• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Yağ Aldırma (Liposuction) Estetiği ile İlgili Bilgiler

  • 19 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .


Yağ aldırma yöntemi en çok dikkat edilen, en çok tercih edilen ameliyatlardandır. Kadınların en çok talep ettiği  estetik ameliyattır. Liposuction vücudun karın, kalça, uyluk ve yüz gibi belli bölgelerinde, diyet ile diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi  için yapılan cerrahi bir işlemdir. Peki  cerrahi işlemi kimler yaptırabilir ? Öncelikle bu ameliyatı yapacak olan kişinin beklentileri gerçekçi olmalıdır. Unutmamak gerekir ki bu işlem kilo vermek için değil, bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme yöntemidir. Kişinin bunun bilincini edinmesi gerekir. Çünkü asıl amaç  fazla kilosu olanların zayıflaması değildir. İnatçı yağların olduğu bölgeleri incelterek diğer bölgelerle daha uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır.


Estetik ameliyat için yaş belirleyici değildir. Yaş ilerledikçe cildin elastikiyeti bozulur, yaşlı ciltler, genç bir görünüm sağlayabilmek için cilt germe gibi operasyonlara ihtiyaç duyarlar. Herhangi bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkes yağ aldırma operasyonundan faydalanabilir. Liposuction;  şeker hastalığı, ciddi kalp hastalığı, akciğer sorunu ve dolaşım problemi olan bireylerde, ya da işlem uygulanacak bölgede yakın geçmişte ameliyat yapan bireyler için riskli olabilir. Böyle durumlarda doktorunuzu tıbbi geçmişiniz hakkında bilgilendirmeniz yararlı olacaktır. Peki yağ aldırma nasıl uygulanır? İnceltme işlemi yapılacak bölgede 1-2 mm’lik kesiler açılarak çeşitli yöntemlerle dirençli yağlar eritilir. Parçalanan ve eriyen yağlar ince kanüller  ya da enjektör aracılığıyla vakumlama yöntemi ile ele alınır. İzlerin görülmemesi için vücut kıvrım yerleriyle iç çamaşırı altında kalacak bölgelere operasyon uygulanır.


Liposuction operasyonu, lokal anestezi uygulanan ve hastaların hızla iyileştiği bir yöntemdir. Hastaların çoğu iki hafta içinde eski hallerine dönerler.  Yine uygulanan tekniğe göre morarma ya da ağrı oranı değişiklik gösterebilir. Lazer türlerinde iyileşme daha kısa sürede, ağrısız geçer. Hemen hemen her teknikte uygulamadan sonra hastanın sıkı bir korse giymesi önerilir. Korse vücudun sekle girmesini, sıkılaşmasını sağlar. Böyle yöntemlerde yağ alımının dışında cilt sıkılaştırma yöntemi de yapılabileceğinden cildin sıkılaşması da sağlanmış olur.