• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99

Zirkonyum Kaplama

Daha estetik bir görünüm elde etmek, ağız ve diş fonksiyonlarını daha işlevsel hale getirmek amacıyla son zamanlarda ağız ve diş estetiği estetiği yöntemine zirkonyum kaplama adı verilmektedir. Kaplama olarak tercih edilen zirkonyum, uzun yıllar boyunca porselen kaplama şeklinde kendini göstermiştir. Zaman içerisinde estetik algısının değişmesi ve artmasıyla birlikte sadece metal desteksiz diş kaplama, metal destekli diş kaplama gibi yöntemleri bulunan kaplamaya yıllar içinde farklı kaplama türleri de eşlik etmiştir. 

Zirkonyum diş kaplama estetik görünümü sebebiyle en çok tercih edilen diş kaplama yöntemi olmuştur. Estetik görünüme kattığı güzelliklerin yanı sıra ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğu için zirkonyum kaplama oldukça sık tercih edilmektedir. Zirkonyum diş kaplama kişide herhangi bir allerjik reaksiyona sebebiyet vermemekle birlikte aşınma, korozyona uğramadığı ve beyaz kalması ile ışık geçirme özelliğine sahip bir madde olduğu için diş estetiği konusunda sıklıkla kullanılmaktadır bunun yanı sıra farklı kullanım alanlarının olduğunu da belirtmek gerekir. Diş kaplama materyali olarak tercih edile porselen diş ağızda kekremsi bir tat bırakması ve renginin zaman içerisinde maruz kaldığı durumlarla birlikte renk değiştirmesi sebebiyle artık geri planda kaldığını söylemek mümkün. Değişen ve sürekli gelişmekte olan tıp teknolojisi sayesinde ağız ve diş sağlığı konusunda yapılan çalışmalar neticesinde bu gibi olumsuz durumlar ortadan kalkmıştır. Zirkonyum diş kaplama diğer diş kaplamalarında nazaran daha dayanıklı olması, ağızda kekremsi ve metal tat bırakmıyor okulu ve ışığı geçirgen bir yapıya sahip olması ile adından sıkça söz ettirmeyi başlayan bir kaplama türüdür.


Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum kaplama uygulamasının diğer tedavi yöntemlerinden ayrılmasında ayırt edici en büyük özellik tedavi sürecinin oldukça kısa olmasıdır. Diş hekimleri ve uzman doktorlar zirkonyum diş kaplama tedavisinin bir kaç gün içerisinde tamamlanacağını söylemektedirler. Estetik bir dile sahip olmak için uzun süre beklemeye gerek kalmaz. Metal destekli diş kaplamalarında ılık geçirgenliği çok az olduğu için zamanla dişlerde ve diş etlerinde koyu bir renk oluşmasına sebep olmaktadır. Üstün tıp teknolojisi sayesinde ağız ve diş sağlığında önemli bir yere sahip olan zirkonyum diş kaplama ise ılık geçirme özelliği olmasından dolayı zaman içerisinde dişlerde koyuluğa neden olmamaktadır.

Metal destekli olarak yapılan diş kaplamalarında estetik görünüm rastlanabilir bir durum değildir, dişin tedavi edilmesi ve sağlığına kavuşturulması gözetilir. Ancak zirkonyum diş kaplama ışık geçirme özelliği sayesinde zaman içerisinde dişlerde meydana gelen mat görüntü oluşumunu engeller. Dişlerin orijinal haline yakın olması, daha sağlıklı, daha şeffaf ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar.


Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları

 • Her diş rengine uygulanabilmesi sayesinde zirkonyum kaplama kararmış dişlerde bile etkili bir sonuç elde edilmesini sağlar.
 • Zirkonyum maddesi ışık geçirme özelliğine sahip olduğu için ön dişlerde estetik bir görünüm kazanılmasına katkı sağlar.
 • Dayanıklı ve sağlam bir materyal olduğu için arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Yapılan alerjen test sonuçlarına göre zirkonyum diş kaplama kişide alerjiye neden olmaz.
 • Diğer kaplama çeşitlerinde olduğu gibi sıcak ve soğuk sebebiyle hassasiyete sebep olmaz.
 • Günlük ağız bakımı kaplama için yeterlidir herhangi bir özel bakım gerek duyulmaz.
 • Zirkonyum maddesi beyaz bir materyal olduğu için zaman içerisinde sararma ya da renk değişimine sebep olmaz.
 • Kaplama yapıldıktan sonra ağızda metal bir tat bırakmaz.
 • Düzenli ve iyi bir kullanımla yaşam boyu kullanılabilir bir madde özelliğine sahiptir.
 • Diş etlerine de kolay adapte olması sebebiyle herhangi olumsuz bir duruma neden olmaz.