• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

  • 12 Temmuz 2021
  • Yazar: Esteaura .

Göğüs ölçüsünün görünümünü değiştirmek isteyen veya sağlık açısından meme estetiği yaptırmak zorunda olan kişiler ilk olarak muayene edilir ve ameliyata uygun olup olmadıkları saptanmaya çalışılır. Ameliyata uygun olan kişilerin anestezi kontrolünden geçirilerek ameliyat günü belirlenir.

Uygulanan göğüs estetiğinin nasıl yapıldığı adım adım şu şekildedir:

  • Uygun meme estetiği yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.
  • Hasta uyutulduktan sonra göğse uygulanacak estetik türü ile kesi açılıp işleme başlanmaktadır.
  • İşlem tamamlandıktan sonra dikiş atılarak açılan kesi kapatılmaktadır.
  • Hasta uygun görülen tarihler arasında hastanede yatırılıp daha sonra taburcu edilmektedir.

Meme estetiğinden sonra yaranın mikrop kapma riskine karşı, estetik cerrahı uzmanı ilaçlar yazabilmektedir. Bu hususta ilaçların kullanımı aksatılmamalı ve belirlenen tarihteki randevulara mutlaka gidilmelidir.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği bir diğer adıyla Mamoplasti ameliyatı, göğsün yeniden şekillendirilmesi ile dokusunun ve görünüşünün estetik cerrahı tarafından değiştirildiği bir ameliyat türüdür.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır; meme estetiği, zorunda kalındığı durumlarda da yapıldığı gibi genellikle tercihen memenin görüntüsünün değiştirilmesi için yapılır. Kadınların daha çok tercih ettiği mamo plastierkeklere de uygulanmaktadır.

Erkekler için uygulanan meme estetiği daha çok tercihen değil de zorunda kalındığı için uygulanmaktadır. Erkek memesinin olması gerekenden büyük olduğu durumlara Jinekomasti denmektedir.

Estetik açıdan sıkıntı yaratan erkek memesinin büyümesi yapılan Jinekomasti ameliyatları ile küçültülmektedir.

Meme estetiğini tercih eden kadınların birçoğu memenin var olan görüntüsünden hoşlanmadığı için meme estetiğini tercih etmektedir. Meme estetiği, memenin var olan görüntüsünün değiştirilmesinde kesin sonuçlar vermektedir.Meme Estetiği Türleri

Meme Estetiği Nasıl Yapılır; meme estetiği, meme dokusunun değiştirilmesi ve yeni bir görünüme kavuşturulması amaçlı yapılmaktadır. Memenin görünümünden şikayet eden kişiler beğenilerine göre genellikle memenin sarkık olmasından, küçük olmasından ya da büyük olmasından dolayı meme estetiğine başvurmaktadır. Bu yüzden kişinin ihtiyacına uygun meme estetiği yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Mastopeksi olarak da bilinen meme sıkılaştırma veya dikleştirme, göğsün olduğundan daha sıkı bir şekle bürünmesi için yapılan işlemdir. Genellikle diğer göğüs estetiği yöntemleri ile birlikte uygulanmaktadır.
  2. Meme büyütme estetiği, kişinin beğenisine göre seçtiği hammaddesi silikon olan implantın meme kasının altına yerleştirilmesi ile memenin olduğundan daha büyük görünüme kavuşturulduğu bir estetik türüdür. Meme büyütme aynı zamanda Lipofiling işlemi ile de yapılabilmektedir. Lipofiling, hastanın başka bir bölgesinden alınan yağın göğüs bölgesine doldurulması ile gerçeklemektedir. Lipofiling ameliyatı ile memenin görünümünde kısmi bir iyileşme gerçekleşmektedir fakat kalıcı değildir.
  3. Meme küçültme estetiği, kişinin meme ölçüsünün vücuduna göre orantısız bir şekilde büyük olduğu durumlarda uygulanan estetik yöntemidir. Memenin büyük olması, kişiye dermatolojik sıkıntılar yarattığı gibi sırt ve omuz ağrılarına da neden olabilmektedir. Bundan dolayı meme küçültme estetiği kişinin daha konforlu bir yaşama kavuşmasını sağlamaktadır.

Meme Estetiği Neden Yapılmaktadır?

Meme estetiği birçok kadının tercih ettiği estetik türüdür. Bu yüzden dünya genelinde uygulanan en çok estetik türü olarak da bilinmektedir. Çoğu insan için göğsün görünümü estetik açıdan önem sarf etmektedir. Bu yüzden memenin dikleştirilmesi, olduğundan dahabüyük bir hale getirilmesi ya da olduğundan daha küçük hale sokulması için meme estetiğine başvurulmaktadır.

