• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

  • 11 Temmuz 2021
  • Yazar: Esteaura .

Hamileliksonrasında sarkan derinin toparlanmamasından ve aşırı kilo vermesonucunda meydana gelen deri sarkıklarından muzdarip kişilerinbaşvurduğu estetik operasyona karın germe ameliyatı, bir diğeradıyla Abdominoplasti de denmektedir.

Göbekve karın bölgesinin şeklini beğenmeyenlerin tercih ettiğiameliyat olan karın germe ameliyatı yüksek etkili bir operasyonolmakla birlikte oldukça da memnun kalınan bir yöntemdir.


Karın germe ameliyatı nedir; kişinin hamile kalması ya da yüksek miktarda kilo vermesi sebebiyle sadece deri sarkmaları gerçekleşmemektedir. Aynı zamanda karın içi kaslarda hasar görerek gevşemektedir.

Estetiksel olarak hoş bir görüntü yaratmayan karın sarkıkları ne yazık ki yapılan spor ve diyetler ile de istenilen miktarda düzelememektedir. Meydana gelen bu deformasyonu anca karın germe ameliyatı düzeltebilmektedir.


Karın germe ameliyatı nedir; yüksek miktarda kilo verme sonucunda ya da hamilelikten sonra karnın içinde bulunan bağ ve lif dokuları yumuşayarak gevşemektedir.

Ayrıca karın dışından ise karnın ön duvarı dışarıya çıkıntı vererek karında ele gelen sarkma ve çatlaklar meydana getirmektedir.

Bu görüntünün kişiye fiziksel olarak zarar vermediği düşünülse de yüksek miktarda kilo vermiş kişilerin sarkıkları çok daha fazla olacağından yaşam kalitesi de düşebilmektedir. Sarkıklar bazı kişilerde kimi zaman yürümeyi bile engelleyebilecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Tam karın germe ve mini karın germe ameliyatı olarak karın germe ameliyatı iki farklı türe ayrılmaktadır.

Tam karın germe ameliyatındaki deri fazlalığı sadece alt karınla sınırlı olmamak ile birlikte üst karını da kapsamaktadır. Kişiye uygulanacak tam karın germe ameliyatı 360 derecelik bir kesit olabileceği gibi daha küçük bir kesi de olabilmektedir.

Karın germe ameliyatı nedir; mini diğer adıyla kısmi karın germe ameliyatı iste karnın alt bölgesinde sarkma yaşayan kişiler için yapılmaktadır. Alt karnın kesilip çekilerek fazla derinin çıkartılmasıyla sonuçlanan ameliyatta kesi tam karın germe ameliyatına göre daha azdır.

Ayrıca karın bölgesinde çok fazla sarkığı olmayan hastalara, izsiz karın germe yani endoskopik yöntemle karın germe ameliyatı uygun görülmektedir.

Çatlakları çok fazla olmayan ve az miktarda deri sarkığı ve iç kaslarında gevşeme olan hastalara bu ameliyat yapılan kontroller neticesinde uygulanabilmektedir.

Göbek deliğinden içeriğince bir alet yöntemiyle yapılan ameliyat sayesinde gevşemiş olan kaslar düzeltilir ve göbek çevresinde bulunan fazla yağ da liposuction sayesinde inceltilerek eski haline döndürülmektedir.

Ne yazık ki diğer türlere göre daha kolay olan bu ameliyat türü karnın da deri sarkığı çok fazla miktarda olan hastalar için yapılamamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat Mıdır?

Dışarıdan çok kolay gözüken her ameliyat bile bir miktar risk taşımaktadır. Karın germe ameliyatında da elbette birkaç risk bulunmaktadır.

Deri dokusu altında kan birikmesi ya da ameliyat yapılan bölgede sıvı yığılması komplikasyonları bazen görülebilmektedir. Ancak doktorlar bu tip riskleri önceden düşünmekte ve ameliyat ile tedavi sürecini ona göre ayarlamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Karın germe ameliyatı öncesinde ameliyatın verimli geçmesi için yapılması gereken birtakım hazırlıklar vardır.

Yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir

  • Hastanın ameliyata psikolojik olarak kendini hazırlaması gerekmektedir.
  • Sigara ve alkol kullanımı hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında bırakılmalıdır.
  • Ameliyat öncesi dönemde güneş ışığından uzak durulmalıdır.
  • E vitamini ya da kanı sulandırmaya yarayan aspirin alan kişilerin bunları doktorun ön gördüğü sürece bırakmaları gerekmektedir.
  • Vücutta herhangi bir enfeksiyona yol açacak hastalıktan korunmak gerekmektedir.

Tiroid hastalığından birine ya da şeker hastalığına sahip bir kişinin bunu doktoruna bildirmesi gerekmektedir. Bu hastalıkları ölçen parametrelerin yüksekliği neticesinde ameliyat ertelenebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatının Yapılış Yeri Neresidir?

