• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Liposuction Sonrası Ödem

  • 20 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .

Liposuction ile vücutta morluklar ve ödem oluşması doğal bir sonuçtur. Ödemin vücuttan daha hızlı atılabilmesi için yapılması gereken bazı önemli noktalar vardır.

Sağlıklı Beslenme: İyileşme sürecinde tuzlu ve hazır gıdalar tüketilmemelidir. Vücutta daha fazla ödem oluşumuna sebep olabilir. Su tüketimi de arttırılmalıdır.

Baskılı Korse: Liposuction operasyonu sonrasında giyilen korse deriye baskı yaparak ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Doktorun önerdiği süre boyunca korse kullanımına devam edilmelidir. Kullanımının durdurulması aşamasında mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Masaj: Ameliyattan 3 gün sonra duş alınabilir ve bununla beraber masaj uygulamalarına da başlanabilir. İşlem yapılan bölgeye krem yardımı ile yer çekiminin aksi yönünde yuvarlak hareketlerle masajlar yapılabilir. Duş sonrasında yapılan masajlar cilt altını daha çok harekete geçirir. Bu da iyileşme sürecine önemli bir katkı sağlar.

Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara ve alkol kullanımı ameliyat öncesinde bırakılmalıdır. Ameliyat sonrasındaki süreç içinde de sigara kullanımı iyileşme sürecini kötü etkiler. Alkol kullanımı ise ödem oluşumlarını arttıracağı için kullanılmamalıdır.

Liposuction Ameliyatı

Liposuction operasyonu, işlem yapılacak bölgeye ve yoğunluğuna göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. İşlem öncesinde kanamayı en aza indirmek için özel bir sıvı bölgeye enjekte edilir. Bu sıvı sayesinde ameliyat sonrasında hissedilen ağrılar da en aza indirilmiş olur.

İşlem kanüllerin girebileceği boyutlarda küçük kesiler yapılarak başlar. Bu kesiler yaklaşık 3-5 milimetre arasında değişkenlik gösterir. Yağ dokularının alınmasının ardından kesiler küçük dikişler yardımıyla kapatılır.

Ameliyat sonrasında oluşacak ağrılar normaldir ve ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. Ağrılar sadece oturup kalkarken ya da bölgeye uygulanacak bir baskı sonucu oluşacaktır. Operasyondan 3 saat sonra yardım alarak yürümeye başlanabilir. Bu hızlı iyileşme için önemlidir. 2-3 gün sonrasında kısa mesafeli yürüyüşler yapılmaya başlanabilir. Ameliyattan 3 gün sonra ılık duş alınabilir. Çalışma şekli ağır değilse hasta işe dönebilir. Ameliyatın1 hafta sonrasında ise çok ağır olmayan aktiviteler gerçekleştirilebilir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Liposuction sonrası bölgelerde oluşan ödem ve morluklar nedeni ile yağ dokularında azalma gözle görülemeyebilir. Bu iyileşme sürecidir. Şişlikler 15-20 gün içerisinde azalmaya başlar ve gerçek vücut hatları yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Bu süreç de sabırlı olmak çok önemlidir. Korse ya da çorap kullanımı, deri yapısının sıkılaşması ve şekillenmesi için oldukça önemlidir. Ödemin tamamen geçmesi ve vücudun normal sertlik kıvamına gelmesi 3 ayı bulabilir.