• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Mini Karın Germe

 

Bazı bireylerin karın bölgesi tam karın germe estetiği yapılamayacak kadar gergin olabilir. Ya da cildi tek başına Liposuction uygulanamayacak kadar gevşek olan bireyler için mini karın germe (mini abdominoplasti) uygulanmaktadır. Ameliyattan sonra iyileşme süreci hızlı olan mini Abdominoplasti, kesi izlerinin de küçük olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu işlemde tüm bel ve karın bölgesindeki yağlar alınmaktadır. Ayrıca göbek altındaki cilt fazlası da başarılı bir şekilde çıkarılır. Fakat göbeğin hemen üst kısmında kalan bölge için germe uygulamalarına başvurulmaz.

Mini Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Doğum yapmış fakat yağ ve deri fazlası göbek altında kalmış olan bayanlara rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca göbek deliği yüksekte bulunan hastalarda da bu işlem başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Mini Abdominoplasti Öncesi

Estetik operasyonlarının tamamında olduğu gibi bu işlemde de en az 15 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçlarla beraber sigara ve aspirin tüketimi sonlandırılmalıdır. Ayrıca hastalar uygulamaya 1 hafta kala bitkisel takviye alımına da son vermelidir. Kullanılmaması gereken ilaçlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Vermidon, Voltaren ve Apranaks gibi ağrı kesiciler
  • Ginko Bioba, Ginseng, Co-Enzim Q gibi vitamin hapları
  • Keten tohumu, yeşil çay ve kiraz sapı gibi bitkisel ürünler
  • Zayıflama ürünler

Mini karın germe estetiğine 3 gün kala kabızlığa sebep olabilecek gıdalar da tüketilmemelidir. Hastalar bu süreçte hazmı kolay olan besinleri rahatlıkla tüketebilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini Abdominoplasti uygulamasının ilk aşamasında bel ve karın bölgesinin tamamına Liposuction yapılır. Ayrıca kalçalara da yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Daha sonra karın bölgesinin alt kısmından kısa bir kesi atılır. Cerrahın gerek görmesi durumunda yeteri kadar gevşemiş olan karın kasları birbirine dikilir. Bu sayede karın duvarlarının alt kısmı sıkılaştırılır.

Mini karın germe (mini abdominoplasti) ameliyatı devam ederken göbek deliğinin alt kısmında kalan cildin fazlalık kısmı başarılı bir şekilde çıkarılır. Göbek deliğinin üst kısmında deri gevşekliği var ise göbek deliği karın duvarından ayrılacak ve karın kasları dikilerek daraltma yapılacaktır. Son aşamada ise göbek deliği talep edilen şekilde aşağıya doğru alınarak karın duvarına dikilir.

Mini Abdominoplasti işlemi süresi, uygulanacak yöntemlere göre belirlenmektedir. Geniş bir bölge için Liposuction yapılmayacaksa genelde 1-2 saat içerisinde işlem tamamlanır. Herhangi bir ağrısı olmayan bu operasyon için karın duvarına lokal anestezi uygulanmaktadır. Haliyle hastalar erken dönemde herhangi bir ağrı durumuyla karşılaşmaz.

Mini Abdominoplasti Sonrası

Operasyondan sonra hastalara dren uygulanır. Ayrıca karın korsesi giydirilmektedir. Ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kalkabilen hastalar hafif gıdalarla beslenmeye başlayabilir. Aynı gün taburcu imkanı sunan mini karın germenin yapıldığı gün hastalar karın bölgesini yana doğru çevirerek uyumalıdır. Drenlerin alınmasından 24 saat sonra duş alınabilir. Dikişler ise deri altında kalacağı için herhangi bir pansuman uygulanmamaktadır.

Mini abdominoplasti ameliyatı sonrasında 3. günün ardından hastalar gündelik yaşamına geri dönebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra ise karın hareketleri dışında kalan spor aktivitelerine başlanabilir. Son olarak 6. hafta itibariyle hastalar dilediği spor aktiviteleriyle ilgilenebilir.

Mini Karın Germe sonrasında ciddi bir komplikasyon yaşanmamaktadır. Ancak sigara tüketen hastalarda yaraların iyileşme süresi biraz uzayabilir. Ayrıca gergin bir şekilde kapatılan karınlarda yara izi kalabilir. Hastaların vücut gerginliğine bağlı olarak 1 yıl revizyon mini karın germe işlemine de başvurulabilir. Genel olarak bu işlemden sonra oluşabilecek yan etkiler yok denecek kadar azdır. Ciddi bir komplikasyon da oluşmayacağı için hastalar rahatlıkla mini Abdominoplasti işlemine başvurabilir.