• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Liposuction

  • 5 Mayıs 2022
  • Yazar: Esteaura .

Liposuction obezite standartlarında kilo sorunları bulunmayan ancak belli alanlardaki yağlanmalarından şikayetçi olan, bölgesel açıdan zayıflama ile giderilemeyen kilo problemlerine çözüm getirebilmek ve bedene daha hoş bir görüntü kazandırabilmek açısından uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Toplum tarafından daha sık olarak yağ aldırma şeklinde de ifade edilen liposuciton uzun yıllar öncesinden bugüne kadar en fazla tercih edilen estetik müdahalelerden biridir. Pek çok kişinin hayalindeki görüntüye kavuşabilmesini sağlayan bu operasyon en çok karın, bel, kalça, basen ya da diz gibi bölgelerde uygulanmaktadır. Pek çok farklı çeşitte yöntemle uygulanabilse de bu operasyonda çoğunlukla yağ dokularının 1 ile 2 mm kesiler içinden 2 ile 3 mm çapında uzun ve ince kanüller yardımıyla vakumlanarak alınması ile gerçekleştirilmektedir.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction Kimlere Uygulanabilir? Noktasında öncelikle bu işlemin herkese yapılamayacağını belirtmek gerekmektedir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu operasyon söz konusu olduğunda da mutlaka uzman bir doktorun değerlendirme yapması, buna göre hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Liposuction operasyonu ile zayıflamak değil, bölgesel açıdan incelmek, vücut şeklinin ve hatlarının çok daha düzgün görünebilmesi söz konusu olmaktadır. Özellikle kıvrımlı bir vücut görüntüsü elde etmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Bölgesel açıdan yerleşmiş ve çaba gösterilmesine rağmen incelmesi zorlanan bölgesel yağlanmalar ve kilo problemleri söz konusu olduğunda doktorlar tarafından önce iyi bir diyet yapılması önerilmektedir. Diyet ve spor yardımıyla sıkılaşma ve zayıflama söz konusu olabilmektedir. Hemen her yağlanma probleminde sıkı bir programla sonuç alabilmek mümkündür. Yine de bu konuda yaşanan sorunlar halinde liposuction son derece başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bu operasyona uygunluğun değerlendirilmesinde öncelikle sağlık sorunları olmamasına önem gösterilmektedir. Bunun yanında hamile kişiler ve yeni doğum yapmış olanların bu operasyonu gerçekleştirebilmesi mümkün değildir. Bunun haricinde hemen her durumda rahatlıkla liposuciton uygulamasının gerçekleştirilebilmesi söz konusu olmaktadır. Belli birtakım durumlarda ise dikkatle yaklaşılmaktadır. Kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi pek çok sağlık sorunu bulunan hastalara ise uygulama endikasyonu koymadan evvel belli testlerin gerçekleştirilmesi, risk etmenlerinin değerlendirilmesi ve tehlikeli görülen durumların tespitiyle birlikte önlemlerin alınması gerekmektedir. Yaş açısından bir sınırlama söz konusu olmasa da deri kalitesine bağlı olarak ilerleyen yaşlarda bu uygulama yapılamamaktadır.

Liposuction Kimlere Uygulanamaz?

Liposuction Kimlere Uygulanamaz? Noktasında öncelikli olarak yağ fazlalıklarına bağlı gelişen deri sarkmalarının bulunması bu metotla gerçekleştirilen işlemde sarkmaların ortadan kaldırılmasını mümkün hale getirmemektedir. Doğumun sonrasında özellikle karşı karşıya kalınan karın duvarı sarkmaları gibi problemlerin de liposuction ile ortadan kaldırılması söz konusu olmamaktadır. Bunun haricinde selülit ya da çatlak gibi sorunların giderilmesi açısından herhangi bir faydası hiçbir şekilde bulunmamaktadır. Kişilerin bu operasyondan istediği sonuçları alabilmesi için iyi bir değerlendirme yapması söz konusudur.

