• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Bişektomi (Yanak Estetiği)

Yanak Estetiği (Bişektomi), son zamanların en trend yanak estetiği uygulamalarından biridir. Hollywood yanağı olarak da bilinen bu uygulama sayesinde talep edilen yanak görünümüne ulaşılmaktadır. Ayrıca işlem sonrasında ters üçgen şeklindeki yüz yapısının oluşması, estetik anlamda da güzel bir görünüm sunmaktadır. Bayanlarda özgüven eksikliğine neden olan yanak yapısı, yüz bölgesinde yapılacak incelemelerin ardından Bişektomi ile düzeltilebilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu işlemden maksimum verim alındığı da unutulmamalıdır.

Bişektomi (Yanak Estetiği) Neden Tercih Edilmeli?

Bişektomi (Yanak Estetiği) operasyonu, fazla kilo alıp veren bayanların yüz bölgesindeki yağ birikiminin ortadan kaldırılması için tercih edilmektedir. Özellikle de yanak bölgesinde oluşan yağların yüz orantısızlığına neden olduğu bilinir. Ayrıca kilo verildiğinde bile yüzdeki yağların erimediği bilinir. Haliyle yanaklardaki yağların alınmasıyla muhteşem bir görünüme ulaşılabilir.

Bişektomi (Yanak Estetiği) Nasıl Yapılır?

Yanak estetiğinden önce hastaların kan sulandırıcı besin ve ilaçları tüketmemesi gerekir. Özellikle de 10 gün öncesine kadar aspirin kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda işlemin gerçekleştirilmeyeceği bilinmelidir. Gerekli kontrol süreçleri sağlandıktan sonra ağız içinden kesi atılır. Ayrıca işlem lokal anesteziyle yapılmaktadır. Ağız içinden yanağa ulaşıldıktan sonra yüze yağ enjeksiyonu işleminin tersi olarak fazlalık yağların alınma süreci başlar. Alınan yağların ardından kesi kapatılır ve dikişler atılır. Ağız içindeki kesi izi 1 hafta içinde ortadan kaybolur.

Bişektomi (Yanak Estetiği) acısız bir uygulamadır. Genel anestezi, sedasyon veya lokal anesteziyle yapılabilir. Yağ dokusunun analizi ve yanak yapısının incelenmesinden sonra kısa bir sürede operasyon tamamlanır. Ameliyattan maksimum verim alındığı için hastaların istediği yanak görünümüne kısa sürede ulaşması mümkün olmaktadır.

Bişektomi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanak inceltme ameliyatı olarak da bilinen Bişektomi sonrasında doktor tavsiyelerine dikkat edilmelidir. Bu süreçte ağız bakımı devam ederken doktorun reçete edeceği ilaçlar alınabilir. Ayrıca ağız içi bakım en çok dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Ağız bölgesinin enfeksiyon kapmaması adına günlük temizlik yapılmalı ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır. Bişektomi’den sonra hastalar gündelik yaşamına geri dönebilir. Fakat ağız içerisinde dikiş olacağı için yeme ve içme faaliyetlerinde dikkatli olunmalıdır. Kesiden sonra atılan dikiş 1 hafta içinde düşeceği için ilk 1 haftalık sürece dikkat etmeniz yeterlidir.

Bişektomi Sonrası İyileşme Süreci

Doktor tavsiyelerine uyum sağlayan bir hastanın 1. hafta itibariyle iyileşme sürecine dahil olacağı unutulmamalıdır. İlk 7 gün kanama ve enfeksiyon riskini artıran dikişin çıkarılmaması gerekir. Ayrıca tam sonucun elde edilmesi için 1 aylık süreye ihtiyacınız olacaktır. 30. günden sonra yüz bölgesi artık altın oran kuralına göre yeni şeklini alacaktır.

Yanak Estetiği Avantajları

Yanak yağı aldırma estetiği hastalara pek çok avantaj sunar. Bunlardan ilki, kesi izinin kısa sürede kapanacak olmasıdır. Ayrıca ameliyatın ardından orantılı bir yüz görünümüne ulaşılır. Yüzdeki hatlar yeteri kadar belirginleştiği için estetik açıdan çok daha güzel bir yüze sahip olunabilir. Bu avantajlar bireylerdeki özgüven eksikliğini de ortadan kaldırmaktadır.

