmemesini sağlamak
 • Saç ekimi uygulamasının yapıldığı ilk üç gün içerisinde kafein içeren içecekler, alkol ve de sigara tüketimi yapmamak
 • Saç ekiminden sonraki günlerde antibiyotik kullanmamak
 • Saç ekimi sonrası birkaç gün cinsel ilişkide bulunmamak
 • Saç ekimi sonrasında birkaç gün için sırt üstü yatmamak
 • Saç ekimi yapılan bölgenin pansumanını değiştirmeye dikkat etmek

Saç ekimi yaptırdığınız bölge birkaç gün için açık bir yara gibi olabilir. Bu sebep dolayısı ile saç ekimi yaptırmış olduğunuz bölgenin üzerine yatarsanız hem büyük bir acı yaşayabilirsiniz hem de o bölgede bir ödem oluşmasına sebebiyet verebilirsiniz. Saç ekimi yaptırdığınız bölgenin pansumanını, doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu süre içerisinde değiştirmezseniz o bölge için bir enfeksiyon meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı saç ekimi yaptırmış olduğunuz bölgenin pansumanın değişmesine özen göstermeniz de son derece büyük bir önem taşır. Saç ekimi yaptırdıktan sonra ilaç kullanımı konusunda da son derece hassas davranmanız gerekli olacaktır. Antibiyotik başta olmak üzere herhangi bir kimyasal ilaç kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Eğer ki sürekli olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç var ise bu konu hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerekli olacaktır.

Saç Ekiminden Sonra İlk Üç Gün Yapmanız Gerekenler

Saç ekimi yapıldıktan sonra yapılması gerekenler başlığı altında bir değerlendirme yapacak olur isek, saç ekiminden sonraki ilk üç gün son derece büyük bir önem taşır diyebiliriz. Saç ekimi yaptırmış olan bir insan için ilk üç gün hem yeni saçlarının nasıl olduğunu merak etme konusunda son derece beklemesi zor bir süreçtir hem de yeni saçlarınızın sağlıklı bir şekilde çıkması için de son derece kritik bir süreçtir. Saç ekimi sonrası ilk üç gün neden önemlidir diye soracak olur iseniz, saç ekimi için ilk üç gün saç ekiminin altın saatleri gibi bir tabirde bulunsak hiç de yanlış olmaz. Sağlığınız açısından son derece büyük bir önem taşıyan bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli kurallar için de şunları söylemek mümkün olacaktır.

 • Saç ekimi yaptırdıktan sonraki ilk üç gün saç ekilen bölgeyi ultraviyole ışınları ile karşı karşıya getirmemeniz gerekli olacaktır.
 • Saçlarınızı ilk üç gün içinde kesinlikle su ile temas ettirmemeniz son derece büyük bir önem taşır.
 • İlk üç gün içinde saç ekilen bölgenin herhangi bir darbe almasına engel olmanız da çok önemlidir.
 • Çay, kahve ya da sigara gibi alışkanlıklarınız var ise saç ekiminden üç gün sonra devam etmeniz sizin için son derece faydalı olacaktır.

İstanbul Saç Ekimi yaptırdığınız ilk üç gün içinde saçlarınızın su ile temas etmesi yeni saçlarınızın filizlenmesini daha zor bir hale getirir. Güneş ışığı, alkol, sigara ve kafein de bu konuda son derece zararlı olacaktır.

Saç Ekimi Nedir?

Pek çok kişinin birbirinden farklı değişkenliklere bağlı olarak saç dökülmesi gibi bir sorunu ortaya çıkabilir. Saç ekimi nedir diye soracak olur iseniz bu konu ile ilgili olarak doktorunuzun sizi için önermiş olduğu bir takım tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.  Saç dökülmesi problemi için çözüm olarak sunulan bir tedavi yöntemi olarak saç ekimi, saçta kıl olan bir bölgede ya da vücudun herhangi bir yerinde yer alan saç köklerinin, seyreklik ve bir takım bölgelerde açıklık meydana gelmiş olan bölgelere nakil edilmesi biçiminde yapılmakta olan bir işlemdir. Son derece steril şartlarda, bu işin uzmanları tarafından belirli bir ameliyathane şartlarının uygun olduğu bir yerde yapılması gerekli olan bu uygulama, genel olarak saçların tepe bölgesinde ve alında meydana gelen bir yer için uygulanır. Saçlarda meydana gelen açıklıklar daha güçlü bir bölgede yer alan saç köklerinin tek tek alınmak sureti ile ihtiyaç duyulan bölgelere ekilmesidir.

Saç Ekimi Acılı Bir İşlem Midir?

Saç ekimi yaptırmak gibi bir amacı olan pek çok kişi, saç ekimi acılı bir işlem midir ya da saç ekimi sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilir mi? Şeklinde pek çok şeyi merak eder. İlk olarak bilinmesi gerekir ki saç ektirme işlemi hiçbir şekilde acılı bir işlem değildir. Ve saç ekimi yaptırmaya ihtiyaç duyan bir insanın soracağı bir diğer soru ise, saç ekimi ne kadar sürer sorusu olacaktır.

Saç ekiminin ne kadar süre içerisinde gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği konusu kişiden kişiye bir takım farklı değişkenliklere bağlı olarak değişen bir durumdur. Saç ekimi yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak aşağı yukarı bir saat verecek olur isek dört ya da beş saat gibi bir süreden söz etmek doğru olacaktır. Saç ekimi uygulamasının hangi teknik ile yapılmış olduğu da bu konu ile ilgili olarak belirleyici bir özellik olarak bilinir.