• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Dudak Dolgusu


Dudakların burun ve çene ile olan orantısı dış görünüşte özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Dudaklarda fazla dolgunluk olması, ince olması, gülerken diş etlerinin görünmesi gibi durumlar kişileri rahatsız eder. Rahatsızlık veren bu durumların tedavisi için dudak dolgusu ya da dudak estetiği tercih edilir.

Dudak Dolgusu ve Dudak Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Dünya üzerinde en çok tercih edilen dudak estetiği, dolgu ile yapılan operasyonlardır. Dudak dolgusu işlemi; etkili, ucuz, güvenli ve hızlı olması nedeniyle tercih edilir.

Dudaklara kişinin kendi yağ dokularının alınarak enjekte edilmesi dolgu malzemelerinin küçük bir ihtimal de olsa alerjik reaksiyonlar göstermesinin önüne geçen ve daha doğal olan bir uygulamadır. Yağ enjekte yönteminin etki süresi daha uzun olması ve yan etkisinin bulunmaması, bu uygulamanın dolgu maddeleri ile yapılan işleme göre daha avantajlı olmasını sağlıyor.

Bir diğer yöntem ise dudaklara yeniden şekil verilmesidir. Dudak iç kısmından kesiler yapılarak dudaklar daha belirgin hale getirilebilir ya da toparlanabilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dudak estetiğinde kullanılan dolgu malzemeleri dudak hattını belirlemek, dolgunluk kazandırmak ve kırışıklıkları gidermek için güvenli bir şekilde kullanılır. Ancak kullanılan bu dolgu malzemelerinin kalıcılığı kısadır. Ortalama olarak 1 yıl içinde uygulamanın tekrarlanması gerekir. Daha kalıcı bir çözüm isteyen kişiler için ise kendi yağ dokuları alınarak cerrahi operasyon ile dudak estetiği gerçekleştirilebilir.

Dolgun olan dudaklar, dudak içinden yapılacak kesi yardımı ile içeri alınabilir ve dudak boyu da kısaltılabilir. Kısaltma gibi işlemler burun alt kısmında kalacak ve görünmeyecek şekilde izler bırakabilir.

Dudak estetiği lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Anestezi tercihini belirleyen faktörler yapılacak işlemin planlanması ile alakalıdır. Dolgu enjeksiyonu işlemi için anestezi gerekmez. Doku transferleri ya da kaydırma gibi işlemler için ameliyathane ortamında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir.

Dudak Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Dudakları ince ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyen ya da daha diri görünümlü dudakları olmasını isteyen herkes için dudak estetiği uygulanabilir. Kalınlaştırmanın yanı sıra olması gerekenden daha dolgun dudaklara sahip olan kişiler için de inceltme operasyonu yapılır. Dudakları ile ilgili estetiğe ihtiyacı olan herkes için dudak estetiği uygulanabilir.

Dudak Dolgusu Sonrası

Dudaklar bedenimizdeki en hassas noktalardan biridir. Kan dolaşımının fazla olması nedeni ile ameliyat sonrasında şişme ve morarmalar oluşabilir. Ortalama 10 gün sonunda morarma ve şişlikler azalacaktır. Ameliyat sonrasında en az 2 saat bir şey yemek ve içmek kesinlikle yasaktır. Uygulamanın yapıldığı gün çok sıcak ve çok soğuk yemek önerilmez, serin içecekler de tüketilmemelidir.

Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dudak dolgusu işlemi dudakların daha diri ve iri olması için uygulanır. Dolgu işleminin herhangi bir sorun çıkmaması adına plastik cerrah veya dermatolog tarafından yapılması gerekir. Dudak estetiği bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Dolgu işleminde önemli olan enjeksiyon değil enjeksiyonun nasıl uygulandığıdır. Dudak yüzdeki en hassas bölgelerdendir. Bu yüzden işlem yapılırken çok dikkat edilmesi gerekir. Dolgu yaptırmadan önce ilk dikkat edilmesi gereken durum merkezin ve doktorun güvenirliliği olmalıdır. İşlem yapılacak olan kişi eğer sigara kullanan biri ise sigarayı işlemden 1 hafta önce bırakması gerekir. İşlem öncesinde kullanılan ilaçlar doktora belirtilmelidir. Aynı zamanda içerisinde kan sulandırıcı barındıran bir ilaç varsa bu ilaçların da bırakılması gerekir. Alt dudak ve üst dudak uyumunu bozmayacak tarzda bir şekil olmalıdır. Yaklaşık olarak 10 dakika süren bir uygulamadır. Kişi aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Dolgu işlemi bazı kişilerde hemen etkisini gösterirken bazı kişilerde 2 veya 3 seans uygulanması gerekebilir. Dolgu işleminden sonra hiç bir ağrı olmaz. Sadece bölgede şişlik ve morluk görülmesi oldukça normal bir durumdur. Bunun da birkaç gün içerisinde geçmesi beklenir. Operasyondan sonra 2 gün boyunca alkol, sigara kullanılmamalı. Egzersiz veya öpüşme yapılmaması gerekir. Uyuma esnasında ise hafif yüksek bir yastık kullanılması tavsiye edilir. Estetik Cerrah’ın önerdiği reçeteli ilaçlar kullanılabilir. İlgili bölgeye soğuk kompres uygulamak daha kısa sürede iyileşmeyi sağlayacaktır. Ayrıca uygulamadan sonra 2 saat boyunca yemek yenilmemesi gerekir.

Dudak Estetiği Fiyatları

Dudak dolgusu işleminde iki farklı işlem bulunur. Bunlar dermal dolgu ve yağ transferi ile yapılan dolgudur. Dermal dolgu yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Yağ transferi ile yapılan dolgu ise 45 dakikaya kadar uzayabilir. Dermal dudak dolgusu, ince iğneler kullanılarak yapılan işlem olmakla birlikte yapılan dudak dolgusundan bir bölgeden alınan yağ enjektesi ile yapılır. Dolgu işlemi lokal anestezi ile yapılır. İnce uçlu iğneler kullanılarak dudak dokusunun içine dolgunlaştırma yapılarak madde enjekte edilir. Uygulama başka bir yöntem olarak yağ enjektesi ile de yapılabilmektedir. Bu işlemde yağın toplanması ile birlikte ilgili bölgeye enjekte yapılır. Dudak dolgusu için gerekli yağ karın bölgesinden “Liposuction” yöntemi ile yapılır.

Yağ transferi ile yapılan dolgu ve normal bir şekilde yapılan dolgu operasyonu fiyat açısından farklılık göstermektedir. Dolgu fiyatlarında uygulamanın yapılacağı il veya uygulamanın yapılacağı ilçeye göre değişir. Hatta hastane ve doktora göre de farklılık gösterebilmektedir. Dolgunun kalıcılık süresi kullanılan malzeme veya kullanıcının dudak tipine göre farklılık gösterebilmektedir. 8 ay ile iki buçuk seneye kadar uzayabilmektedir. Dolgu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken konu, işlemin yapıldığı yerin temiz olması ve sağlık açısından kişiye zarar verecek şeyler kullanılmamasıdır. Alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Bu durum da fiyat konusunda değişikliklere sebep olacaktır. İyi bir uzman seçimi sonrasında muayene yaptırılmalı ve gerekli planlamalar doktor ile belirlenmelidir. Tüm bu aşamalardan sonra en doğru fiyat bilgisi ortaya çıkacaktır.