• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Bacak Germe Ameliyatı

Bacak germe ameliyatı; bacakta bulunan kusurların giderilmesi için yapılan estetik işlemdir. Bacak germe ameliyatı için birden fazla yöntem bulunmaktadır. (Uyluk) üst bacak germe, iç bacak gerdirme olarak bilinir. Bacak bölgesinde sarkmalar olan kişilerde bacakta istenmeyen bir görünüme meydana gelebilir. Bu görünümü azaltmak için bacak germe estetik işlemine başvurulur. Genellikle fazla kilo kaybı ve hamilelik dönemlerinden sonra bacağın üst bölgesinde yaşanan yağlanma ve sarkıklıklar bu durumun sebebidir. Bacak germe uyluk işleminde başvurulacak yöntemlerden birisi de Lazer Lipoliz yöntemidir. Ama bazen bu yöntem tek başına yeterli gelmeyebilir. Bu işlemin sonunda üst bacak germe işlemi de yapılır. İşlem yapılmadan önce hastanın deri kalitesi ve işlemden sonra ortaya çıkabilecek sorunlar için araştırmalar yapılması gerekir.

Bacağın üst kısmı olarak adlandırılan uyluk bölgesi, sarkmalara eğilimli bir bölgedir. Bu durum çok fazla kilo vermiş kişilerde görülebilir. Hastaların bacak gerdirme estetiğini seçim amaçlarından birisi de psikolojik rahatsızlıklar olabilir. Kişiler yürürken bile bölgede sürtünmeden dolayı rahatsız olurlar. Bu tür kişilerde aynı zamanda yaz aylarında pişik ve mantar problemleriyle karşılaşılabilir. Bu sorunları çözmek için üst bacak germe işlemine gerek duyulur. Bacak germe ameliyatının amaçları arasında hem kişinin estetik kaygılarını gidermek hem de daha rahat bir yaşam sürmesini sağlamak yatmaktadır. Yani bu amaçla iki yönlü fayda sağlanması mümkün olacaktır.

Bacak Germe ve Operasyon Süreci

Bacak germe ameliyatına başlamadan önce kişinin işlem yapılacak bölgesi detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. İşlemden önce doktor seçimine de dikkat etmek gerekir. İşlem yapılacak bölgenin kalitesi ve yağ fazlalığı incelenir. Özellikle bu bölgede yağlanma ve sarkma varsa lipomatik ile lipoksin uygulaması yapılabilir. Bu tür işlemlerde bacak sıkılaştırma imkânı sağlanarak daha hoş bir görünüme kavuşturulur. Kişinin durumuna göre de farklı bir işlem uygulanabilir. Doktor uygun gördüğü tedavi yöntemini uygular. Kişiye uygun bir tedavi seçilmesi doğru bir işlem yapılması açısından önemlidir. Böylece hem bölgedeki bacak sıkılaştırma, hem de bacak inceltme işlemi yapılmış olur. Bu yüzden operasyon öncesinde yapılan muayene çok önemlidir. Muayeneden önce doktor, kişi için detaylı bir bilgi verecektir. Ardından hastanın operasyon için karar verme süreci başlayacaktır. Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Kişiden kişiye ameliyat süresinde farklılık görülebilir. Ameliyat öncesinde kişiyi muayene ederek bu süre daha netleşmesi sağlanır. Ama genel olarak ameliyat 1 veya 2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında kişinin 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Sonuç olarak hastanın durumuna göre ve ameliyatın kapsamına bağlı olarak hastanede kalma süresi değişkenlik gösterir. Ameliyat işleminde sorunlu olan bölgedeki yağ dokusu çıkarılmaktadır. Öncelikle bacakta sıkılaştırma sağlanabilmesi için fazlalık olan kısımda yukarı doğru yani kasık bölgesine doğru germe işlemi sağlanır.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bacak germe ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

  • Hastanın ameliyattan sonra çok yoğun hareketlerden kaçınması gerekir.
  • Eğer spor yapan bir kişi ise spora bir süre ara vermesinde fayda vardır.
  • İlgili bölgede dikiş olduğu için muhafaza edilmelidir.
  • Estetik işlemlerde kullanılan korse bacak estetiğinde de uygulanması gerekir.
  • Oturma işlemlerinde ayakları uzatır pozisyonda oturması gerekir.

Ameliyattan sonra dikişli bölgenin herhangi bir enfeksiyon kapmaması için dikkat etmek gerekir.

Kişiler genellikle ameliyat sonrası dönemde sorun yaşamaktadırlar. Operasyon öncesi ve sonrasında doktor yapılması gereken durumları zaten hastaya eksiksiz olarak anlatacaktır. Doktorun verdiği tavsiyelere uyulduğu takdirde başarılı bir operasyon süreci geçirilmiş olur. Böylelikle daha sıkı ve daha düzgün bacaklara sahip olunur. Bu durumdan hem doktor istediği işlem sonucunu alır hem de hasta istediği bacaklara kavuşur. İşlem yaptırmadan önce, doktorla muhakkak bir ön görüşme yapılması gerekir. Bacak estetik işlemlerinde işlem öncesi ve sonrası görüntüleri kullanıcıya sunularak aradaki fark gösterilir.

Kişiler ameliyatı yaptırmadan önce akıllarındaki bir soru da işlem yapılan bölgede iz kalıp kalmayacağıdır. Bu operasyonda kesi işlemi uygulandığı için zamanla çizgi halinde bir iz kalacaktır. Ama bu durum gözle görülebilir derecede değildir. Uyluk germe ameliyatından sonra hasta çok fazla bir ağrı çekmez. Zaten doktorun vereceği ağrı kesicilerle oluşabilecek olan ağrılar kontrol altına alınır.