• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Bişektomi (Yanak Estetiği)

Bişektomi (Yanak Estetiği), son zamanların en trend yanak estetiği uygulamalarından biridir. Hollywood yanağı olarak da bilinen bu uygulama sayesinde talep edilen yanak görünümüne ulaşılmaktadır. Ayrıca işlem sonrasında ters üçgen şeklindeki yüz yapısının oluşması, estetik anlamda da güzel bir görünüm sunmaktadır. Bayanlarda özgüven eksikliğine neden olan yanak yapısı, yüz bölgesinde yapılacak incelemelerin ardından Bişektomi ile düzeltilebilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu işlemden maksimum verim alındığı da unutulmamalıdır.

Bişektomi (Yanak Estetiği) Neden Tercih Edilmeli?

Bişektomi (Yanak Estetiği) operasyonu, fazla kilo alıp veren bayanların yüz bölgesindeki yağ birikiminin ortadan kaldırılması için tercih edilmektedir. Özellikle de yanak bölgesinde oluşan yağların yüz orantısızlığına neden olduğu bilinir. Ayrıca kilo verildiğinde bile yüzdeki yağların erimediği bilinir. Haliyle yanaklardaki yağların alınmasıyla muhteşem bir görünüme ulaşılabilir.

Bişektomi (Yanak Estetiği) Nasıl Yapılır?

Yanak estetiğinden önce hastaların kan sulandırıcı besin ve ilaçları tüketmemesi gerekir. Özellikle de 10 gün öncesine kadar aspirin kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda işlemin gerçekleştirilmeyeceği bilinmelidir. Gerekli kontrol süreçleri sağlandıktan sonra ağız içinden kesi atılır. Ayrıca işlem lokal anesteziyle yapılmaktadır. Ağız içinden yanağa ulaşıldıktan sonra yüze yağ enjeksiyonu işleminin tersi olarak fazlalık yağların alınma süreci başlar. Alınan yağların ardından kesi kapatılır ve dikişler atılır. Ağız içindeki kesi izi 1 hafta içinde ortadan kaybolur.

Bişektomi (Yanak Estetiği) acısız bir uygulamadır. Genel anestezi, sedasyon veya lokal anesteziyle yapılabilir. Yağ dokusunun analizi ve yanak yapısının incelenmesinden sonra kısa bir sürede operasyon tamamlanır. Ameliyattan maksimum verim alındığı için hastaların istediği yanak görünümüne kısa sürede ulaşması mümkün olmaktadır.

Bişektomi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanak inceltme ameliyatı olarak da bilinen Bişektomi sonrasında doktor tavsiyelerine dikkat edilmelidir. Bu süreçte ağız bakımı devam ederken doktorun reçete edeceği ilaçlar alınabilir. Ayrıca ağız içi bakım en çok dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Ağız bölgesinin enfeksiyon kapmaması adına günlük temizlik yapılmalı ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır. Bişektomi’den sonra hastalar gündelik yaşamına geri dönebilir. Fakat ağız içerisinde dikiş olacağı için yeme ve içme faaliyetlerinde dikkatli olunmalıdır. Kesiden sonra atılan dikiş 1 hafta içinde düşeceği için ilk 1 haftalık sürece dikkat etmeniz yeterlidir.

Bişektomi Sonrası İyileşme Süreci

Doktor tavsiyelerine uyum sağlayan bir hastanın 1. hafta itibariyle iyileşme sürecine dahil olacağı unutulmamalıdır. İlk 7 gün kanama ve enfeksiyon riskini artıran dikişin çıkarılmaması gerekir. Ayrıca tam sonucun elde edilmesi için 1 aylık süreye ihtiyacınız olacaktır. 30. günden sonra yüz bölgesi artık altın oran kuralına göre yeni şeklini alacaktır.

Bişektomi Avantajları

Yanak yağı aldırma estetiği hastalara pek çok avantaj sunar. Bunlardan ilki, kesi izinin kısa sürede kapanacak olmasıdır. Ayrıca ameliyatın ardından orantılı bir yüz görünümüne ulaşılır. Yüzdeki hatlar yeteri kadar belirginleştiği için estetik açıdan çok daha güzel bir yüze sahip olunabilir. Bu avantajlar bireylerdeki özgüven eksikliğini de ortadan kaldırmaktadır.

Bişektomi (Yanak Estetiği) operasyonunun sonuçları kısa sürede etkisini gösterdiği için günümüzün trend estetik ameliyatlarından biri haline gelmiştir. Elbette ağrısız olması da en önemli avantajı sayılır.

Bişektomi Sonrası Beslenme Düzeni

Estetik operasyondan sonraki ilk 3 gün genelde sıvı tüketimler yapılmalıdır. Hastanın kan değerlerinin normal dönmesi adına sıvı tüketimlerle beraber doktorun önereceği gıdalar alınabilir. Ancak asitli içeceklerden ve katı gıdalardan uzak durulmalıdır. Kesi bölgesi bu tür beslenme seçenekleri nedeniyle zarar görerek enfeksiyon oluşumuna neden olur. Yanak estetiği ameliyatının 7. günü itibariyle yumuşak gıdalarla beslenilebilir. Makarna, yumurta ve çorba gibi gıdalar hastaların ihtiyacı olan mineralleri karşılayacaktır. Son olarak sağlıklı bir beslenme programının, iyileşme sürecini hızlandırdığı da unutulmamalıdır.