• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Burun Düzeltme Nedir

  • 20 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .

Burun düzeltme, burun şeklinin hastanın isteği doğrultusunda düzeltilmesi işlemidir. Koklama ve solunum işlevleri olan burun yapısı gereği oldukça karmaşık bir organdır. İşlevinin yanında, yüzün nasıl göründüğünü de büyük oranda etkiler. Yani hem estetik açıdan hem de sağlık açısından çok önemli bir organdır. Bu yüzden de burun üzerinde yapılan düzeltmeler bazen sağlıkla ilgili kaygılardan bazen de estetik kaygılardan kaynaklanabilir. Burun düzeltme nedir sorusuna biz bu yazımızda estetik açıdan yaklaşacağız.

Estetik Burun Düzeltme Nedir?

Burunda estetik kaygılarla yapılan düzeltmelere rhinoplasti adı verilir. 18 yaşını geçmiş ve burun gelişimi tamamlanmış herkes burun ameliyatı yaptırabilir. Burnun kemik ve kıkırdak yapısındaki eğrilikler ve orantısızlıklarla birlikte, burun ucunun düşük olması gibi sorunlar burun ameliyatları ile çözülebilir.

Operasyon, burnun şekline ve hastanın ulaşmak istediği görüntüye göre açık ya da kapalı olarak yapılabilir. Halk arasında kemerli burun diye tabir edilen burunlardaki kemeri gidermek için sadece törpü uygulaması yapılabileceği gibi burnun tüm yapılısını değiştirecek şekilde küçültme ve burun ucu kaldırma gibi işlemler tek bir ameliyatta yapılabilir. Yapılan işleme göre süre yarım saat ile iki saat arasında değişiklik gösterebilir. Açık yapılan ameliyatlar, kapalı ameliyatlara göre daha uzun sürer.

Eğer burun estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız ve burun düzeltme nedir diye merak ediyorsanız, bu konuda tecrübeli bir plastik cerrah ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Burada verilen bilgiler genel bilgilerdir. Burun yapısının karmaşık olması ve herkesin burnunun farklı yapıda olması bu operasyonları karmaşık estetik operasyonlar kategorisine sokmaktadır. Cerrahınız ile yapacağınız görüşmede burnunuzun yapısı incelenir, sizin nasıl bir değişiklik istediğiniz anlaşılır ve buna göre bir plan yapılır. Ayrıca burnunuzun fotoğrafları çekilerek, ameliyat sonrası yaklaşık olarak nasıl bir görüntü elde edileceği de özel programlar kullanılarak görülebilir. Bazen ulaşmak istediğiniz sonuç sizin yüzünüzün yapısı için uygun olmayabilir. Örneğin kalkık bir burun istiyorsanız, böyle bir burnun sizin yüzünüze uygun olup olmayacağı ile ilgili bilgiyi cerrahınız gerekli ölçümleri yaptıktan sonra sizinle paylaşacaktır.

En Güzel Burun Şekli Hangisidir ?

Estetik operasyonlar, kişilerin estetik kaygılarla yaptırdıkları operasyonlardır. Vücudun herhangi bir bölümünün ‘güzel’ algılanmasında ise iki temel faktör rol oynar. Bunlardan ilki toplumsal güzellik algısıdır ve yüzyıllar içinde değişime, dönüşüme uğrar. İkincisi ise orandır. Ayrıca istekler kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir. Bu yüzden sadece burun için değil, hemen hemen tüm estetik operasyonlar için tek bir doğru olmadığını söylersek yanılmayız. Burada hastanın bedeniyle ilgili neyden rahatsız olduğu, ve onu nasıl değiştirmek istediği önemlidir. Estetik cerrahlar ise hastaları dinledikten sonra, tecrübelerinin de yardımıyla hastanın isteği ile varolan durumu kıyaslayarak nasıl sonuçlar elde edebileceklerini anlatırlar. Burada da oran devreye girer. Bazı durumlarda hastanın ulaşmak istediği sonuç onun için uygun olmayan bir sonuç olabilir. Tecrübeli cerrahlar bu konuda sizi en memnun edecek sonuca yönlendirirler.

Burun Düzeltme İşlemi Nerede Yapılır ?

Burun düzeltme ameliyatı ciddi bir ameliyattır, bu yüzden hastane ortamında yapılır. İşlem yapıldıktan sonra bir gün hastanede kalmanız gerekir. Eskiden kullanılan büyük tamponlar artık yerini nefes almanıza izin veren silikon tamponlara bıraktığından, iyileşme dönemi de rahat geçer. Operasyondan sonra burnun şeklini alması 3 ay kadar sürebilir. İlk dönemde morluk, şişlik ve ağrı olabilir fakat 2-3 hafta içinde bunlar da azalarak yok olur.

Burun düzeltme nedir diye merak ediyorsanız ve burun ameliyatı yaptırmak istiyorsanız, güvendiğiniz bir cerrahtan sizin için en doğru bilgiyi alabilirsiniz.