Genellikle genel anestezi kullanılarak yapılan bu ameliyat hastanelerin özel olarak hazırlanmış ameliyathanelerinde yapılmaktadır. Nadirinde olsa karın germe ameliyatı, ameliyat yapılacak bölgenin lokal anesteziyle uyuşturulmasıyla da gerçekleştirilebilmektedir.


Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?


Karın germe ameliyatının süresi kişiden kişiye değişse de bu süre genelde3-5 saat arası olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Esnasında Süreç Nasıl İlerler?


Karın germe ameliyatı sırasında, önceden sarkmış derinin fazlalık kısmı kesilerek çıkartılmaktadır. Karın üzerine yapılacak olan kesi mayo ya da iç çamaşırının alt kısmında bulunacak şekilde dışarıdan gözükmeyecektir.

Karın germe ameliyatı nedir; öncelikle karnın belirtilen kısmından bir kesi açılır. Açılan kesi büyütülür ve karının üst tabakasındaki yağ kaldırılarak kaslara ulaşılır. Doktor eğer kaslarda zayıflık görürse karın kaslarına sıkılaştırma için işlem uygulayarak kasların daha sıkı ve gergin görünmesini sağlar.

Derinin altında bulunan fazla yağ çıkartılarak göbek çevresinden göğse ve sırta kadar olan kısımdan yağ alma işlemi gerçekleştirilebilir.

Sıkılmış ve gerilmiş karın kapatılarak karına estetik dikişler atılır. Karın altında kan ve sıvı yığılmasını önlemek için içeriye dren denilen küçük bir alet yerleştirilir. Bu alet karın kasları ve deri arasında çıkarılıncaya kadar durur.

Ayrıca ameliyat sonrasında yapılan ameliyatın verimliliğinin en üst düzeyde olmasını sağlamak için hastaya korse giydirilir. Bu korse göğüs altından bacaklara kadar olabileceği gibi tercihen yarım kesim tüm vücut korsesi de olabilmektedir.

Giydirilen korse kişinin dikişlerine bir arada tutmasını ve sıkılan kasların ise gerginliğini kaybetmemesini sağlamaktadır.

Korse, yaklaşık olarak 1 ay boyunca sıklıkla giyilmelidir. Korse giyimine dikkat edildiği takdirde istenilen görüntüye hem çok kısa sürüde ulaşılacak hem de iyileşme çok daha hızlı olacaktır.


Karın Germe Ameliyatındaki Acı ve Ağrı Boyutu


Karın germe ameliyatı sonrasında ağrı ve acı hissetmenin boyutu genellikle kişilerin sahip olduğu bünyelere göre değişiklik göstermektedir. Kimileri yüksek miktarda acı hissedip güçlü ağrı kesiciler alırken, kimileri de çok az miktarda acı hissetmektedir.

Fakat belirtmek gerekir yapılan bu ameliyat sonrasında acı olmayacak demek doğru olmayacaktır.

Karın Germe Ameliyatını Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Karın germe ameliyatını gerektiren ilk husus karnın sarkık görüntüsünün vermiş olduğu histen ziyade karnın içinde bulunan lif ve kasların açılarak gevşeme yapma miktarıdır. Bir kişi de kasların zayıflığı ne kadar fazla ise o kişi ameliyat için o kadar uygundur.

Karın germe ameliyatı nedir; ayrıca karnın sarkık, yumuşak ve ele gelen dokusu da karın germe ameliyatını gerektiren bir durumdur. Bu durumdan muzdarip kişilerin ise bir estetik cerrahına başvurmaları önerilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Her Yaş Grubuna Uygulanabilmekte Midir?

Hayır, karın germe ameliyatları 18 yaşından büyüklere göbek çevresinde fazla yağ katmanlarının kaybolmasından sonra oluşan sarkık görüntünün giderilmesi ile karın kaslarının sıkılaşması için yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hasta ilk olarak dikişlerine zarar gelmemesine dikkat etmelidir. Yaklaşık ilk 1 bir hafta dik konumda yürümemeli ve oturmamalıdır. Ayrıca uyurken düz yatmak yerine yan yatmayı tercih etmesi yapılan ameliyatın daha etkili olması için önerilmektedir.

Aşırı yağlı ve bol şeker içeren yiyeceklerden çok fazla tüketmemeli ve ameliyat sonrasındaki yaşamında spor egzersizlerini hayatından çıkarmamalıdır. Ayrıca kişinin bol su içmesi de metabolizmaya yarar sağladığından günlük en az2,5 litre su alımına dikkat edilmelidir.

Hamile kalmak isteyen kişilerin ise karın germe ameliyatını hamileliklerinden sonra düşünmeleri önerilmektedir.