• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Karın germe olarak da adlandırılan Abdominoplasti, son zamanların en popüler estetik uygulamaları arasındadır. Alt ve orta karın bölgesindeki gevşemişi derinin alınması için başvurulan karın germe ameliyatı ayrıca karın duvarı kaslarının gerilmesi amacıyla yapılmaktadır. Karın görünümü dışarıya doğru çıkıntı şeklinde olan hastalarda son derece estetik bir oluşum sağlayan bu işlemde küçük kesi izleri kalacaktır. Abdominoplasti sayesinde daha gergin, güzel ve pürüzsüz bir karın bölgesine ulaşabileceğiniz gibi gündelik yaşamınıza da kısa sürede geri dönebilirsiniz.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

Karın bölgesindeki sarkmalardan şikayetçi olan erkek ve bayanlar bu işleme başvurabilir. Ayrıca vücut oranına göre daha çok yağlanma yaşayan bireylerin yanı sıra uyguladığı egzersiz ve diyetlerden sonuç alamayan herkes için Abdominoplasti idealdir.

Günümüzde kadınlarında gebelikten sonra yaşadığı yağlanma ve sarkmalar, karın germe ameliyatı ile giderilebilir. Yaşlı hastalarda da bir süre sonra karın derisindeki kaslarda yağlanma oluşacaktır. Tüm bu durumları kısa sürede kontrol altına almak isteyen her aday, karın germe ameliyatı yaptırabilir. Üstelik kilo vermek amacıyla da bu işleme başvuru yapılabilir. Cildin elastikiyetini düzenleyen Abdominoplasti sayesinde hastaların kendine olan güveni artar. Ayrıca görünümünüzü güzelleştirirken beklentilerinizin daha üzerindeki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatında Planlama Süreci

Karın germe operasyonuna başvurmak isteyen bireyler ilk görüşmeyi cerrahi ile yapmaktadır. Doktorunuz karın bölgesindeki yağ depolarını kontrol edecek ve cilt tonunu da inceledikten sonra gerekli tahlilleri talep edecektir. Ancak bu süreçte kullandığınız ilaç ve vitaminlerin yanı sıra sigara tüketimiyle ilgili doktoru bilgilendirmeniz önemlidir.

Yağ depolarının göbek altında yığılması halinde mini karın germe yapılabilir. Ancak yağların kalça bölgelerine ulaşması halinde Abdominoplasti yapılması uygun olacaktır. Genelde tek başına yağ emme işlemleri en iyi sonuca ulaşabilmenizi sağlar. Yine de doktorunuz tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak karın germe ameliyatı konusunda isteklerinizi dinledikten sonra gerekli müdahaleyi sağlayacaktır.

Ameliyatın planlanması sürecinde cerrahın tercih edeceği anestezi yöntemi de sizlerle paylaşılır. Operasyonun maliyeti ve sonuçları hakkında da bilgi verecek olan cerrah daha sonra ameliyatın etkilerinden bahseder. Oldukça başarılı sonuçları beraberinde getiren karın germe estetiği sayesinde karın duvarınızın sıkılaşması sağlanırken bel çizgisi de daralacağı için artık yağlanma problemi yaşanmayacaktır. Ancak ameliyatın ardından hastaların sağlıklı bir beslenme planına göre hareket etmesi önemlidir.

Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

Karın Germe işlemi 2 ile 4 saat arasında tamamlanmaktadır. Hastalara mini Abdominoplasti yapılacak ise bu operasyon 1-2 saat içinde sonlanabilir. Pubik bölgenin hemen üst kısmından kalça kemiğine kadar uzanan alana kesi yapılarak başlanan işlemde göbeği diğer dokulardan ayırmak adına ikinci bir kesi atılır. Bu aşamada karındaki kasları ortaya çıkarmak için cilt karın duvarından ayrılır. Daha sonra karın kasları birbirine yaklaştırılır ve yeni pozisyonları oluşturmak için gergin hale getirilir.

Fazla derinin alınması sürecinde deri parçası aşağıya doğru çekilmektedir. Göbek için yeni bir delik açılarak dikiş atılır. Cerrahi bölgede oluşması beklenen sıvıyı engellemek adına gerekli müdahaleler yapılarak işlem başarıyla tamamlanır.