Liposuction işleminden sonra beslenme ve spora dikkat edilmesi de önemlidir. Bu işlem, bir daha kilo almamaya ya da iştahın azalmasına sebep olmamaktadır. Kişilerin operasyon sonrasında dikkatli bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri, operasyonun etkisinin maksimum sürede tutulmasına yardımcı olabilmektedir. Yaşam şekli, hareket düzeyi, spor, sağlıklı beslenme operasyon ardından kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken konular içerisinde yer almaktadır. Güzel bir şekle kavuşmuş olan vücudun spor ve sağlıklı beslenme ile desteklenmesi durumunda çok başarılı sonuçları ömür boyu sürdürmek mümkündür. Buna karşın operasyon sonrasında sağlıksız beslenme, spor yapmama ve hareketsizlik durumlarında eski kilo problemleri ile tekrardan karşılaşılabilmesi söz konusudur. Bu gibi durumlara karşı dikkatle yaklaşmak gerekmektedir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır? Noktasında erkekler ve kadınların vücut yapılarının birbirinden son derece farklı olduğunu ve bu nedenle yağlanma biçimlerinin cinsiyete göre değerlendirilip alan seçimi yapılacağını belirtmek gerekmektedir. Kadınların daha çok göbek, basen, kalça alanlarında kurtulması zor yağlanmaları olduğundan bu alanlarda işlemler tercih edilirken erkekler için daha ziyade meme, sırt, karın, bel yanları gibi alanlarda yağların giderilmesi talep edilmektedir. Liposuction işlemi de bu doğrultuda hastanın isteklerini doğru değerlendirme ile gerçekleştirilen bir işlemi ifade etmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok işlem kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu ilerleyen teknoloji ile birlikte işlemin gerçekleştirileceği alan konusunda da yeni çeşitlilikler söz konusu olmakta ve pek çok bölgede işlemin gerçekleştirilebilmesi mümkün hale gelmektedir. Kadınların tuzluk bölgesi şeklinde de ifade ettiği kol altı yağlanmaları dahi liposuction işlemi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun yanında kilo alımlarında hızla etki aldığı görülen çene altında da hiçbir iz bırakmadan operasyonun gerçekleştirilebilmesi sağlanmaktadır. Bu bölge özellikle diyet ve spor gibi etmenlerle ortadan kaldırılamayan bir yağ birikimine işaret edebildiğinden büyük faydalar sağlanabilmektedir. Devamlı göz önünde olan yüzün önemli bölgelerinden birinde bu sayede sonuç alınabilmektedir.

