• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Lazerle Burun Estetiği Nedir?

 • 15 Temmuz 2021
 • Yazar: Esteaura .

Günümüzde burun estetiği, farklı tekniklerle yapılır. Burada burnun şekillendirilmesi ya da sağlık açısından burunda bulunan problemlerin giderilmesi gibi etmenlerde burun estetiği uygulanır. Lazer teknolojisi ile tercih edilen Lazerle burun estetiği, dünya çapında gelişim gösteren bir yöntemdir. Peki, lazerle burun estetiği nedir?

Lazerle Burun Estetiğinin Farkı Nedir?

Lazerle burun estetiği, cerrahi bıçak yerine lazer teknolojisinin kullanıldığı bir burun şekillendirme işlemidir. Bu yöntem, özellikle burun üzerindeki ince işçilik gerektiren değişiklikler için uygundur. Lazer, hassas kesimler yapabilme ve kanamayı azaltma özellikleriyle öne çıkar.


1. Hassas ve Kontrollü Kesimler:

 • Lazer, çok hassas kesimler yapabilir. Bu, özellikle küçük ve detaylı düzeltmeler gerektiren durumlarda avantaj sağlar.

2. Daha Az Kanama ve Morluk:

 • Lazer yöntemi, kan damarlarını anında kapatma özelliğine sahip olduğu için kanama ve sonrasında oluşabilecek morlukları azaltır.

3. Hızlı İyileşme Süreci:

 • Lazerle yapılan müdahaleler, daha az travmatik olduğundan iyileşme süreci genellikle daha hızlıdır.

4. Daha Az Ağrı:

 • Geleneksel cerrahiye kıyasla lazerle yapılan işlemlerde, hastalar genellikle daha az ağrı ve rahatsızlık hisseder.

5. İnce Doku İşçiliği İmkanı:

 • Lazer, özellikle burun ucu ve sırtındaki ince dokular üzerinde daha hassas işlem yapılmasını sağlar.

 

Lazerle Burun Estetiği Yapılabilir Mi?

Lazerci hazları, burun yapısında bulunan dokuları yakma prensibiyle bulunur. Gelişen teknolojiyle, günümüzde lazerle burun estetiği burunda bulunan dokulara yakılarak yapılır. Burada herhangi bir ameliyat işlemi gerçekleşmez. Lazerle burun estetiği genel anlamda bulunan geniz etinin, yakılmasıyla uygulanır. Geniz eti geçmiş zamanlarda lazer teknolojisi yok iken ameliyatla belirli bir süreç içerisinde alınmaktaydı. Fakat lazer teknolojisinin hem dünyada hem de ülkemizde gelişim göstermesiyle, lazerle burun estetiği geniz eti alınmasında uygulanır. Burun estetiği, kişinin burun iskeletini göre istediği şekillendirmenin yapılmasıdır. Burada burun dokularının canlılığının korunması ve ileriki süreçlerde herhangi bir problem olmaması adına önemlidir. Lazerle burun estetiği, ameliyatsız bir işlem olduğu için çoğu zaman önerilmez. Ancak alanında uzman bir cerrahi doktor kontrolünde yapıldığı takdirde ameliyatlı yöntemlere göre oldukça güzel çalışmalar ortaya çıkarılabilir. Bu sebepten dolayı lazerle burun estetiği yaptırılmadan önce detaylı araştırma gerekebilir. 

Lazer İle Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun eti ameliyatlarında genel olarak, lazer burun estetiği tercih edilir. Geniz etinin kazınarak alınma işlemi, lazerli burun estetiğinde sık tercih edilen yöntemdir. Bu geçmiş zamanlarda ısı enerjisi verme yoluyla yapılsa da, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte lazerle estetik ameliyatı kategorisi içerisine girer. Lazer ile burun eti ameliyatı için belirli etmenler bulunur. Bunlar;

 • Kişideki tıkanma durumları
 • Enfeksiyonel durumlar
 • Tümör şüphesi
 • Ve ağız kokusunun bulunması gibi niteliklerdir.

Sık olarak burun tıkanması yaşayan ve ağızdan nefes alınması sonucu ile uyku problemleri yaşayan kişilere, geniz eti ameliyatı uygulanabilir. Geniz eti ameliyatı, lazer ile estetik alanı içerisine girer. Enfeksiyonel durumlar ise geniz akıntıları ya da sinüzit durumları gibi bir takım ataklardır. Burundan beyine doğru ilerleyen kanallarda tümör şüphesi ya da ağız kokusunun sık yaşanması gibi etmenlerde, lazerle burun estetiği önerilir. 

Lazerle Burun Estetiğinin Avantajları Nedir?

Lazerli burun estetiğinin avantajları, oldukça fazladır. Bunlar;

 1. Kısa bir iyileşme döneminin olması
 2. Ciddi bir cerrahi operasyona gerek duyulmaz.
 3. Lokal anestezi uygulanır.
 4. Tampon gerekliliğine ihtiyaç duyulmaz.
 5. Hastanın hastanede yatış süresi diğer bilinen burun ameliyatı yöntemlerine göre daha kısadır.
 6. Komplikasyon oranı bilinen yöntemlere göre oldukça düşüktür.
 7. Hastanın kalın cilt dokusundaki iyileşme süreci kısa bir zamanda gerçekleşir.

Lazerle burun estetiğinin avantajları, ameliyat sonrasında hasta burna karşı herhangi bir darbe almadığı takdirde gerçekleşir. Aynı zamanda doktorun tarafınıza önerdiği ilaçları ve kremleri kullanmanızda, avantajlarının görülmesi adına  önemlidir.

Lazerle Burun Estetiği Riskli Midir?

Lazerle burun estetiğinin herhangi bir riskli yanı bulunmaz. Burada alanında tecrübeli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Lazer estetik aynı zamanda ameliyatsız burun ameliyatı işlemidir .Burnunuzun içerisindeki problem ya da şekillendirme, yakılarak sağlanır. Uzman bir doktor tarafından yapılıp, kontrolünün de aynı doktor üzerinden gerçekleşmesi üzerine risk içermez.

Lazerle Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken belirli nitelikler bulunur. Bunlar içerisinde en önemlisi buruna dışarıdan gelen darbelere karşı korumaktır. Herhangi bir darbenin ameliyatlı buruna gelmesi, hem şekillendirme hem de sağlık açısından problem oluşturur. Lazerle burun ameliyatı, yakma işlemiyle gerçekleştirildiği için daha az sürede iyileşir. Ancak doktorunuzun size önerdiği kremleri düzenli olarak sürmelisiniz. Aynı zamanda belirli kişilere ilaç tedavisi uygulanır. Bu yaş, kilo ya da kişinin burun içerisindeki probleme göre farklılık gözetir. Lazerle burun estetiği sonrasında doktor kontrolünde bulunmanız gerekir. Doktor kontrolünde olunmadığı takdirde ya da kişi kafasına göre muayene ederse, sağlık açısından problem oluşabilir. Bu konuda dikkat etmekte fayda var.

Lazerle Burun Estetiği Sonrasında Hangi İlaçlar Kullanılır?

Lazerle burun estetiği sonrasında doktorun size önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Doktorun önermediği ilaçlar ya da kremler, kesinlikle riskli olabilir. Bu sebepten dolayı herhangi bir ilaç yada krem kullanmadan önce doktorunuzun önerisini almalısınız. Böylelikle burunda morarma, şişme ya da istenilmeyen durumlar yaşanılmaz.