• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99

Labium Estetiği


Vajina bölgesinin iç dudaklarına minus, dış dudaklara majus ismi verilir. İç dudakların ve dış dudakların boyut farklılıkları olabilmektedir. Labium Estetiği ise iç dudaktaki bozukluklara müdahale etmek için yağılan işlemdir.

Başka bir durum olarak, bazı kişilerde iç dudaklar daha sarkık veya büyük olabilir. Bu tür durumlar genital bölgenin estetiğini bozmaktadır. Aynı zamanda ilişki esnasında ağrı, tahriş, gibi problemlere de sebebiyet verebilir. Bunların yanı sıra spor yaparken, dar kıyafetler giyerken veya bikini, mayo giyerken sürtünme olacağından kişiyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Labium (iç dudak estetiği) olarak da bilinir. Labium bölgesinin gereğinden büyük olması fazla salgıya sebebiyet verdiği için adet dönemi dışında bile ped kullanımı gerektirecek bir durumdur. Bu durum bölgede kötü kokuya sebebiyet vererek kişiyi psikolojik anlamda olumsuz derece de etkileyebilmektedir.


Operasyon Türleri

İç dudak bölgesinde bulunan şekil bozuklarını gidermek amacıyla yapılan operasyonlardır. İç dudak bölgesine labium, bu kısma yapılan işleme labioplasti ismi verilir. Lapioplasti her kadına yapılabilen bir operasyondur. Bu işlem ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmez. İşlem sonrasında hamile kalmaya veya doğum yapılmasında sorun oluşturmaz. Labioplasti estetik operasyon, cinsel yaşantıyı iyi yönde etkileyerek, bireylerin haz alma duyarlılığını arttırır.


Labium Estetiği Teknikleri

 • Trim Labioplasti: Bu operasyon genel veya spinal anestezi ile uygulanır. İç dudaklar makas ile kesilerek bölgenin boyutu ufaltılır ve dikim işlemi yapılır.
 • Wedge Labioplasti: Bu yöntemde iç dudağın orta kısmından üçgen şeklinde doku çıkartılır. Kalan dokular birbirine dikilir. Genelde büyük ve etli labium olan kişilere uygulanır. Bu ameliyat kadının vajina durumuna bağlı olarak değişmektedir. Genelde 1-2 saatlik bir işlemdir. Ameliyattan sonra hastanın durumuna bağlı olarak taburcu edilir. 2 ay boyunca doktor kontrolünde olması gerekir.
 • Lazer Labioplasti: Bu işlem trim labioplasti yöntemine benzer. Bu tür vajina estetiği ameliyatı işleminde makas yerine lazer kullanılır. Bu işlem genel veya spinal anestezi altında yapılabilir. Vajina durumuna bağlı olarak ameliyat 1-2 saat sürebilir. Eğer ameliyat sabah yapıldıysa, rutin kontrolleri yapıldıktan sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir. 1-2 ay boyunca doktor gözetimi altında olması gerekir.
 • Radyofrekans Labioplasti: Bu yöntem lazer yöntemine benzer bir tekniktir. Tek farkı; radyo frekans kullanılmasıdır. Genellikle en çok tercih edilen yöntemdir. Diğer yöntemlere göre daha üstün etki gösterir. Lazer işleminde doku yakılarak kesilirken, radyo frekans yönteminde doku buharlaştırılarak soğuk şekilde kesilir. İşlemde doku tahribatı olmaz.​

Labium Estetiği Ameliyat Süreci

Labium Estetiği için gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra hasta kliniğe yatırılır. Ameliyat genel veya spinal anestezi ile yapılır. Labium ameliyatının süresi kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Bu duruma bağlı olarak 1-2 saat sürer. Ameliyattan önce ve sonra bölgenin fotoğrafları çekilir.

Labium estetiğinde, bölgeye şekil verilerek çok ince dikişler atılır. Dikişler kendiliğinden eriyen sonradan alınmasını gerektirmeyen tarzdadır. Ameliyattan sonra kişinin sağlık durumuna göre 1 gün hastanede kalması gerekebilir. Ameliyata başlanmadan önce kişiden kan testi, alerji testi, idrar testi, istenir. Ameliyat yapılacak olan bölgenin temizlik işlemlerinin kusursuz şekilde yapılması gerekir. Bu sayede daha kolay çalışma alanı oluşturulur. İlgili bölgeye uygulanan işlem daha başarılı olur. Ameliyat öncesinde merak edilen sorulardan birisi de işlem yapılacak olan kişinin yaşıdır. Hastanın genç yaşta olması tedaviye daha hızlı cevap vermesini sağlıyor.

Labium estetiği sonrasında kişiyi etkileyecek bazı sorunlar olabilir. Ama doktor tavsiyelerine dikkat edilerek bu sorunları ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Doku Hassasiyeti, Kanama, Deride Morarma, Alerjik Reaksiyon, Anestezi riski, enfeksiyon riski, deri duyarlılığı, iltihap, yağ nekroz riski, deride hasar gibi durumlar görülebilir. Bu tür durumlar kişiden kişiye göre değişir. Gerekli önlemler alındığı takdirde kalıcı hiçbir sorunla karşılaşılmaz.


Labium (İç dudakların) büyümesinin birçok sebebi bulunur.

 • Hormonsal değişim
 • Ağrılı Cinsel İlişki
 • Doğum yapmak
 • Yaşa bağlı değişiklikler
 • Genetik değişim
 • Vajinit

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü her seansta, durum değişikliklerini görebilmek adına doktor bölgenin resmini çekecektir.
 • Labium estetiğinden sonra 2 ay boyunca cinsel ilişki yasaklanır.
 • Ameliyat günü banyo yapılabilir ama suyun çok sıcak-soğuk olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • 1 hafta istirahat edilmesi gerekir. Sonrasında gündelik yaşam veya iş yaşamına dönebilir.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta kadar çok dar kıyafetler giyilmemelidir.
 • Ameliyattan sonra uzun bir süre kafeinli ürünler, alkol, sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 • Daha önceden kullanılan ilaçlar doktora belirtilmelidir.
 • Doktorun verdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.
 • Ameliyat sonrası bölge temizliğine dikkat etmek gerekir. Bölge enfeksiyon kaparsa iyileşme süresi uzayacaktır.
 • Pansumanların aksatılmaması gerekir.
 • Spor yapan kişiler bölgeyi zorlayacak hareketler yapmamalıdır.
 • Ameliyat bölgesinde genellikle bir iz kalmaz. Ama kişinin durumuna bağlı olarak yara fazla olabilir. Bu durumda da krem sürülerek iyileştirilmesi sağlanır.

Labium estetiği özen gösterilmesi gereken bir ameliyattır. Bu yüzden alanında uzmanlaşmamış kişilere yaptırılmaması gerekir. Olumsuz sonuçlar yaşamamak adına işlem yaptırmadan önce, detaylı doktor araştırması yapmak gerekir.

Labium operasyonu fiyatları kliniğin bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Aynı zamanda işlem yapılan hastane ve doktor da fiyatı etkilemektedir. Son olarak genital bölge, kanlanma olan bir bölgedir. Bunun yanı sıra en çabuk iyileşen ve tedaviye de en hızlı cevap veren bölgedir. Labium estetik işlemini alanında uzman doktorlara yaptırdığınız takdirde korkulacak hiçbir durum yoktur.