Liposuction Çeşitleri ve Teknikleri

Liposuction Çeşitleri ve Teknikleri ilerleyen teknoloji ile birlikte pek çok operasyonda söz konusu olduğu gibi çeşitlilik göstermektedir. Yeni yöntemlerin ortaya çıkması ile birlikte işlemler çok hızlı ve kolayca gerçekleştirilebilmekte, hastalar için oldukça konforlu bir ortam yaratılmaktadır. Özellikle hayal edilen görüntüye kavuşabilmek için kişiler en iyi yöntemlerden faydalanmak istemekte ve bunun en kısa sürede sonuçlanabilmesini amaçlamaktadır. Devamlı olarak gelişmekte olan teknoloji ile birlikte, liposuction operasyonlarında da pek çok farklı çeşit ortaya çıkmakta ve başarı oranının önemli ölçüde artması sağlanabilmektedir. Bu yöntemler ile birlikte standart liposuction türü olan Vakum yardımlı liposuction yani SAL başta olacak şekilde 5 ayrı türden bahsetmek mümkün olmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  1. SAL (Vakum Yardımlı Liposuction): işleminde yağın alınmak istediği alana ilk olarak işlem öncesinde karışım bir sıvının enjekte edilmesi sağlanmaktadır. Bununla beraber operasyon tam anestezi veya lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Anestezinin ardından bölgede açılmış olan 2 mm’lik kesilerden 3 mm çapındaki kanüllerle girilmesi ile beraber yağ çekme operasyonunun gerçekleştirilmesi sağlanmış olmaktadır.
  2. PAL (Güç Yardımlı Liposuction): Bu işlem için özel olarak üretilmiş olan kanüllerin kullanılması ile beraber geniş alanda gerçekleştirilecek yağ alma operasyonu başarı ile tamamlanabilmektedir.
  3. RFAL (Radyo Frekans Destekli Liposuction): Klasik vakumlama işlemi ile yağ emme operasyonundan sonra lazerle ısıtılması söz konusu olan derinin daha gergin kılınması sağlanmaktadır. Böylece diğer liposuction çeşitlerinden daha sıkı ve ciltte gergin bir yapı oluşturulması sağlanmaktadır.
  4. UAL (Ultrasonik Liposuction): Bu uygulama ile standart liposuction yöntemi olan vakum yardımlı liposuctiondan daha kolay bir şekilde işlemin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Ultrasonik ses dalgaları aracılığı ile yalnızca emilmesi hedeflenen yağ hücrelerinin alınması sağlanabilmektedir. Etraftaki başka dokulara hiçbir zarar vermeden gerçekleştirilebilmesi mümkün olan bu operasyon, pek çok açıdan uygulamanın daha etkili gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
  5. WAL (Su Yardımlı Liposuction): Bu operasyon çeşidinde deri altına enjtekde edilmiş olan su aracılığı ile yağların bulamaç kıvamına getirilmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde kolaylaştırılmış olan işlemin ardından kanüller aracılığı ile yağların emilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca vaser liposuction sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Liposuction Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuciton öncesi dikkat edilmesi gerekenler noktasında işlemden en yüksek verimi alabilmek için özen gösterilmesi gereken belli konuları vurgulamak gerekmektedir. Bilinmelidir ki, bu işlem cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle kişilerin dikkatli olması, içerisine girdiği süreci en başarılı şekilde tamamlayabilmek için kısa süreli önlemler alması önemlidir. Ameliyat öncesi dikkat edilen unsurlar, ameliyatın çok başarılı geçmesini ve sonuca en hızlı şekilde ulaşılabilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle belli bir süre boyunca sabırlı olmak, hedeflenen güzel sonuç için dikkatle yaklaşmak herkes için fayda sağlamaktadır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi liposuction söz konusu olduğunda da operasyondan evvel kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçların mutlaka 10 gün öncesinden bırakılması gerekmektedir. Aynı zamanda ağrı kesicilerin de ameliyat öncesinde kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Böylece ameliyat sonrasında gerekirse ağrı kesici kullanımında daha yüksek bir sonuç elde edebilmek mümkün olmaktadır. Operasyondan evvel diyabet, tansiyon veya tiroid rahatsızlıkları söz konusu olduğunda buna yönelik tahlillerin istenilmesi ve normal değerlere ulaşılması ya da yaklaşılması talep edilmektedir. İstenilen değerlere ulaşılmasından sonra ameliyata alınabilmek mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle özellikle rahatsızlıkları bulunan kişilerin tedavilerini tamamlamaları, diyet programlarına uymaları operasyon sürecini hızlandırmaktadır.

Liposuction öncesi yani ameliyattan 6 saat kadar önce kesinlikle yeme ve içme bırakılmalıdır. Bu durum anestezi esnasında midenin boş olmasının gerekmesi açısından önemli bir husustur. Boş mide ile tedavinin gerçekleştirilmesi ile birlikte bulantı ile kusmanın olmaması mümkün hale getirilebilmektedir. Operasyonun gerçekleştirileceği sabah kişilerin kan tahlilleri alınmakta ve bütün sonuçların normal değerlerde olması ile birlikte operasyona başlanabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Liposuction Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Liposuction Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer? Sorusu bağlamında öncelikle operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekmek gerekmektedir. Bu operasyonun ardından kişilerin doktor tavsiyelerine özen göstermesi, en etkili sonuca ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır. Operasyon sonrasında doktorların ekstra bir önerisi olması halinde de hastaların mutlaka bu uyarıları dikkatle gerçekleştirmesi önem kazanmaktadır. Bununla beraber operasyonun ardından herkesin yapması gereken belli hususlar da bulunmaktadır.

