• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Göz Kapağı Estetiği


Göz Kapağı Operasyonu (Blefaroplasti)

Blefaroplasti göz kapağı estetiği, üst ve alt göz kapaklarındaki fazla kas dokusunun çıkarılması ve sarkmış derinin alınmasına yönelik olarak yapılan bir işlemdir. Göz kapağı estetiği aynı zamanda göz çevresindeki dokuların gerdirilmesine yönelik olarak uygulanmaktadır. Yer çekimi ve yaş faktörünün etkisiyle beraber ciltte yaşanan sarkmalar çoğu zaman göz çevresini de etkiler. Aynı zamanda göz kapaklarında renk değişikliği, torbalanma, bollaşma, kırışıklık ve gevşeme gibi durumlar da yaşanır. Bunlara ek olarak hava kirliliği, aşırı sigara ve alkol tüketimi ile güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda cilt erken yaşlanma sürecine girecektir.

Göz Kapağındaki Yaşlanmanın Belirtileri

Yaşın ilerlemesiyle beraber cildin elastikiyeti azalmaktadır. Yüz bölgesinde de yaşlanmanın belirtileri kısa sürede fark edilebilir. Öte yandan yüz bölgesindeki kayıplarda ilk belirtiler göz kapaklarında yaşanır. Bireye daha donuk ve yorgun bir görünüm katan göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Üst Göz Kapağındaki Düşüklük
  • Göz Çerçevesinde Kaz Ayağı Çizgileri Oluşması
  • Göz Altlarında Renk Değişimi
  • Yorgun yüz ifadesi
  • Göz kapağında sarkma ve kırışıklık

Göz kapaklarında meydana gelen deri bollaşması, üst göz kapaklarının düşmesine neden olur. Göz kapağı operasyonu ile çözülmesi gereken bu sorun ilerleyen vadede görmeyi engelleyecek düzeye gelebilir. Ayrıca alın ve kaşlarda düşüklük yaşanması da bu duruma davetiye çıkarabilir. Blefaroplasti sayesinde her iki göz kapağına gerekli müdahale başarılı bir şekilde sağlanarak daha estetik bir görünüme ulaşılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı estetiği işleminde kanama riskine karşı operasyondan önce antibiyotik ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Ayrıca sigara tüketimi de sonlandırılmalıdır.

Badem göz estetiği içeriğimize buradan erişebilirsiniz.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti’nin alt göz kapağına uygulanması sürecinde kirpiklerin hemen altından kesi atılır. Cildin kaldırılmasının ardından bu bölgede bulunan yağlar göz altı çukuruna doğru yayılır. Ardından fazlalık olarak kas ve deri çıkarılarak operasyon tamamlanır. İşlemden sonra göz altında çöküklük hali sürüyorsa, iyileşme sürecinden sonra göz altı yağ enjeksiyonu uygulamasına başvurulabilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiğinde yine bölgedeki fazlalık kas ve deri dokusu çıkarılmaktadır. Bu süreçte herhangi bir ameliyat izi görünmez. Çünkü atılacak kesi, göz kapağının katlanma çizgisinden uygulanır. Bireyler kaş kaldırma ve alın germe estetiğiyle beraber göz kapağı estetiği yaptırdığında çok daha güzel sonuçlar elde edebilir.
Blefaroplasti yaklaşık 1 ile 1.5 saat arasında sürmektedir. Sadece üst göz kapağı estetiğinin uygulanması durumunda 30 dakikalık bir işlem süresi bulunmaktadır. Yüzün fonksiyonel ünitelerinden biri olan göz kapaklarının estetik bir görünüme ulaşması için yaptırılan Blefaroplasti’den önce titiz bir planlama süreci söz konusudur. Yüz bölgesinin incelenmesiyle beraber başlanan Blefaroplasti’de herhangi bir komplikasyon riski bulunmamaktadır.

Göz Kapağı Operasyonundan Sonra İyileşme Süreci

Blefaroplasti’den sonraki iyileşme süreci oldukça kısadır. İlk günlerde her estetik operasyondan sonra ortaya çıkan morluk, kızarıklık ve küçük düzeylerdeki şişlik hastaları rahatsız edebilir. Ancak bu tür durumlar için de reçete edilecek ilaçlar sayesinde herhangi bir sorun yaşanmadan gündelik yaşama devam edilebilir.
Blefaroplasti’den sonraki ilk gün herhangi bir ciddi sorun yaşanmaz. Hafif seyreden kızarıklıklar birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolur. Göz kapağı operasyonu 2. günün ardından yine hafif seyredecek olan ağrılar da ortadan kalkar. Genelde hastalar soğuk kompres uygulaması yaparak göz ve göz çevresindeki olası yan etkileri kontrol altına alabilir. 5. günden sonra dikişlerin alınmasıyla iyileşme süreci hızlı bir şekilde başlayacaktır.

Ayrıca gözaltı torbası estetiği hakkında makalemizi de okuyabilirsiniz.