Meme estetiği nasıl yapılır; meme estetiği birçok nedenden dolayı yapılmaktadır. Estetik açıdan memenin görünümünün beğenilmemesi dışında kişinin aşırı kilo vermesi de meme estetiğinin yapılmasına neden olabilmektedir. Kişinin verdiği aşırı kilolar sonucu meme dokusunda azalma meydana gelmektedir. Bu yüzden meme hem küçülmekte hem de sarkmaktadır. Küçülen, sarkan meme dokusu, meme estetiği ile toparlanmakta ve hastanın belirlediği implant boyutlarına göre vücut için orantılı bir şekle sokulmaktadır.

Bir diğer neden ise kişinin hormonsal bozukluklarından dolayı göğüs ölçüsünün aşırı gelişmiş olmasıdır. Olması gerekenden büyük olan meme, kişiyi konforsuz etmekle birlikte taşıdığı ağırlıktan dolayı da sırt ve omuz ağrıları da çektirmektedir. Hem estetik gözükmemesinden hem de sağlık açısından sorun yaratan göğüs ölçüsü, kişiyi meme küçültme estetiğine itmektedir. Meme estetiği bu konu da kesin sonuçlar vermektedir. Meme küçültme estetiği ile göğüsteki fazla doku alınır ve göğüs sıkılaştırarak dik, konforlu bir forma kavuşturulur.

Bu tür sorunların en yoğun görüldüğü dönem ergenlik ve hamilelik sonrası dönemdir.

Yaşlanma ile birlikte zayıflayan kaslardan dolayı da meme yapısında deformasyon meydana gelmektedir. Bu yüzden yaşın ilerlemesiyle de kadınlar meme estetiğini daha çok tercih etmektedir.

Göğüs kanseri gibi göğüste gelişebilecek ve göğsün dokusunu bozacak rahatsızlıklara da meme estetiği çözüm olabilmektedir. Ayrıca meme estetiğine başvuranlar sadece kadınlar değildir. Erkekler de göğüs büyümesi şikayetiyle estetik cerrahiye başvurabilmektedir. Jinekomasti denen ve hormon dengesizliği sonucu erkekte görülen göğüs büyümesi estetik görünüm açısından sıkıntı yarattığından meme estetiği kesin çözüm vermektedir.

Mastektomi Nedir?

Mastektomi de cerrahi bir işlemdir. Meme estetiğinden farkı ise mastektomi ameliyatı, memedeki kanserli dokunun temizlenmesi ve çıkarılmasını ifade etmektedir. Kimi durumlarda memede bulunan kanserli yapının temizlenmesi yeterli olmamaktadır. Bu yüzden kanserli doku ile birlikte göğüs alınmakta ve bu işleme Radikal mastektomi denmektedir.

Meme Estetiğini Hangi Yaşlar Yaptırabilir?

Meme estetiği yaptırmak isteyen bir kişi reşit yani 18 yaş ve üstü olmalıdır. Reşit olmayan bir kişiye meme estetiği uygulanamayacağı gibi ergenlik sürecinin içinde olunduğu için de hormon dengesi sağlanamamaktadır. Bu yüzden yapılması yasak ve uygun değildir.

Meme Estetiği Ne Kadardır?

Meme estetiği yaptırmak isteyen bir kişinin ilk öğrenmek istediği konulardan biri de meme estetiği ücretidir. Meme estetiği ücretleri yapılacak yönteme göre farklılık göstermektedir ve standart bir rakam bulunmamaktadır.

Her kliniğe veya doktora göre farklı ücretleri olabilen meme estetik ücreti için en kesin bilgi işlemin yapılması düşünülen yerin bizzat aranması ile öğrenilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürmektedir?

Meme Estetiği Nasıl Yapılır; meme estetiği ameliyat süresi uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Meme küçültme ve büyütme ameliyatları ortalama 1 buçuk saat ile 2 saat arası sürerken mastektomi ameliyatı ortalama 2 buçuk saat sürmektedir. Ayrıca erkeklere uygulanan jinekomasti ameliyatı ise ortalama 1 saat sürmektedir.

Meme Estetik Ameliyatı Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme estetik ameliyatıi çin kesinleştirilen günden yaklaşık bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç ve takviye alımı kesilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar kanın pıhtılaşmasını engellemektedir. Bu yüzden yapılan işlemi riske atarak kişiyi hayati tehlikeye sokabilmektedir. Ayrıca sigara kullanımı da ödem oluşturma riskini arttığından ameliyattan önce mümkün olabilecek en yakın zamanda sigara kullanımı bırakılmalıdır.

Meme Estetiği Zararlı mı?

Meme estetiğinin vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Meme büyütme ameliyatında kullanılan implantlların vücuda adapte süresi bulunmaktadır fakat bir zarara neden olmamaktadır.

Meme Estetiği Ağrılı mıdır?

Her ameliyat ağrıya neden olabilmektedir. Meme estetiği de yapılan toparlanma ya da kesi işleminden dolayı acı ve ağrıya neden olabilmektedir. Fakat bu ağrı ve acıların hissedilmemesi içi doktor tarafından verilen ağrı kesiciler sürecin rahat ve konforlu geçmesini sağlamaktadır.