• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Liposuction Sonrası Süreç

  • 19 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .

* Liposuction sonrası iyileşme, işlem yapılan bölgenin yoğunluğuna bağlıdır. Küçük bölgeler için yapılan işlemlerde iyileşme daha hızlı olur.

* Liposuction ameliyatı öncesi anestezi uygulandığı için ağrı oluşumları çok azdır. Bu ağrılar hafif ağrı kesiciler yardımı ile kontrol altına alınabilir.

* Ameliyat sonrasında doktorun belirtmiş olduğu süre boyunca korse takılmalıdır.

* Ameliyattan 1 hafta sonra hafif egzersizlere başlanabilir.

* Cinsel ilişki için 2-3 hafta beklenmelidir.

* Göbek bölgesine uygulanan liposuction kalıcılığı diyet ve egzersizlerle desteklenmelidir. Kadınlarda doğum yapma olasılığı bu kalıcılığı olumsuz etkileyen unsurlardan biridir.

* Sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceği için ameliyattan sonra ilk 15 gün kesinlikle kullanılmamalıdır. Alkol kullanımı da iyileşme sürecini aksatacağı için kullanılmaması önerilir.

* Spor yapmak vücuttaki ödemin atılması için en iyi yöntemdir. Fakat ağır egzersizler için en az 6 ay beklenmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Su tüketimini arttırmak da ödemlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Liposuction ameliyatındaki amaç ne kadar spor ve diyet yapılırsa yapılsın belirli bölgelere toplanmış olan ve verilemeyen yağ dokularını almaktır.

Aşırı kilolu insanların için liposuction ile zayıflama gibi bir düşünceye girmeleri doğru olmaz. Bir miktar yağ dokusu alınır fakat bu işlem kesinlikle zayıflatma işlemi değil vücuda şekil verme işlemidir.

Liposuction; cildi elastikiyetini kaybetmemiş, sarkma ve çatlakların olmadığı vücut yapısına sahip kişiler için uygundur.

Erkekler İçin Liposuction

Türkiye’deki erkeklerin en sık yaptırdığı estetik operasyon burun ameliyatı ve ikinci sırada da liposuction.

Kilosu normal değerlerin biraz üzerinde olan, spor yapan fakat yüksek kalorili beslenen erkekler için liposuction uygundur. Erkek derisi kendini toparlama konusunda da iyi olduğu için liposuction sonrası sarkma oluşumu yok denecek kadar azdır.

Erkek bireyler için aslında liposuction yaptırmanın amacı vücuttaki kasları ortaya çıkarmaktır.

Liposuction Nasıl Uygulanır?

Liposuction ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Operasyon yapılacak olan bölgelere en fazla 2 milimetre boyutlarında olacak şekilde küçük kesiler atılır. Bu kesilerden içeri kanüller yardımıyla girilerek yağ dokuları gevşetilir ve sıvı forma dönüştürülmeye çalışılır. Daha sonra ise vakum yardımı ile gevşetilmiş olan yağ dokuları dışarı çıkartılır.

Liposuction uygulaması yapılacak olan kişiden 4 kilodan fazla yağ alınası gerekiyorsa aynı hafta içerisinde ikinci bir operasyon yapılmalıdır. Liposuction yine aynı bölgelerden yapılacaksa en az 40 gün beklenmesi gerekir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Karın, bel (simit bölgesi), kalça, basen, bacakların iç ve üst kısımları, koltuk altı, boyun(gıdı), ayak bilekleri, sırt liposuction için uygun bölgelerdir.

Kalçaların alt kısımları ve bacakların ön tarafı liposuction için uygun olmayan bölgelerdir