• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99
hizmet

Liposuction Öncesi ve Sonrası Süreç

  • 20 Şubat 2021
  • Yazar: Esteaura .

Liposuction, diyet ve spor yardımıyla verilemeyen bölgesel yağların alınması için uygulanan bir işlemdir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi liposuction öncesinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

* Liposuction öncesinde doktor seçimi titizlikle yapılmalıdır. Seçilecek doktorun tecrübesi daha önce yapmış olduğu operasyonlar karar verme aşamasında yardımcı olacaktır. Tecrübe sahibi olmayan doktorlar tarafından yapılan liposuction işlemi uzun dönemde problemlere sebep olabilir.

* Liposuction uygulamasında kullanılacak teknoloji de oldukça önemlidir. Seçilen kliniğin ameliyat ortamını ve kullanılacak teknolojik aletler hakkında bilgi almak kişinin en doğal hakkıdır ve daha çok bilgi sahibi olmak hastayı rahatlatacaktır.

* Liposuction yaptırmaya karar vermeden önce diyet ve spor ile yağlardan kurtulmaya çalışmak gerekir. Bu işlemden sonra kilo verme devam ederse bölgesel olarak sarkma ve çatlaklar meydana gelebilir. Bu durum da hasta ve doktorun isteyeceği en son şeydir.

Liposuction cerrahi bir müdahale olduğu için sonrasında da dikkat edilmesi gereken önemli noktaları vardır.

* Ameliyat sonrasında ilk yapılacak şey yavaş da olsa hastanın yürümesidir. Emboli atması için en güvenilir yöntem yürümektir.

* Hastaya giydirilen korsenin banyo yapılacağı zaman haricinde çıkarılmaması önemlidir. Korse kullanımı şişlik ve ödemlerin daha erken iyileşmesi ve derinin kendini toparlaması için mutlaka kullanılmalıdır.

* Ameliyatı yapan doktor tarafından bölgesel masaj önerilebilir. Masaj uygulamaları da yine ödem ve şişliklerin iyileşme sürecini hızlandırıcı etkiye sahiptir.

* Liposuction işleminde fazla yağ alınan hastalarda baş dönmesi görülebilir. Bol sıvı tüketimi ya da doktor kontrolünde demir ilaçları, vitamin takviyeleri gibi vücudun dinçliğini kazanmasına yardımcı ek gıdalar alınabilir.

* Liposuction ameliyatı sonrasında 1 hafta ile 3 hafta arasında bir süre sonunda aktif spora başlanabilir.

* Liposuction sonrasında düzenli ve dengeli beslenerek vücudun daha formda görünümü sağlanabilir. Düzensiz beslenmek ve yağlı gıdalar tercih etmek vücutta tekrar bölgesel yağlanmalara sebep olabilir.

Liposuction Sonrası Yapılmaması Gerekenler

* Bu dönemde hayvansal yağların bulunduğu gıdaları daha az tercih etmek gerekir. Protein ihtiyacı kuru baklagillerden karşılanmalıdır. Tedavi sürecinde; bol su ve şekersiz meyve suları, bitki çayları içilebilir. Balık, ceviz, taze sebze ve meyveler, tahıllı gıdalar, kuruyemiş ve kuru baklagiller, az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilebilir.

* Ameliyattan sonraki 2-4 ay arası gibi bir süre tuz tüketilmemeli ya da kısıtlanmalıdır. Tuz tüketimi vücuttaki ödemi arttıracaktır. Tuz yerine baharatlar tercih edilebilir.

* Şekerli gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, aksi halde kilo alımına sebep olabilir.

* Alkollü içecekler herhangi bir işlemde kullanılacak ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle operasyondan en az 2 hafta önce alkol alımı durdurulmalı, operasyon sonrasında da doktor ve diyetisyen önerilerine uyulmalıdır.