• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 17 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .


Burun, yüz estetiğini  ve yüz güzelliğini belirleyen en önemli unsurdur. Yüz ortasında bulunması ve en çıkıntılı bölge olmasından dolayı ilk izlenimi de etkiler. Burundaki şekil bozuklukları ve bunun gibi sorunlar, kişinin kendini iyi hissetmesini engelleyebilir. Burun estetiği buruna yeni şekil vererek yüz güzelliğini ortaya çıkarır. Burun estetiği sadece güzellik için yapılan bir ameliyat değildir. İç kıkırdak ve kemik eğrilikleri, buna bağlı olarak nefes alma zorluğu gibi sorunlar için de çözüm niteliğindedir.


İdeal ve sağlıklı burun estetiği, yüz ile uyumlu olacak şekilde buruna şekil veren ve nefes almayı da rahatlatan nitelikte olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı için, gelişim çağının sona ermesi ve kişilerin 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Burun estetiği yapmadan önce iyi düşünmeli ve net bir karar alınmalıdır. Fiziksel gelişim kadar kişisel gelişim de önemlidir. Bu sebeple burun estetiği olacak kişilerin karar verme becerisinin yüksek olması, gerçeküstü beklentiler içerisinde olmaması gerekmektedir.


Burun estetiği ameliyatı öncesinde detaylı bir muayene yapılır. Bu muayene, burnun dış görünümünü ve iç kısmındaki hava yollarını kapsayacak düzeydedir. Burun cildinin yapısı, kıkırdak şekli, burun ucunun pozisyonu gibi detaylar dış muayene ile incelenir. Burun etlerinin durumu, burun tıkanıklığına neden olan iç kemik ve kıkırdaklarda eğrilik durumu gibi önemli ayrıntılar iç muayene ile değerlendirilir.


Kişinin yüzüne yakışacak burun modelinin belirlenmesi için, kişiye özel bilgisayarlı tasarım yapılması gerekmektedir. İdeal burun şeklinin belirlenmesi için, yüzünüzün genel şekli esas alınmaktadır. İdeal burun, yüzün altın oranlarına uygundur  ve alın, dudaklar, yanaklar, çene şekli ile uyumludur.


Burun estetiklerinin en temel amaçları, yüze uygun burun şeklini bulmakla beraber doğal bir görünüm elde etmektir.

Genel anestezi altında yapılan burun estetiği ameliyatının süresi 1-3 saat arasında değişiklik gösterir.

Ameliyat sonrası hissedilen ağrılar hafif düzeydedir ve ağrı kesiciler ile giderilebilecek niteliktedir. Kendinizi iyi hissetmeniz durumunda, aynı günün akşamı taburcu edilebilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı hakkında merak ettiğiniz başka konular varsa Este Aura’ya ulaşabilirsiniz.