• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Penis Protez Ameliyatı


Penis protez ameliyatı; penis bölgesinde sertleşmeme (erektil disfonksiyon) olan kişilerin ilaçla tedaviye cevap vermemesinden sonra yapılan işlemdir. Penis bölgesinde sertleşme veya cinsel iktidarsızlık yaşan kişilere penis protezi uygulanır. Bu sayede ilgili bölge daha kusursuz bir hale gelir. Penis bölgesinde görülen bu sorun 40-70 yaş arasındaki erkeklerin %52sinde görülür. Penis bölgesinde görülen sertleşmeme problemi genel olarak damar sertliği, şeker hastalığı, hipertansiyon, sinir sisteminde bozukluk, hormonal bozukluk, damar sisteminde görülen sorunlar, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve bazı psikolojik sebeplerden de kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar, sigara, alkol ve madde kullanımı, geçirilen bazı ameliyatlar, yaralanmalar sertleşme bozukluğuna sebebiyet verebilir. Bu tür sorunlar penis protezi işlemi ile giderilebilir.


Penis Protez Ameliyatı Çeşitleri

Kişiye belli bir ilaçlı tedavi süreci uygulandıktan sonra eğer tedaviye istenilen cevap alınmazsa penis proteze ihtiyaç duyulur. Erkeklere bu işlem yapılmadan önce bazı sağlık problemlerinin olup olmadığı teşhisi konulması gerekir. Peniste tam sertleşmeme sorunu erkeklerin cinsel yaşam kalitelerini de bozmaktadır. Yeteri kadar sertleşme olmadığı için vajinaya giriş yeterli olamayabilir. Sertleşme olsa bile kısa süre sonra bu etkisini yitirecektir. Yaşa bağlı olarak da artan sertleşmeme problemi bu süreci hızlandıracaktır. Sertleşme sorunu ilaç tedavisi veya damar ameliyatları ile giderilmediğinden olayı penis protezi işlemine ihtiyaç duyulur.

Penis protezi ameliyatı yapılmadan önce kişinin kan tetkikleri ile penis kan akım tetkikleri yapılır. Penis protez işlemi yapılmadan önce, penis bölgesinde ortaya çıkan sertleşme sorunu ve ağrı gibi durumlarda penis bölgesine enjekte edilen özel ilaçla bir test yapılarak testin sonucundan protez için uygun olup olmadığına karar verilir. Kişinin durumuna bağlı olarak 2 çeşit penis protezi işlemi bulunur:

Katlanabilir (Malleable) Penis Protezi: Bu işlem türünde bölgenin sürekli sert kalması sağlanır. Adından da anlaşıldığı gibi aynı zamanda eğilme – bükülme özelliğine sahiptir.

Şişirilebilir Penis Protezi: Şişirilip söndürülebilen mekanizmaya sahiptir. 2-3 parçalı cihazlardır. 1.grupta bulunan protezlerin sürekli sert olmasını sağlarken, doğallıktan kaçınıldığı söylenebilir. 2. Gruptaki protezler içinde şişirilip indirilmesine olanak sağlayan ilgili bölgeye daha doğal bir görünüm kazandırmış olur.


Penis Protez Ameliyatı

Genellikle tercih edilen ameliyat; Pompalı penis protezidir. Bu ameliyat genel veya bölgesel anestezi ile yapılır. Bölgesel anestezi de sadece bir kısmın uyuşturulması demektir. Penis protezinde de belden aşağı uyuşturma yapılır. Ameliyattan önce doktorla ön görüşme yapılmasında fayda vardır. Doktorun hastaya vereceği tavsiyelere uyularak operasyona gelindiği takdirde hiçbir sorun yaşanmaz.

Ameliyata gelmeden önce ilgili bölge çeşitli özel maddeler ile detaylı olarak temizlenir. Etki derecesi yüksek olan antibiyotikler ile enjeksiyon sağlanır. Bu antibiyotiklere ameliyattan sonra 2 gün boyunca devam edilmelidir. Ameliyat süresi kişinin penisine yerleştirilecek protezin türüne göre 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

Ameliyattan sonra kişinin ağrı ve yara durumuna göre kalış süresi değişebilir. Bu süreç 5 güne kadar uzayabilir. Doktor, kontrol altında olan kişinin durumuna bağlı olarak sürede değişim sağlayabilir. Ameliyatın, hastanede hijyen ortamında yapılması gerekir. Penis protezi ameliyatı en erken 20 yaşından itibaren yapılabilir. Buna bağlı olarak penis protezi ileri yaşlarda da takılabilir. Eğer kişinin anestezi almasını engelleyen ve çok ciddi sağlık sorunları yoksa bu ameliyat için uygundur.

Penis protezi yaptıran kişiler cinsel anlamda yaşam kalitelerini daha iyi duruma gelmesine olanak sağlarlar. Penis protez işlemi doğru ve uygun bir şekilde yapıldığı sürece cinsel ilişki esnasında hiçbir sorun yaşanmaz.


Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penis protez ameliyatı işlemi oldukça kolay bir ameliyat olmasına rağmen ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kişi bu durumlara dikkat ettiği sürece herhangi bir sorunla karşılaşmaz ve kolay bir iyileşme süreci geçirir.

  • İşlem sonrasında ilgili bölgede yara oluşabilir. Hastaneden çıktıktan sonra 1 hafta kadar bu bölge muhafaza edilip, su ile temasından kaçınılmalıdır.
  • En az 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Doktor izin verene kadar bu durumdan uzak durulması gerekir.
  • Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.
  • Uyku esnasında herhangi bir sorun olmaması adına, uyku pozisyonuna dikkat edilmesi gerekir. Sırt üstü pozisyonda yatılması gerekir.
  • Penis bölgesinde görülen bazı rahatsızlıklar olabilir. Hafif ağrı ve kaşıntı oluşabilir.
  • Yüksek dereceli ateş, uzayan ve şiddetli ağrılar, penis bölgesinde akıntı, şişlik kızarıklık, idrar yapamama gibi sorunlar olduğu durumlarda muhakkak işlem yapan kişiye başvurulması gerekir.

Penis protezi ameliyatının en büyük komplikasyonu enfeksiyon kapmasıdır. Enfeksiyon kapmasını önlemek için etkili antibiyotikler ile enfeksiyondan korumaya çalışılır. Ameliyat sonrasında en az 3 gün daha antibiyotiklere devam edilir. Şeker hastaları ve omurilik bölgesinde sorun olan hastalarda enfeksiyon riski ihtimali daha fazladır. Enfeksiyon oluşmaması için hasta özen göstermeli ve doktor tavsiyelerine uymalıdır.

Penis protezi yapılacak işleme göre farklılık gösterir. Ameliyat yapan doktor ve hastaneye göre de fiyatta esneklik payı vardır. Ciddi sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyatı yaptırabilir.