• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Vücut Şekillendirme Ameliyatları (Body Contouring)

Günümüzde farklı nedenlerden dolayı vücut şekillendirme ameliyatları (body contouring) tercih edilebilir. Genelde aşırı kilo kayıplarından sonra vücudun estetik görünümünü kaybetmesiyle beraber yağ ve deri fazlalıkları yaşanır. Bu durumda vücut elastikiyetini de kaybeder. Sonuç olarak;

        • Karın bölgesi arkaya doğru ya da yanlardan genişleyebilir.

        • Üst kollarda sarkma, gevşeklik ve dolgunluk olabilir.

        • Vücut hatlarında genel bir sarkma yaşanabilir.

        • Uyluk ve kasık sarkabilir.

        Göğüslerde düzleşme yaşanabilir.

Body Contouring uygulaması son derece başarılı ve güzel bir operasyonlardan biridir. Pek çok farklı estetik işlemi bir arada sunduğu için kısa sürede mutlu sonuçlar da alınabilmektedir.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları (Body Contouring) Kimler İçin Uygundur?

Vücut şekillendirme ameliyatlarından yararlanabilmek için hastanın vücut yapısı incelenmektedir. Aşırı kilo aldıktan sonra vermeye devam eden bireylerde sarkık görünümler oluşur. Ayrıca hızlıca kilo almaya başlayan hastalarda ise deri genişlemesi ve çatlaklar yaşanır. O halde vücut şekillendirme ameliyatları kimler için uygun sorusunun yanıtları şu şekilde olacaktır;

        • Sağlıklı bir yaşam sürmeye aday olanlar

        • Doğru egzersiz ve beslenme programına başvurmak isteyenler

        • Kilosu stabil olan yetişkinler

        • Gerçekçi hedeflere sahip bireyler

        •Herhangi bir tıbbi rahatsızlığı olmayan sağlıklı bireyler

Bu işlemin güvenilir olması aynı zamanda başarılı bir operasyon olmasından dolayıdır. Taleplerinizi doktora net bir şekilde belirtmeniz de önemlidir.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları Öncesi

İşlemden önce cerrahla bazı durumları konuşmak zorunda olan hastalara ilk olarak beklentileri sorulur. Ayrıca vücut şekillendirme ameliyatları için hangi seçeneklerin tercih edileceği aktarılır. Yine bu aşamada ilaçlara karşı olan alerjiler ve daha önce geçirilen hastalıklar not edilir. Risk faktörü bulunmayan bu işlemden önce tıbbi kayıtlar için fotoğraflar çekilerek yapılacak işlemlere karar verilir.

Her estetik operasyondan önce olduğu gibi bu işlemden önce de tütün, alkol, vitaminler ve bitkisel destekler en az 10 gün öncesine kadar bırakılmalıdır. Laboratuvar tahlillerinin yapılmasıyla beraber kanamayı artıran aspirin konusunda da gerekli uyarıları aktaran cerrah daha sonra operasyon için randevu verir.

Vücut Geliştirme Ameliyatları (Body Contouring) Hangileri?

Hastaların hedeflerine ulaşması adına cerrah tarafından ameliyatlar zamanlanır. Hazırlanacak plan ile beraber doktorun önereceği estetik operasyonlar aşağıdaki gibi olabilir;

        • Kol germe ameliyatı

        • Göğüs dikleştirme ameliyatı

        • Alt vücut germe

        • Uyluk germe

Alt vücut germe estetiğinde dış uyluklar, kaba etler, karın ve kasık bölgesi gerilir. Göğüs dikleştirme işleminde ise düzleşmiş ve sarkmış göğüslere işlem uygulanır. Kol germede üst kollarda yaşanan sarkıklık giderilirken uyluk germe estetiğinde uylukların orta, iç ve dış kısımlarında meydana gelen sarkıklar ortadan kaldırılır.

Vücut Şekillendirme Ameliyatlarında Kesi Açma

Vücut şekillendirme operasyonlarından önce derideki fazlalıkları almak için kesiler açılır. Ameliyat kesileri büyük boyutlarda olabilir. Ayrıca vücuttan alınacak deri miktarına göre kesi büyüklüğü değişecektir. Hastaların kişisel tercihlerine göre uygulanan kesiler günümüzde artık ilerlemiş cerrahi tekniklerden yararlanılarak sürdürülmektedir. Bu sayede ameliyat izleri kısa süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Vücut şekillendirme ameliyatları (body contouring) genelde aşamalar şeklinde yapılmaktadır. Hasta ile doktorun yapacağı görüşmelerin ardından Body Contouring adı verilen bu uygulamada en çok vücut germe estetiği tercih edilir. Vücut germede karın, kalça, dış uyluklar, bel ve sarkan kaba etler düzeltilir. Birçok hasta buna ek olarak göğüs dikleştirme ameliyatı olmaktadır. Meme ucu çevresinden atılacak kesilerle beraber sarkan göğüslerde kısa sürede başarı sağlanır. Kol sarkıklığı ve uyluk germe işlemleri de vücut şekillendirme ameliyatları arasında başarılı sonuçlar sunan estetik operasyonlardan biridir.