• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Meme Estetiği İyileşme Süreci

 • 12 Temmuz 2021
 • Yazar: Esteaura .

Meme estetiği genellikle memenin sarkık, büyük ya da küçük olduğu durumlarda estetik görünümün değişmesi için uygulanan bir işlemdir.

Kişiye uygulanan yöntemler dahilinde uygulanan meme estetiğinin 3 türü vardır. Her tür için uygulanan yöntem farklı olduğundan meme estetiği iyileşme süreci de bu hususta farklılık gösterecektir.

Meme Büyütme Estetiği İyileşme Süreci

Meme büyütme estetiği kişinin var olan göğüslerini olduğundan büyük göstermek için uygulanan bir işlemdir. İşlemin 2 tür çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

 • Lipofiling, kişinin vücudunun herhangi bir yerinden alınan yağ dokusunun göğüste gerekli olan kısımlara özel kanüller yardımıyla enjekte edildiği bir işlemdir.

İyileşme süreci diğer yönteme göre daha çabuk ve kolay olan Lipofiling kalıcı bir yöntem değildir. Kişinin kilo vermesi ile memeye enjekte edilen yağ dokusu erime gösterebilmektedir.

 • Meme büyütme estetiği aynı zamanda göğse koyulacak implant ile de yapılabilmektedir. Kişinin ve doktorun uygun gördüğü ebatlara göre seçilen silikon göğüs kasının ya da göğüs dokusunun altına yerleştirilmektedir.

Her iki durumda da acının ve ağrının olması meme estetiğinden sonra beklenilen bir durumdur. Doktorun verdiği ağrı kesiciler ilebu hisler en aza indirilebilmektedir.

Meme protezinin göğüs kasının altına konulması durumunda meme estetiği sonrası ağrı ve acı daha fazla olabilmektedir. Bu durum normal olmakla birlikte geçicidir ve günden güne azalma gösterecektir.

Meme protezi sonucu omuz, sırt, göğüs kafesi gibi vücudun birtakım bölümlerinde gerginlik hissi meydana gelebilmektedir. Meme estetiği sonrası vücut, proteze adapte sürecine girdiğinden, gerginlik hissi zamanla yok olacaktır.

Doktorun uygun gördüğü fakat genellikle bir gün olan hastanede yatış sürecinin ardından 5 ila 7 gün boyunca antibiyotik kullanımı verilmektedir. Antibiyotik kullanımı yara üzerinde oluşabilecek herhangi bir komplikasyonu engelleyerek mikrop kapmasını da önlemektedir. Ek olarak meme büyütme estetiği yaptıran kişiye uygun sütyen şeklinde korse de taktırılmaktadır. Takılan korse meme dokusunu bütün tutarak iyileştirmeyi hızlandırmakta ve kişinin daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır.

Korse kullanım süresi uygulanan yönteme göre değişiklik göstermektedir fakat maksimum bir ay boyunca kullanımı doktorlar tarafından önerilmektedir.

Belirtilmelidir ki meme büyütme estetiği iyileşme süreci her kişi için farklılık göstermekte ve aynı düzeyde olmamaktadır. Kişiden kişiye değişen vücut yapısı ve aynı olmayan bağışıklık sistemi ile meme büyütme estetiği olan kimi insanların bu süreci daha uzun sürerken kimilerinin ise daha kısa sürebilmektedir.

Meme Küçültme Estetiği İyileşme Süreci

Meme küçültme estetiği, memenin vücuda oranla büyük olduğu durumlarda meme dokusunun kesilerek ve sıkılaştırılarak toparlandığı bir meme estetiği türüdür. Memenin fazla gelişmiş olması sonucu meme altında veya arasında sıkışıklıktan dolayı yaralar meydana gelebilmektedir.

Dermatolojik açıdan da sıkıntı yaratabilen bu durum aynı zamanda kişinin taşıdığı fazla ağırlıktan dolayı da sırt ve omuz ağrılarına neden olabilmektedir.

Meme küçültme estetiği memedeki fazla dokunun uygun yerlerden kesilerek sıkılaştırıldığı ve yeni bir görünüme kavuşturulduğu işlemdir. Dolayısıyla kesilen bölgeler ağrıya ve acıya neden olabilmektedir.

Doktorun uygun gördüğü ilaçlar ile meme estetiği iyileşme süreci sonrası ağrı ve acı en aza indirilebilmektedir. 5 ila 7 gün arası uygulanan antibiyotik tedavisi de yaranın mikrop kapmasını engellediği gibi iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

Meme küçültme estetiği sonrası korse kullanımı gerekmektedir. Korse meme yapısını bir arada tutarak kişinin ameliyattan sonraki günlerinin daha konforlu geçmesini sağlamaktadır. Korse kişinin hareket kabiliyetini olumlu yönde etkilemekte ve acısının en alt seviyeye indirebilmektedir.

Meme Dikleştirme Estetiği İyileştirme Süreci

Sarkan meme yapısının uygun yöntemler ile kesildiği ve toplandığı işlem olan meme dikleştirme estetiği, ergenlik, obezite ve yaşın ilerlemesi ile daha çok tercih edilmektedir.