Bişektomi (Yanak Estetiği) operasyonunun sonuçları kısa sürede etkisini gösterdiği için günümüzün trend estetik ameliyatlarından biri haline gelmiştir. Elbette ağrısız olması da en önemli avantajı sayılır.

Bişektomi Sonrası Beslenme Düzeni

Estetik operasyondan sonraki ilk 3 gün genelde sıvı tüketimler yapılmalıdır. Hastanın kan değerlerinin normal dönmesi adına sıvı tüketimlerle beraber doktorun önereceği gıdalar alınabilir. Ancak asitli içeceklerden ve katı gıdalardan uzak durulmalıdır. Kesi bölgesi bu tür beslenme seçenekleri nedeniyle zarar görerek enfeksiyon oluşumuna neden olur. Yanak estetiği ameliyatının 7. günü itibariyle yumuşak gıdalarla beslenilebilir. Makarna, yumurta ve çorba gibi gıdalar hastaların ihtiyacı olan mineralleri karşılayacaktır. Son olarak sağlıklı bir beslenme programının, iyileşme sürecini hızlandırdığı da unutulmamalıdır.

Yanak Estetiği

Bişektomi Yanak Estetiği Hollywood Gülüşü

Bişektomi olarak da bilinen yanak estetiği, yüzün ovalini daha görünür hale getiren oldukça pratik bir cerrahi operasyondur. Yüzü oval gösteren yanak bölgesindeki fazla yanak içi yağının çıkarılıp alınması ile istenilen yüz bütünlüğünün elde edilmesi mümkündür.

Yanak estetiği nedir? Gamze Estetiği Nedir?

Hollywood yanağı estetiği, yüzü "U" gibi oval bir şekilden "V" şekline getirmeyi hedefleyen elmacık kemiklerini daha belirgin hale getiren bir işlemdir. Bir başkasına baktığımızda dikkatimizin öncelikle kişinin yüz bölgesine odaklandığını söylemek pek de yanlış sayılmaz. Gözler, burun, ağız, dudaklar, yanaklar vb. İlk etapta ayrı ayrı ele alınmasalar bile bu organ ve bölümler genellikle yüzün güzelliğini sağlamayan en önemli organlardır.

Yüz ve Altın Oran

Aslında, organ dağılımının oranı ve mevcut doku yapısı dikkat çekicidir. Bu nedenle geçmişte çalışmış ve bu esere yıllarını vermiş önlü cerrahlar ve bilim adamları bile insan güzelliğinin altın oranla alakalı olduğunu belirtmişlerdir. Altın oran dediğimiz şey, her bir organın yüzdesi olan değerdir. Yüz bu bilim adamlarının tarif ettiği altın orana uyuyorsa estetik olarak orantılıdır ve güzelliğe işaret eder. Bu değerlere yaklaşan kadınlar güzel olarak adlandırırken, doğrudan çirkin demesek de güzellik skalamızın daha da altların orana doğru yerleştiriyoruz.

Özetle; Bir kişinin yüzü altın orana sahipse veya altın orana ne kadar yakınsa, o kişinin yüzü tercih edilen bir yüz olmuştur. Buraya, Altın orandaki en önemli faktör çene ve yanakların üçgen şeklinde görünmesidir. Hollywood yanağı estetiğinin temeli altın orandır, çıkık elmacık kemikleri ve ince çene bölgesidir. Her kadının hayalini süsleyen altın oran yüze ulaşmak isteyen kişiler yanak estetiği yaptırmaktadır.

Bichektomy Hollywood Estetiği Nedir?

Çoğu zaman bektektomi üçgen yüz ameliyatı ve V yüz ameliyatı olarak da bilinmektedir. Hollywood yanağı estetiği genellikle yüzdeki konturun kare şekline yakın olan yüzlere ve yanaklardaki yağ fazlalığının çok yüksek olduğu yüzlere uygulandığında kesin sonuçlar vermektedir. Fazla yağın çıkarılması işlemi sonucunda yanakta veya yüzde herhangi bir iz veya leke kalmamaktadır. Buda işlemin güvenilirliği açısından oldukça önemlidir.