Karın germe sonrasında hastalardaki şişlik ve ağrılar ilaçlarla kontrol edilebilir. Bu nedenle ciddi bir ağrı ya da komplikasyon oluşma riski çok düşüktür. Sargıların değişme zamanı ve duş alma süresiyle ilgili de cerrah bilgilendirme yapacaktır. Dikişler 1. hafta itibariyle alınırken normal yaşama dönüş süresi 1-2 haftayı bulabilir. Cildin tam anlamıyla kendine gelmesi ise 6. aydan sonra başlar. Bu süreçte ağır egzersizlerden uzak durmalı ve karın bölgesi darbeden korunmalıdır. Bir süre sonra karın bölgesindeki yeni görünüm daha gergin ve düz olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Neden karın germe ameliyatı ne kadar sürer genel olarak ortalama süresi 2 saat civarı olabilmektedir. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ameliyat sonrasında hastaların anestezi etsinden kurtulması için bir gece hastanede kalması önerilir. Karın germe ameliyatının süresi genellikle kişiden kişiye göre değişmektedir. Bunun dışında işleme göre 3 ile 3-5 saat sürebilir ve karın bölgesinin geniş olduğu kişilerde ameliyat süresi 4 saat kadar çıkabilir. Sarkma, gevşeklik ve benzeri olan sorunların daha hafif olduğu hastalarda mini karın germe ameliyatı daha kısadır genel olarak 1-1,5 saat sürer.

Karın Germe Ameliyatı Kalıcı mı?

Karın germe ameliyatı kalıcı mı konusunda bu estetik işlemi sonrasında tekrardan yapılandırılan karın kasları ile karın derisinin esnememesi için kişilerin diyetine dikkat etmesi gerekiyor. Tekrardan kilo alımı ile veya tekrar bir gebelik durumu ameliyat etkisini bozar. Özellikle erkek bireylerde aşırı bir şekilde kilo alımı ve kadınlarda yeni bir gebelik durumu karın germenin etkilerini bozar ve tekrar yapılması gerekir. Bol su ile birlikte sağlıklı besinlerin belirli oranda yenildiği beslenme programı ile kişi yeniden kilo almazsa alt karın bölgesinin estetik görünümü de aynı şekilde kalabilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bu durumda doktor ile görüşmek ve mutlaka muayeneden geçmek önemlidir. Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır bu sebeple ameliyatın gerçekleşeceği saatten en az 8 saat süre ile hiçbir şey yenilip içilmemesi gerekir. Ameliyat öncesinde eğer sigara kullanımı bulunuyorsa 1 ay öncesinden bırakılması önerilir. Sigara kullanımı iyileşme hızını genel olarak olumsuz etkiler bu sebeple bırakılması tavsiye edilir.

Karın estetiği ameliyat öncesinde özellikle kan sulandırıcı özelliği olması nedeniyle bitki çayları ile alkol kullanımı da karın germenin ameliyatı öncesinde bırakılması gereken durumlardır. Kullanılan ilaçlar, ciddi rahatsızlıklar gibi tüm durumların öncesinde doktor ile görüşülmesi gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Sonra Ne Yapılır?

Karın germe ameliyatı sonra ne yapılır için doktorlar iyileşme süreniz boyuna kesi yerlerine nasıl uygun şekilde bakım yapılacağı size öğretilir. Çoğu hastaya belirli bir süre için antibiyotik gerekebilir. Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme döneminde ödem, korse ve kesi yerinde pansumanınız olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrasında sigara içmek ve alkol almak iyileşmeyi ciddi şekilde engeller bu sebeple ameliyattan sonra en az üç ay boyunca bunlardan kaçınılmalıdır. Karın germe ameliyatı sonrasında,

  • Karın germe ameliyatı sonrası yorumlar işlem sonrasında iyileşmeyi tehlikeye atmamak için 1 ay kadar izin aldığı görülmektedir bu sebeple iyileşmeyi tehlikeye atmamak için 1 ay kadar izin almak özellikle önerilir.
  • Karın germe ameliyatı sonrasında bu süre zarfında egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir.
  • Karın germe ameliyatı sonrasında küçük çocuklar varsa ilk birkaç hafta çömelme veya çocukları kaldırmamak şiddette tavsiye edilmektedir. Çocuk bakılırsa bu durumda yardım almanız önerilir.
  • Araba kullanmak, yemek pişirme veya alışveriş yapma durumunun bir veya iki hafta sonrasında yapılması tavsiye edilir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı iyileşme süreci genellikle hastadan hastaya değişmektedir bunun dışında operasyondan sonraki en geç 48 saat içerisinde hastaların taburcu olması beklenmektedir. Hastaların ilk bir hafta ağır ve yorucu işlerden kaçınması gerekir aynı zamanda vücudun kendini toparlaması bir ayı bulur. Hastalar ilk günlerde karnı gerdiren hareketlerinden uzak durmalıdır ve iyileşmenin daha nitelikli ve hızlı olarak sağlanabilmesi için alkol veya sigara kullanımının üç hafta boyunca terk edilmesi gerekir.

