• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Gülüş Tasarımı

Ağız bakımı denilince ilk olarak akla diş ağrısı, ağzı kokusu, diş kaybı gibi durumlar gelse de diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiği ve gülüş tasarımı da günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatı etkileyen sorunların arasında diş eti hastalıkları, çürük dişler, diş dizilimindeki çarpıklıklar, diş renginin anormal yapıda olması ve diş kayıbının sonrasında oluşan estetik açıdan sorunlar yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra kişinin toplum içinde ağzını eliyle kapatarak gülmesine ya da gülmekten çekinmesine yol açtığından büyük oranda özgüven eksikliğine sebep olabilmektedir. 

Estetik kaygısı olan insanlar sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olsalar bile diş etlerinde olan orantısızlıklar sonucunda biçim ya da şekil bozukluklara estetik bir görünüm kazandırmak isteyebilirler. Bu konuda devreye gülüş tasarımı girmektedir. Güzel bir gülüş kişiye psikolojik açıdan iyi hissettirip güç kazandırmanın yanı sıra günlük hayatta iletişim kurduğu insanlar açısından da iyi bir izlenim bırakacaktır. Bilimsel çalışmaların ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte estetik gülüş tasarımı yöntemiyle daha güzel gülüşler sağlanabilmektedir. Diş estetiği denilince akla ilk gelen kavram hiç şüphesiz gülüş tasarımı olmaktadır. 

Gülüş tasarımı; pek çok nedenden ve estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin kişinin yüz hatları ve gereksinimi göz önünde tutularak doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemine verilen isimdir. Peki gülüş tasarımında nasıl bir işlem yapılır? 


Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımında ilk olarak kişinin isteklerini ve ihtiyaçlarını doğru belirleyip planlama yapılması son derece önemlidir. Her hastanın estetik gereksinimi farklı olmasından dolayı yapılacak olan işlem kişiye özel olarak belirlenir. Planlama aşamasında bu işlemin belirlenmesinde kişinin yüz hatları, yaşı, cinsiyeti ve estetik olarak beklentisi gibi farklı konular dikkate alınarak yapılır. Öncelikli olarak mevcut olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, dişlere temizleme işlemi uygulanır. Sonrasında kişinin ihtiyaçları doğrultusunda işlemler belirlenir. Bu işlemler diş eksiklikleri için implant tedavisi, diş eti estetiği, diş beyazlatma, porselen, lamine ve zirkonyum kaplama gibi tedaviler olarak sıralanabilir. 

Gülüş tasarımı uygulamasında kişinin ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde sorun oluşturan noktalar belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonrasında kişinin yüz ve ağız içi fotoğraflarıyla bilgisayarda özel programlar kullanılarak ve ölçümleri yapılarak yüz şekline sağlayacağı uyum hesaplanır. İşlem sonrasında oluşacak en yakın görüntü programlar ve hastanın ağız yapısına uygun şekilde hazırlanan restorasyonlar yardımıyla hastayla birlikte istişare edilere fikir alınır. Kişiye Özel Gülüş Çeşitleri Genel olarak kullanılan ve çok tercih edilen gülüş çeşitleri vardır. Bunlar şöyledir:

Çekici Estetik Gülüş: Bu gülüş için tedavi sırasında tercih ön dişleri daha ön plana çıkartmaktır. Çekici estetik gülüşünün tercih edilmesi kişiye daha çekici ve genç bir gülüş görünümü kazandıracaktır.

Entelektüel Gülüş: Bu gülüş tasarımında dişler aynı hizaya getirilerek uygulama yapılacak kişiye daha olgun bir gülümseme havası katar.

Sportif Gülüş: Bu gülüş tasarımında orta kesici olan dişlerin yan taraflarda bulunan kesici dişlerden uzun olarak tasarlanması işlemiyle sağlanır.


Gülüş Estetiği Uygulamasının Avantajları

  • Yüze uygun doğal görünüme sahip bir tasarlama yapılarak çeneye uygun dişler elde edilir. 
  • Dişler arasında renk farkı olmaz ve beyazlığı daha net olur. 
  • Diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağladığı için olası diş eti rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. 
  • Parlayan dişlere ve dikkat çekici gülüşe sahip olunur. 
  • Dişlerde bulunan kırıklıklar düzeltildiği için diş yapısı daha estetik görünür.