• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

İple Yüz Germe

İple yüz germe cildin alt kısmına yerleştirilen özel ipler sayesinde sarkan yüz ovalinin yukarı doğru çekerek toparlanması işlemidir. Burada kullanılan ipler özel ipler olmakla birlikte zamanla cilt içerisinde eriyerek kaybolur. İplerin hammaddesi “polydioxanone” ‘dir. Bu sayede iple yüz germe cildi daha kolay şekilde toparlayıp, yukarıya çekilmesini sağlar.

İple Yüz Asma

“İple yüz asma işlemi” aynı zamanda “iple yüz germe” işlemi olarak da geçmektedir. Bu işlem Yüz bölgesinde kırışıklık, sarkma, elastin kaybı, çene hattı kırışıklığı, derinin aşağıya düşmesi gibi problemi olan hastalar için yapılır. Bu sayede daha genç ve gergin bir cilde kavuşulabilir. İple asma tekniği cerrahi bir müdahale olmadan yapılabiliyor. İple yüz germe (asma) estetik işlemi en sık tercih edilen ve en etkili yöntemlerden biridir. İple yüz asma tekniği için bir yaş sınırı yok ama genç yaşlarda da yapılması pek tavsiye edilmiyor.

Yaşlanmanın en belirgin özellikleri olarak bilinen belirtiler arasında sarkma, torbalanma ve kırışıklıkları düzeltmek için uygulanır. Kusurlu olan bölgeler belirlenerek hedef bölgeyi uygun bir açıyla çekip gererek cilt altından ip ilerletilerek düzeltme işlemi yapılır. Cilt istenen konuma gelene kadar değişik açılarda yerleştirme yapılır. Lokal anestezi ile uygulanan bu yöntem ihtiyaç halinde tekrar yapılabilir. Bu sayede herhangi bir ağrı ve acı duyulmadan işlem tamamlanır.

İple germe işleminde yüzdeki kusurlara bağlı olarak, işlem süresinde değişiklik görülebilir. Genel olarak 45 dakika 1 saatte uygulanılan bir işlemdir. Cilt bölgesinde bulunan kusurlar için uygulanan bu yöntem kalıcı bir çözüm değildir. Zamanla deri altı hücreleri tarafından emilerek yok edilebilir. Kalıcılık süresi hastaya bağlıdır. Kalıcılık durumu kişinin; deri yapısı, kas yapısı, hormonal durumu ve yaşına göre değişkenlik gösterir.


İple Yüz Germe İşlemi Öncesi ve Sonrası

İple yüz germe işleminin mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanması gerekir. Uzman hekim alanında ne kadar başarılıysa, alınan sonuçlar da o kadar başarılı olur. Bu işlem sadece yüzde kullanılmadığı gibi boyun bölgesindeki sarkmalarda da oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra meme sarkmalarını düzeltmede, kalça bölgesini yukarı kaldırmada, kol ve bacakların iç kısımlarının sarkmalarını toparlamak için de kullanılmaktadır. Ameliyatsız bir işlem olan yüz asma 30-65 yaş arasında, cilt bölgesinde sorun yaşayan kişilere uygulanan bu yöntemde herhangi bir bıçak izi olmaz. Bu işlemde en önemli kural kişinin cilt sarkma sorunun çok ilerlememiş olmasıdır.

Sarkmanın yoğun olduğu kişilere iple yüz germe işlemi uygun görülmez. İşlemin etkisi kişilerin metabolizmasına bağlı olarak farklılık gösterir. Genel süreç olarak 1-1,5 sene kadar sürebilir. İple yüz asma tek seansta yapılan bir uygulamadır. Kullanılan 4 farklı ip bulunur. Düz, kılçıklı, konili ve tırnaklı ipler olarak bilinir. Bunlar arasında en uzun süre germe işlemini sağlayan “kılçıklı iplerdir”. İşlem öncesinde belirli tetkikler yapılarak bu işlem için uygunluk kontrolü sağlanır.

Diyabet hastaları, pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler, ilerlemiş kanser rahatsızlığı olanlar, cilt enfeksiyonu konusunda hassas kişiler, çocuklar ve hamilelere bu işlem uygulanamaz. İşlem sırasında ciddi acılar hissedilmez. Yüzdeki gerdirmenin ne kadar olacağı uzman hekim tarafından belirlenir. Her cilt yapısına uygulanacak yöntem farklıdır. İşlem sonrasında, bölgede hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu durum makyaj yardımı ile kapatılarak normal yaşantıya devam edilebilir.


İple Yüz Asma Avantajları

Yüz hatlarında bulunan sarkmaları toparlayarak, D lift etkisi yaratır. Aynı zamanda çene ve yüz hatlarını daha belirgin hale getirerek göz çevresindeki kırışıkları azaltarak elmacık bölgesini daha belirgin hale getirme işlemini sağlar. İple yüz asma işlemi yüz estetiği operasyonları içerisinde kolaylıkla uygulanan bir yöntemdir.

Bu işlemin fiyatları konusuna bakılacak olursa net bir cevap verilemez. Çünkü; bu durum kişinin yüzündeki probleme göre değişiklik gösterir. İşlem sırasında kullanılan ip sayısı, iplerin kalitesi, yüzde bulunan sarkma ve kırışıklık probleminin yoğunluğu, uygulama yapılacak alanın genişliğine göre farklılık gösterir. Sağlık açısından uygun görülen herkese bu işlem uygulanabilir. Bu işlemin avantajları şu şekilde sıralanabilir;


·        Lokal anestezi ile yapılan işlem sonrasında gündelik yaşama devam edilir.

·        İple yüz asma işleminden sonra kişide herhangi bir iz kalmaz.

·        İşlem süresi genel olarak 30 dakikadır

·        İşlemden sonra çok nadir olarak kanama ve morarma görülebilir. Bunun dışında hiçbir yan etkisi yoktur. Morarma görüldüğü zaman buz kompleksi uygulanabilir.

·        Bu uygulama tekrarlanabilir düzeye sahiptir.

·        İşlem esnasından kullanılan ip ve iğneler kalıcı izlere neden olmaz

·        Uygulamadan hemen sonra değişim fark edilir.

·        Ağrısız bir işlemdir.

·        İşlemden sonra makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur.

·        İple yüz asma işleminde kullanılan ipler özel iplerdir. Vücutta kendiliğinden erime özelliğine sahip olan bu ipler oldukça zararsızdır.

·        Uygulama esnasında kolajen üretimi aktive edildiğinden dolayı iyileşme süreci daha hızlı olur.