• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Mide Balonu

Gastrik balon adı da verilen mide balonu; fazla kilosu olan hastalarda kilo kaybına yardımcı silikon bir balondur. Aynı zamanda bu işlem obezite hastası olan kişilerin de mide ameliyatı olmadan önce kilo vermesini desteklemek amaçlı da kullanılabilir. Temel amaç içi su dolu bir balon malzemesinin kişinin midesine yerleştirilerek bireyin kilo alımını azaltmak, engellemek ve kilo vermesine yardımcı olmaktır. Mideye yerleştirilen balon çok basit bir işlem olmakla birlikte etkili bir yöntemdir lakin dikkat edilmesi gereken nokta kişinin açlık hissini bastırmıyor oluşudur. Kilo alımını önemli ölçüde azaltır. Genellikle süper obezite olarak tanı konulan hastalara uygulanır. Hastalar işlem sırasında tam olarak uyutulmaz yani sedasyon halinde uygulama yapılır bu yüzden ameliyat olarak kabul görmez.

Mideye balon yerleştirilmesindeki asıl amaç ilerleyen dönemlerde obezite cerrahisi ile işlem görecek olan kişilerin ameliyatlar öncesi kilo almasını engellemek ve kilo kaybı yaşamasını sağlamaktır. Tek başına büyük ölçüde kilo kaybı yaşanmasını sağlayan ve obeziteyi ortadan kaldıracak bir işlem değildir sadece yardımcı bir operasyon sayılabilir. Ayrıca operasyon sonrası ilgili hekim tarafından verilen diyet ve egzersiz programına uyulması da çok önemlidir. Hastaların günlük hayatlarını diyet ve spor egzersizlerine göre düzene sokmaya alışmaları ve ona göre yaşaması gerekmektedir.


Mide Balonu Operasyonu

Balonun yerleştirilmesi, ayarlanması ya da çıkarılması dahil olmak üzere endoskopik işlem yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürmektedir. Operasyonda balonun yerleştirilmesinden sonra, midenin iç hacminin bir kısmını kaplayarak daha az yemek yiyerek kişinin kendini tok hissetmesi sağlanır. Balon takılmadan önce yenen yiyecek oranı yarıya düşmüş olur. Mide yerleştirilen balonun sağladığı bir diğer avantaj ise yenen gıdaların mideden geçişini yavaşlatarak kişiye daha uzun süre tokluk hissi verilmesine katkıda bulunur. Mide balonu yerleştirildikten sonra mide, balonu sindirmeye başlayacağından dolayı ilk birkaç saat mide bulantısı, kusma, kramp yaşanmaya başlaması normal karşılanır. Bu durum hastalarda mevcut olan ağrı eşiğine bağlı olarak süresi ve yoğunluğu değişkenlik gösterebilir bunun yanı sıra 2-3 gün kadar devam etmektedir. Bunlar işlem sonrası beklenen ve çok normal bulgulardır. Hastaneden taburcu edilirken mide koruyucu, kramp önleyici, bulantı önleyici gibi ilaçlar reçete edilebilir. İlaçlar yardımıyla da beklenen birkaç günlük ağrı en aza indirgenir ve bu süreç daha rahat atlatılır. Hastanın normal yaşantısına dönmesi vücudun balonun varlığına alışma hızına göre daha da kısalabilir ya da daha uzun sürebilir. Peki balonun midede kalma süresi ne kadardır?

Mide balonu; verilmesi hedeflenen kilo limitine bağlı olarak 6 ay ya da 12 ay gibi bir süreçte midede kalabilir. 6 ay ya da 11 ay kalan balonlar birbirinden farklı yapıdadır. 12 ay kalabilen balonlar midenin balona adaptasyon durumunu engellemek için 3 aylık belli periyotlarla şişirilebilir. Midede 6 ay zaman zarfında kalacak balon için belli periyotlarla şişirme işlemi uygulanmaz. İlk işlem sırasında şişirilen balon 6 ay boyunca tekrar şişirilmez.


Operasyonun Avantajları

  • Mide balonu operasyonu cerrahi bir işlem değildir.
  • Cerrahi bir işlem olmadığı için işlem kolay ve çabuk bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Operasyon diyet ve egzersiz ile birleştirilirse uzun vadede etkili kilo kaybı sağlayabilir.
  • Operasyon sayesinde fazla kiloların hatrı sayılır bir bölümü verilebilir.