• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbası sadece yaşı ileri olan kişilerde değil, daha genç yaşta olan kişilerde de görülmektedir. Hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir estetik problem olan göz altı torbaları ilerleyen teknoloji sayesinde göz altı torbası ameliyatı ile çözüme kavuşmaktadır. Sadece kadınlar için değil, erkekler için de bu problem görülmektedir. Peki göz altı torbaları neden oluşmaktadır? Ne yazık ki bu soruya tek bir cevap verip geçmemiz mümkün değil. Dilerseniz göz altı torbasının oluşma sebeplerini birlikte inceleyelim.

Öncelikle pek çok kişinin aklına gelen ilk şey olan yaş ilerlemesidir. Derinin incelip sarkması ile göz altlarında torbalar meydana gelebilir. Gözleri destekleyen yağ kesecikleri fıtıklaşır ve öne doğru itilir. Bu da torbalanmaya sebep olur.

Göz altı torbalarının bir diğer önemli sebebi ise yorgunluk ve stresli yaşamdır. Kendimize zaman ayırmadığımız da göz altı torbalarının saklandığı yerden çıktığını görebiliriz. Hatta bazen sadece tek bir gece bile uykusuz kaldığımızda ertesi gün aynada göz altı torbalarını bile görmemiz mümkündür. Yaşımız daha çok gençtir ve stressiz bir hayatımız vardır. Ama göz altı torbalarına sahibizdir. Bunun nedeni ise kalıtımsal olabilir.

Yirmili yaşlar da bazı kişilerde genetik olarak göz altı torbaları oluşabilmektedir. Bunlar dışında ki diğer sebepler ise sigara ve alkol kullanımı, yetersiz su içmek, zararlı güneş ışınları ve vücudumuzun ödem toplaması olabilir.

Göz Altı Torbası Ameliyat Süreci

Alt göz kapağının altında bulunan bölgede olan torbalı görünümden kurtaran bu ameliyat için öncelikle bir uzmana muayene olmak gerekmektedir. Her detayın ayrı ayrı incelenmesi gerekir. Ameliyatın hangi teknikle yapılacağına karar veren uzman, hastaya uygun olan yöntemi belirler.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken önemli bir husus var. Devam eden veya geçirdiğimiz herhangi bir rahatsızlığımız varsa bunu doktorumuz ile paylaşmamız gerekmektedir. Ameliyatın ne kadar sürdüğü merak konusudur.

Göz altı torbası ameliyatı aksi bir durum yaşanmadıkça 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Lokal anestezi veya sakinleştirici ile yapılan ameliyat sürecinde genellikle sıkıntı yaşanmamaktadır. Fakat hastanın isteği veya özel durumuna göre genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Göz kapağı veya kirpik içerisinden açılan kesikler ile göz altında oluşan kas yıpranması veya yağ dokusuna müdahale edilir. Fazla olan deri alınıp, göz altı gerdirilmektedir. Sigara ve alkol kullanan hastalar ameliyat öncesinde bu alışkanlıklarına ara vermek durumundadır.

Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise genel anestezi altında yapılacak ise yeme içmeyi kesmektir. Göz estetiği ameliyatlarında 6-12 saat öncesine kadar ameliyat olacak hastanın yemeyi ve içmeyi kesmesi gerekmektedir. Doktor tarafından bu durumun bilgisi verilecektir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa ameliyat öncesinde bu ilaçları kullandığını doktora belirtmeli ve doktorun bilgisi dahilinde bu ilaçların alımını sonlandırmalıdır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında hem sıkıntı yaşamamak için hem de iyileşme sürecinin hızlanması için hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu noktaları kısaca inceleyecek olursak eğer, öncelikle ameliyattan sonra ilk 3 gün bandaj kullanmak gerekir. Ameliyat sonrasında nasıl banyo yapılacağı ise oldukça merak konusudur. Ameliyattan 2-3 gün sonra ılık su ile göz bölgesine hassas davranarak ve ovalamadan banyo yapabiliriz.

Güneşli mevsimde ameliyat olduysak ameliyat sonrasında güneş gözlüğü kullanmamız gerekmektedir. Göz bölgesini güneş ışınlarından koruma konusunda oldukça hassas davranmalıyız.

Kitap okumak, televizyon seyretmek, uzun süre telefon ekranına bakmak ve bilgisayar ile ilgilenmek oldukça yorucu aktivitelerdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında gözlerimizi dinlendirmeli ve bu yorucu şeylerden sakınmalıyız. Ameliyat sonrasında gözlerde yanma, kuruluk ve yaşarma olabilir. Ödem azaldıkça bu problemlerin de gideceğini bilmeliyiz. Eğer çok şiddetli şekilde devam ederse doktorumuza bilgi vermemiz gerekmektedir.

Ameliyat olan hastanın çalışma hayatına dönmesi ise aksi bir durum gerçekleşmedikçe 1 haftayı bulmaktadır. Fakat ödemin vücuttan tamamen atılması 3-4 haftaya denk gelmektedir. Ameliyattan sonra yastık seçimimiz yüksek olmalıdır. 2 Hafta boyunca ağır kaldırmamaya, spor yapmamaya ve şiddetli bir şekilde öksürüp hapşırmamaya dikkat etmeliyiz.

Ameliyat sonrasında görüntü olarak bizleri rahatsız edebilen izler görülebilir. Pembe renkli olan bu izler zaman ilerledikçe azalır ve en sonunda silinip, gözle görülmez bir hale gelir. Görüldüğü üzere göz altı ameliyatı oldukça rahat geçen ve genellikle sıkıntı yaratmayıp, çabuk iyileşme süreci olan bir ameliyattır. Güvendiğimiz bir uzman yardımı ile göz altı torbalarına veda edebiliriz.