Her ameliyat gibi birtakım acı ve ağrılara neden olabilen meme dikleştirme estetiği, kişilere daha konforlu bir yaşam sunmaktadır.

Meme dikleştirme estetiği iyileşme sürecinde yaranın mikrop kapmaması için doktorun verdiği antibiyotikler aksatılmadan kullanılmalı ve yara temiz tutulmalıdır. Doktor tarafından korse kullanımı uygun görülmekte ve hastanın 3-4 hafta süre boyunca kullanılması belirtilmektedir.

Meme estetiği iyileşme süreçleri uygulanan yöntemle değişiklik gösterebildiği gibi kişinin bünyesine göre de farklılık gösterebilmektedir. Tam iyileşme 2 ila 4 ay arası bir süreç olarak değişmektedir.

Bu süreçte doktor kontrollerine aksatılmadan gidilmeli ve uygun gördüğü ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca meme estetiği iyileşme sürecinde acı ve ağrı günden güne azalma göstermektedir.

Göğüs Estetiği İyileşme Sürecinde Neler Yapılmamalı?

Meme estetiği iyileşme süreci ameliyattan hemen sonra acılı bir döneme neden olabilir. Fakat bu süreç kalıcı değildir. Meme estetiği olan kişi kendine ne kadar çok dikkat ederse bir o kadar hızlı iyileşme süreci görecektir.

Bünyeden bünyeye değişiklik gösteren iyileşme sürecinde yapılmaması gerekenler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ortalama bir haftalık süreç zarfında ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • 2 hafta boyunca spor yapılmamalı ve göğüs kasları zorlanmamalıdır.
 • Doktorun verdiği ilaç dışında ilaç kullanılmamalı ve meme estetiği kesisinin üzerine bir şey sürülmemelidir.
 • Deniz ya da havuz gibi yaranın enfeksiyon kapabileceği yerlere girilmemelidir.

Meme estetiği iyileşme sürecinde güneşlenmekten kaçınılmalı ve göğsün güneş ışınlarına direk maruz edilmesi engellenmelidir. Uygulanabiliyorsa eğer güneş kremi mutlaka kullanılmalıdır.

Meme estetiğinden hemen sonra duş alınmamalı ve doktora danışılmalıdır.

Meme Estetiği İyileşme Sürecinde Neler Yapılmalı?

Meme estetiği iyileşme sürecini hızlandırmak için birtakım yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Bunlar:

 • Yara mümkün olduğu müddetçe temiz tutulmalıdır.
 • Doktorun verdiği korse ve ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır.
 • Meme estetiği ameliyatından hemen sonra ciltte ödem olabilmektedir. Ödemin azaltılması için doktorun önerdiği doğrultuda göğse masaj yapılmalıdır. Masaj 3 ay boyunca düzenli olarak uygulanmalıdır.

Meme Estetiği İyileşme Sürecinde Emzirilebilir mi?

Birçok annenin merak ettiği konulardan biri de ameliyattan sonra bebeklerini emzirip emziremeyecekleridir. Meme estetiği iyileşme sürecinde bebek emzirilmemelidir. Hatta doktordan doktora değişiklik de gösterebileceği gibi emzirme döneminde meme estetiği önerilmemektedir.

Emzirme konusunda bir diğer merak edilen soru da göğse implant takılması sonucu gelecekte emzirmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğidir. Meme estetiği göğüsteki süt kanallarına zarar vermemektedir bu yüzden göğüste silikon bulunsa da emzirme gerçekleştirilebilmektedir.

Meme Ameliyatı Sonrası Memede His Kaybı

Meme estetiği sonrası göğüste oluşabilecek his kaybı yapılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Ameliyattan sonra meme ucunda hissizlik görünebilmekle ile birlikte geçici bir süreçtir.

Hissizliğin uzun sürmesi halinde doktora danışılmalıdır.

Meme Estetiği Sonucu İki Göğüste Oluşan Asimetrik Görünüm

Meme estetiği sonra iyileşme sürecinde karşılaşılabilecek durumlardan biri dememelerin asimetrik görünümüdür. Meme estetiği sonucu göğüs ödem toplar. Bu ödem iki göğüste de farklı bir şekilde meydana gelebilmektedir. 2 ila 4 aylık süreçte meme olması gereken görünümüne kavuşacaktır.

Fakat belirtmek lazım ki uzun süreli asimetrik görünümde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Meme Estetiği Kalıcı mıdır?

Meme estetiği işleminde, göğsün büyültülmesi, küçültülmesi ve dikleştirilmesi kalıcı bir çözümdür. Fakat meme büyültme estetiğinde kullan lipofiling işlemi meme dokusunun içine enjekte edilen yağ ile yapıldığından kilo verme halinde kalıcılığını kaybedebilmektedir.

Meme protezi ile yapılan meme estetiği ise herhangi bir komplikasyonun gerçekleşmediği takdirde kalıcı bir yöntemdir.

Meme Estetiği Riskli Bir Ameliyat Mıdır?

Hatırlatmak gereklidir ki her ameliyatın belli başlı riskleri bulunabilmektedir. Fakat meme ameliyatı hayati tehlike oluşturan bir işlem değildir.