Operasyonun ardından kişilerin özel olarak üretimi gerçekleştirilmiş olan korseleri mutlaka 4 ile 8 hafta arasında kullanması gerekmektedir. Alınmış olan yağ oranına bağlı olarak ve kişinin yaşı, cinsiyeti gibi farklı etmenlere bağlı özellikleri doğrultusunda korsenin kullanım süresi de artmaktadır. Liposuction ödem ile morlukların ortaya çıkabileceği bir işlemdir. Uygulanan yöntemlerden kaynaklı olarak bu sorunların bir süre bulunabileceğini akılda tutmak gerekmektedir. Bu durum kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır. İşlemin ardından bir hafta geçmesi ile birlikte dikişlerin alınması ve bir üç hafta arasında hastanın genel sağlık durumunda herhangi bir sorun meydana gelmemesi halinde iş ile günlük yaşamına dönebilmesi mümkün olmaktadır. Operasyondan sonra 3 ile 4 hafta geçmesi ile birlikte hareketli bir yaşama ve spor yapmaya dönmek mümkün olmaktadır. Kişilerin kendilerini zorlamadan, dikkatli bir şekilde spora başlamaları ve yavaşça tempolarını yükseltmeleri doktorlar tarafından sıkça önerilen bir konudur.

liposuction sonrası süreç için daha detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Liposuction Sonrası İz Kalır mı?

Liposuction Sonrası İz Kalır mı? Sorusu bu operasyonu gerçekleştiren kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. Herkes işlemin en başarılı biçimde sonlanmasını, etkili sonuçları en zahmetsiz şekilde alabilmeyi istemektedir. Bununla beraber tüm operasyonlarda olduğu gibi liposuction söz konusu olduğunda da belli zorluklarla karşılaşılabilmektedir. İşlem esnasında yağ almayı gerçekleştirebilmek için kanül isimli, keskin olmayan metal ince borularla yağların alınabilmesi sağlanmaktadır. Bu biçimde işlemin gerçekleştirilmesinden ötürü operasyon sonrasında kısa süreli morluklar, şişlikler görülebilmesi oldukça doğaldır. Söz konusu morluk ve şişlikler kısa sürede ortadan kalkmakta ve son aşamada iyileşmenin tamamlanması ile birlikte hiçbir belirgin iz problemi ile karşılaşılmamaktadır.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Liposuction sonuçları kalıcı mıdır? Noktasında bu operasyonu yaptırmayı düşünen herkesin bilmesi gereken bir konunun altını çizmek önem kazanmaktadır. Öncelikli olarak işlem sonrasında bir daha yağlanma olmayacağını, kilo alınmayacağını düşünmek hiçbir şekilde doğru değildir. İşlemin ardından beslenme ve spora özen gösterilmesi, düzenli bir yaşamın benimsenmesi en yüksek verimi almayı sağlayacaktır. Mide küçültme gibi bir durum söz konusu olmadığından kişinin iştahının azalması, daha az yemesi gibi bir durum beklenmemelidir. Bu işlemin ardından kişinin otokontrolünü sürdürmesi, yaşamına dikkat etmesi ideal fiziğinde olabilmesini mümkün kılan bir durumdur. Yeniden kilo almanın söz konusu olmaması için dikkatli olunması gerekmektedir.

