• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Yüz ifadesinde önemli bir yere sahip olan burun bölgesi, daha estetik bir görünüme ulaşmak isteyenlerin ilk tercihidir. Oldukça profesyonel girişimlerle yapılan burun estetiği operasyonunun amacı, şekil bozukluklarını ortadan kaldırmaktır. Günümüzde burun estetiği ameliyatı artık nefes alıp vermede sorun yaşayan bireyler tarafından da tercih edildiği unutulmamalıdır.


Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Yüz bölgesinin estetik bir görünüme ulaşmasını isteyen bireyler ayrıca cerrahi süreçten öncesi ve sonrası için bazı bilgilere sahip olmak durumundadır.

Burun estetiği ameliyatı ilk olarak hastanın sağlık öyküsü dinlenilerek başlar. Ardından yapılacak muayene ile beraber hastaya randevu verilir. Burun şeklinden rahatsız olanların başvurduğu bu işlem ayrıca genetik durumlardan kaynaklı burun yapısında şekil bozukluğu olanların da başvurduğu bir uygulamadır. Son olarak travma ya da kaza sebebiyle meydana gelebilecek bozukluklar için de Rinoplasti uygulamasından yararlanılabilir.


Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastalara bazı bilgilendirmeler yapılır. İlk olarak yapılacak tahlillerle beraber hastanın var ise nezle ya da grip gibi rahatsızlıklarına teşhis konulur. Günümüzdeki her estetik işlem gibi burun estetiği sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken en önemli durum, ameliyat öncesi tüketimlerdir. Hiçbir şekilde bitkisel takviye alınmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlar da kullanılmamalıdır.

Bayanlar adet döneminde Rinoplasti yapılıp yapılmayacağını da araştırmaktadır. Gelişen tıp sayesinde bayanlar adet döneminde de rahatlıkla bu uygulamaya başvurabilir. Yine işlemden önce sigara ve alkol tüketiminin sonlandırılması önemli bir kriterdir.


Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti yaptıracak olan hastaların burun yapısı incelendikten ve gerekli muayene süreci de tamamlandıktan sonra artık randevu verilerek estetik operasyon başlatılır.

Burun estetiği ameliyatı genelde 4 saate kadar devam eden ve genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Burun deliklerinden atılacak kesiyle beraber burundaki bozukluklar giderilir. Burun ucu ve burun sırtında da sorun yaşayan bireylere gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Burun estetiği, ameliyat bölgesine zarar vermeden uygulanmaktadır. Burun kemikleri ya da kıkırdak doku zarar görmeyeceği için herhangi bir komplikasyon oluşma riski de yoktur.


Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik uygulamalardan sonra ciddi bir komplikasyon oluşmamaktadır. Sadece yüz bölgesinde birkaç gün devam edebilecek küçük şişliklere rastlanılabilir. Kas ve baş ağrıları da olacağından, doktorun reçete edeceği ilaçlarla bu durumlar kontrol altına alınacaktır.

Günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan burun estetiği ameliyatı sonrası yine doktorun önereceği kremlerden faydalanarak morlukları ortadan kaldırmanız mümkündür.

İşlemden 24 saat kadar sonra görülebilen bu durumlarla ilgili yapmanız gereken tek şey, ilk gece uyumadan önce yüksek bir yastık kullanmaktır. Birkaç gün içerisinde burunda yaşanan değişiklikler fark edilmeye başlanacak ve morluk ya da şişlik gibi durumlar da ortadan kalkmış olacaktır.


Burun Estetiğinden Sonra İyileşme

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci tamamen bakım ve pansuman işlemlerinin başarısıyla kısalacaktır. Doktorun talep ettiği uygulamaları evde yaparak gerekli müdahaleyi sürdürebilirsiniz. Ancak burun bölgesine takılacak tampona hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir. Yine bu aşamada burunda plaster ve atel de olacaktır. Burnun yeni şeklini koruyan bu işlemler sadece doktor kontrolünde gerçekleşmektedir.

Burun bölgesinde herhangi bir darbe alınmaması, iyileşme sürecini kısaltacaktır. 10. günün ardından yapılacak pansuman ile beraber hastalara aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar almaması önerilir. Bu öneri estetik işlemin hemen sonrasında hastalarla paylaşılacaktır.

Görüldüğü üzere burun estetiği her zaman güzel bir yüz görünümüne ulaşılmasını sağlar. Sigara ve alkol tüketiminin de yapılmaması, kısa sürede burun bölgesinin iyileşmesini sağlayacak ve daha estetik bir yapıya ulaşmasını garanti edecektir.