• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Dolgun Kalınlaştırma Estetiği

  • 19 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .


Son zamanlarda dudaklarını kalınlaştırmak isteyen kadınların sayısı yüksek oranda artmaktadır. İnsanlar estetik yapmamak için  kısa süreli çözümlere başvuruyorlar. Fakat dolgu malzemeleri ile yapılan dudak dolgunlaştırmaların etkisi sadece bir kaç sürüyor. Bu operasyonları yapanlar öncesinde geçici çözümlere başvurmuş oluyor. Uzun süreli çözümler isteyenler mutlaka estetik ameliyata başvurmalıdır. Çok dolgun ve diri dudaklar güzelliğin simgesi olduğu kadar aynı zamanda gençliğin, çekiciliğin, doğurganlığın, sesliliğin, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından biridir. Yüz güzelliğinde en önemli tamamlayıcılardan biri olan dudak yüzün bütünlüğü açısından çok önemlidir. Kalın, dolgun dudaklar gençliğin ve diriliğin sembolü olduğu kadar incelmiş ve gevşemiş olanlarda yaşlılığın sembolüdür.


Dudak dolgusu yapmadan önce  dikkat edilmesi gerekenler: üst dudak şekli ve kıvrımları, dudak kenarlarının belirginliği, üst dudak ortasındaki iki çıkıntının belirginliği, alt dudak köşeleri, burun ve yüz genişliği, alt çenenin uzunluğudur. Bu noktalara dikkat edilirsem estetik ameliyat daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Peki hangi yöntemle dudak dolgusu yapılır. Dudak kenarları belirsiz ise  önce onlar düzeltilir. Sonra dudak kası içine dolgunlaştırma amaçlı dolgu uygulanır. Kırk yaş üstü kişilerde mutlaka ağız köşeleri de kontrol edilir. Gerekiyorsa o bölgelerde desteklenir. Sonra masaj ile dolgunun düzenli yayılımı sağlanır. Bu doğal bir görüntü oluşmasını sağlar. Dudak üzeri çizgiler kırk yaş üstü kadınlarda, ya da sigara kullananlarda oluşur.


Eğer çizgiler derin değilse, elle düzeltiliyorsa az miktarda dolgunun faydası olur. Eğer çizgiler derin değilse fakat elle düzeltilemiyorsa ince dolgular faydalı olur. Eğer çizgiler derinse o zaman derinin üst tabakasını  sıyırarak deriyi inceltecek yöntemler yani dermabrazyon  yapılır. Bu işlem daha çok kışın tercih edilir. Amaç güneşten korunmaktır. Çoğunlukla çocukken geçirilen bazı kazalardan sonra dudak yaralanmalarının izleri bazen dikilmediğinden bazen de dudak büyümesi devam ettiğinden dudakta şekil bozukluğuna neden olur. Bu şekil bozukluğu doku fazlalığı ya da doku eksikliğindendir. Rahatsızlığın düzeltilmesi için fazla dokunun alınması, dudak çöküntüsünün dudak dolgusu ile doldurulması, dudağın diğer dokuları kullanılarak eksikliğin tamirinin yapılması gerekir. Sonuç olarak dudak şeklinden memnun olmayan kişiler için bir çok estetik ameliyat uygundur.