Yanak Estetiği Operasyonunun Planlaması

Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan yanak estetiği ameliyatı, ortalama 30 dk da biten çok rahat ve risksiz bir ameliyattır. Yanak estetiğinde yanak bölgesinden alınacak yağın boyutu, şekli ve çenenin istenilen şekle sahip olması işlemin öncesi yanak üçgeninin kişiye özel hazırlanmasına bağlıdır. Bu sebeple cerrahın tecrübesinin önemli olduğunu unutmayınız.

Hollywood yanağı ve Uygulaması

Hollywood yanağı estetiği geleneksel olarak sadece ağızdan yapılır ve dışarıdan kesilen 1 cm kesiklerle kesinlikle iz kalmaz. Dışta yanaktaki yağ miktarının azalmasından dolayı yanlar içeri doğrudur. Yanak estetiği ameliyatında eğer kişi sık kilo alıp veriyorsa fazla kilolu bir dönemde ameliyatın yapılması daha uygundur. Yüzünüzün tamamını inceledikten sonra ne kadar ve ne yöne gideceğine karar veriyoruz.

Bişektomi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1.       Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

Yüz hatları belirgin olmayan, yüzü şişman görünen yanaklarında yağ miktarı fazla olan kadınlar bu işlemi sıklıkla tercih etmektedir. Kalın ve kare yüz hatlarına sahip kişilere bişektomi uygulanmaktadır. Bu işleme en fazla talep kadınlardan gelse de erkek hastalara da uygulanmaktadır. Erkek hastaların kemik ve yağ yapısı farklı olduğu için erkeklerde işlem yapıldığında daha az yağ çıkarılmaktadır.

2.       Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Doktor seçimi yanak estetiği ameliyatında en önemli konulardan biridir. Yanak estetiği yanaktaki yağın nereden alınacağı ve ne kadar yağ alınacağı daha sonra dolgu gerekli ise nereye ve ne kadar dolgu uygulanacağı oldukça önemli bir konudur. Yüze V şekli verebilmek için tüm yüz hatlarının deneyimli bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmesi gerekir. Doktorun eğitimi ve yaptığı ameliyatların başarısı da bir o kadar önemlidir.

3.       Bişektomi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bişektomi genellikle risksiz, kısa süreli, tatmin edici sonuçlar veren basit bir operasyondur. Komplikasyon riski çok düşüktür. Her ameliyatta olduğu gibi cerrahın bölgenin anatomisi konusunda oldukça deneyimli olması gerekmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile bu işlemdeki risk sıfıra inmiştir. Bundan dolayı da bir çok kadın ve erkek hasta tarafından çok sık başvurulan bir yöntemdir.

4.       Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

Yanak bölgesindeki yağlanma nedeniyle kalın, kare veya yuvarlak yüz hatlarına sahip olan herkes bu işlemi rahatlıkla yaptırabilir. Fazla kiloları olmamasına rağmen sadece yanak bölgesinde yağlanma olan kişilere orantılı ve estetik yüz hatlarına kavuşmaları için bişektomi önerilir.

5.       Bişektomi Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Türkiye'de son yıllarda oldukça yaygın hale gelen bu işlem için hastaların 20-25 yaşından büyük olması gerekmektedir. Yanaklardaki yağ dokusu bu yaştan itibaren daha kalıcı hale gelmektedir. Bu nedenle ergenlik dönemi tamamlanmadan yanak küçültme düşünülmemelidir. Ergenlik dönemini atlatan yanak içi fazla yağı olan bütün kişilerde bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

6.       Yanak estetiği ameliyatı kalıcımı?

Yanaktan yağ alma işlemi gerçekleştirildikten birkaç saat sonra merkezden taburcu olabilirsiniz. Ancak çok fazla konuşmamak ve yüz kaslarınızı gerecek egzersizlerden ve hareketlerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Bu işlem kalıcıdır ve tekrarlanmaz.

7.       Bişektomi Fiyatı Nedir?

Bişektomi yanak estetiği ameliyatının maliyeti hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Ancak bir çok farklı değişkende bunu etkilemektedir örneğin işlemi yaptırmak istediğiniz merkez evinize yakınsa , merkezde teknolojik açıdan donanımlı aletler mevcutsa veya plastik cerrahınız deneyimli okuduğu okul gibi bir çok farklı değişkende fiyatları belirler ve bu fiyatları daha da çeşitlendirmektedir. Daha fazla bilgi ve fiyat detayları için bizimle iletişime geçin.