Vücudun tam olarak şekil aması için yaklaşık olarak 3 ay beklemesi gerekir. Meydana gelen ödem ve şişlikler bir ay içerisinde ortadan kalkar. Karın germe ameliyatı sonrası dönemde yaşamı anlamak ve buna hazırlanmak için bilgilendirilirsiniz Bununla birlikte karın germe işlemi kendiniz için sahip olduğunuz estetik hedeflere ulaşmanın harika bir yoludur. Sadece vücudunuza karşı nazik olmayı unutmamalı ve iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereklidir.

Neden Karın Germe Ameliyatı Yapılır?

Neden karın germe ameliyatı yapılır konusunda özellikle kadınlarda doğum sonrasındaki karın kaslarında meydana gelen ayrılma ile karın derisinde meydana gelen çatlaklardan dolayı sarkma ile yapılır. Bu tarz bir görüntü kadınlarda özgüven sorununa yol açabilmektedir. Bunun dışında kilo alıp ve verme ile karın kaslarında ayrılma olmadan karın derisindeki çatlaklar nedeniyle deri kalitesinde bozulma olabilir. Hastalar bu sebeple karın germeye ihtiyaç duyarlar.

Karın derisinde olan sarkma ile birlikte çatlaklardan kurtulmak karın germe ameliyatının amaçlarından biridir. Bu ameliyatlarda bir diğer amaç da doğum veya farklı bir nedenle karın kaslarında meydana gelen ayrılmanın düzeltilmesidir. Karın işlem ile daha düz hale getirilir ve bu da hastaların bel bölgesinin daralmasına ve hastanın beden olarak küçülmesine sebep olur. Yani karın germe ameliyatında amaç sadece çatlamış ve sarkmış olan deriden kurtulmak değildir aynı zamanda bel bölgesinin daralarak daha sıkı hale getirilmesidir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları ameliyatın nasıl yapılacağı veya mini karın, tam karın gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Karın germe ameliyat fiyatı belirlenirken önemli olan bir diğer unsur da doktorun tecrübesi veya bu konuda uzmanlaşmış olmasıdır. Karın germe ameliyatında fiyat bilgisini muayene sonrasında tam olarak öğrenebilirsiniz. Fiyatlar aynı zamanda yaptıracak hastanenin fiyat politikalarına göre değişebilir bu sebeple mutlaka doktor ile görüşerek ameliyatın yapılması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Riskli mi?

Karın germe ameliyatı riskli mi genel olarak tüm cerrahi işlemlerde riskler mevcuttur. Genel anestezi ile yapılan bu işlemde anesteziye ait olan riskler bulunur. Bu sebeple mutlaka karın germe ameliyatı konusunda tecrübeli olan cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Böylece daha yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Mevcut olan sarkmış dokulardan kurtularak istediğiniz dümdüz bir karın ile daha ince bir bel yapısına sahip olabileceksiniz. Ameliyatın öncesinde ve iyileşme döneminde sigaranın bırakılması yara yerinde meydana gelebilecek problemleri en aza indirebilirsiniz.

İyileşme süreci boyunca kesi yerinde kalacak izler hastaların genetik yapısı ile alakalıdır bunun yanı sıra şeker hastalığına sahip olan kişiler için de ameliyat sonrasında belirgin bir iz yapısına sebep olabilir. Oluşacak izler bazı durumlarda ikinci müdahale gerektirir bunun dışında ameliyat sırasında kan pıhtısı atması her zaman akılda tutulmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Karın germe ameliyatı sonrası hamilelik en sık sorulan sorular arasındadır. Karın germe operasyonu genel olarak kişilerin hamile kalmasını etkileyen bir durum değildir. Ameliyat bittikten sonraki aşamada doktor ile görüşerek hamile kalma konusunda bilgi alabilirsiniz. Hamilelik döneminden sonra bu ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların ise en az 1 sene beklemesi önerilir.

Annelerin düzenli olarak beslenmesi ile emzirme dönemi bu anlamda çok önemlidir. 1 sene bittikten sonrasında doktor ile görüşerek operasyonu ne zaman yaptırmanız gerektiği konusunda gerekli olan bilgilere ulaşılabilir. Sağlık durumu genellikle iyi ve gelecekte hamilelik planlamayan her kadının yaptırabileceği bir operasyondur.