Özellikle sıklıkla kilo alıp verme gibi durumları bulunan kişilerin operasyona karar verirken istediği fiziğe kavuşabilme açısından kararlı olması gerekmektedir. Bu da operasyon sonrasında da dikkatli olup beslenmesine özen göstereceği anlamına gelmektedir. Özellikle spor, sıkılaşmanın sağlanması ve yağ dokusunun yeniden artış göstermesini engellemek açısından büyük faydalara sahiptir. Kişinin kendisine gösterdiği dikkat ve özenle, ameliyat sonrası görüntü korunabilir ve daha sıkı, hoş bir görüntü elde edilmesi de mümkün hale getirilebilmektedir.

Liposuction Sonrası Acı Olur mu?

Liposuction Sonrası Acı Olur mu? Sorusu bu operasyonun mucizevi sonuçlarından faydalanmak isteyen kişilerin en çok kafasını kurcalayan konulardan birine işaret etmektedir. Öncelikli olarak belirtilmesi gerekir ki ameliyatın ardından ağrıların ilk birkaç gün boyunca devam edebilmesi oldukça doğal bir durumdur. Bu noktada hastaların sürecini kolaylaştırabilmek için çeşitli ilaçlar önerilmekte, ağrı kesiciler ile acıların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

3 ile 5 gün içerisinde kişilerin günlük yaşamlarına dönebilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle masa başı bir işi olan kişiler iş hayatlarına da bu süre içerisinde dönebilmektedirler. Operasyonun ardından 2 gün geçmesi ile birlikte korsenin çıkarılıp temizlenebilmesi, duş alınması mümkün olmaktadır. Dikişlerin yer aldığı bölgeye yeniden yara pansumanı gerçekleştirmeden duş sonrası doğrudan korse kullanımı ise doktorlar tarafından önerilmemektedir. Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında bu hususa özen göstermek son derece önemlidir.

Ameliyatın ardından 7 gün geçmesi ile birlikte yavaş hareketlerle egzersizlere başlanabilmektedir. Bu noktada özellikle ilk hafta ufak yürüyüşler yapmak, kişinin kendisini zorlamadan hareket etmesi süreci hızlandırmaktadır. 3. Haftanın da geçmesi ile birlikte daha tempolu bir spor sürecine geçiş sağlanabilmektedir. Bu noktada kişinin kendi vücudunda gördüğü hissiyata bağlı olarak da hareket etmesi önemlidir. 3 hafta olmasına rağmen zorluk hisseden kişilerin sporlarına yine de dikkatle devam etmesi, gerektiği takdirde doktoruyla görüşerek fikir alması oldukça önemlidir. 6. Haftadan sonra tüm spor faaliyetleri, herhangi bir problem söz konusu değilse uygulanabilir duruma gelmektedir.

Sonuçların tam olarak görülebilmesi, şişliklerin minimum düzeye inmesi elbette zaman alabilmektedir. Ameliyatın ardından 2 ay boyunca şişlik ve sertlik gibi problemler söz konusu olabilmektedir. Bunların normal olduğunu, kişinin kendisinden ve operasyondan şüphe etmemesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir. 6 aya kadar bu sertlik ve şişlikler daha da inerek liposuction açısından ideal görüntüyü elde etmek mümkün hale gelmektedir.

İstanbul Liposuction

İstanbul Liposuction konusunda Türkiye'de en başarılı hizmetlerin alınabileceği şehirlerden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Dünyanın pek çok bölgesinden hasta kabul eden başarılı doktorların bulunduğu İstanbul’da bu operasyondan oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. İdeal bir fiziğe sahip olabilmek, inatçı yağlardan kurtulabilmek adına her ay yüzlerce kişi uzman doktorlar ile bu operasyondan faydalanmaktadır.

Hasta memnuniyetinin son derece önemsendiği, kişilerin isteklerinin dikkatle dinlendiği ve alanında uzman hekimlerce %100 profesyonellik ile işlemlerin gerçekleştirildiği kliniğimizi ziyaret ederek liposuction ve ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetler hakkında bilgi edinebilirsiniz.