• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme Küçültme

Göğüslerin olduğundan büyük olması nedeniyle başvurulan meme küçültme estetiği, son zamanların en başarılı estetik operasyonlarından biridir. Güzel ve estetik göğüslere sahip olmak isteyen bayanların tercih ettiği bu operasyondan önce bilinmesi gereken bazı durumlar da vardır. Öncelikle büyük göğüsler birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Omurga sorunları, kıyafet seçememe ya da bel ağrılarına davetiye çıkaran büyük göğüsler artık meme küçültme ameliyatı ile düzeltilmektedir.

Meme Küçültme Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınlar rahatlıkla meme küçültme ameliyatı yaptırabilir. Ayrıca göğüs bölgesinde biriken yağlardan kurtulmak isteyenler de bu operasyona başvurabilmektedir. Bununla birlikte şeker hastalığı olan kadınlarda meme estetiği operasyonları sadece cerrahın kararına göre uygulanabilir. Son olarak emzirme döneminde meme küçültme ameliyatı yapılamazken göğüslerini fiziksel açıdan güzel bulmayan sağlıklı bayanlar rahatlıkla estetik ameliyat olabilir. O halde meme küçültme estetiğine uygun olan adaylar şu şekilde sıralanacaktır;

  • Sırt ağrısı yaşayanlar
  • Göğüs altı bölgesinde pişik sorunu olanlar
  • Devamlı boyun ağrısı yaşayanlar
  • Zayıflamak isteyen bayanlar
  • Göğüs altı bölgesinde yara olanlar

Meme Küçültme Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

Meme küçültmeye karar veren kadınlar ilk olarak doktor ile görüşme gerçekleştirmelidir. Çünkü göğüslerle ilgili gerekli kontrollerin sağlanması ve başvuru sahibinin hastalık öyküleri dinlenecektir. Bununla birlikte kesi yöntemleri ve diğer tüm durumlar da hastalarla paylaşılmaktadır. Göğüs estetiği yapılmadan en az 15 gün önce hastaların alkol ve sigara tüketimini bırakması talep edilir. Ek olarak kan sulandırıcı ilaçlar da kullanılmamalıdır. Yapılacak tetkiklerin ardından randevu verilir ve işlemin yapılacağı gün klinik ortamında hazır olunur. Ayrıca operasyondan önce aPTT, INR, PTT ve karaciğer fonksiyon testleri yapılmaktadır.

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs bölgesine atılacak kesiyle başlatılan bu operasyondan önce hastaya anestezi verilir. Daha önceden hesaplanan meme büyüklüğü ile beraber genel anestezi verilerek başlayan operasyonda ilk olarak deri altına girilir. Bu sayede ağrısız olarak göğüs derisinin fazlalık olan kısmı alınır. Fazlalık kısımla beraber bezler ve yağ dokusu da çıkarılacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra kesi bölgesine dikiş atılır ve operasyon tamamlanır.

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık 3-4 saat sürecektir. Göğüs ucu çevresine atılan kesiden sonra küçük bir iz kalacaktır. Ancak bir süre sonra ameliyat izi kendiliğinden kaybolur. Hastalarda sarkıklık şikayeti var ise ameliyat sırasında göğüslere şekil verme uygulamasına da başvurulur. Fazlalık dokunun alınmasından sonra ise göğüslere dren takılır.

Meme Estetiği Sonrası

Operasyondan 4 ile 5 saat sonra diğer meme estetiği ameliyatları sonrası olduğu gibi hastaların sıvı tüketimine başlaması uygundur. Ayrıca hafif gıdalar da tüketilmeye başlanabilir. Hastanede 1 ya da 2 gün istirahat edilmesi önemlidir. Meme küçültme sonrasında herhangi bir komplikasyon riski de bulunmamaktadır. Bununla birlikte ilk 20 – 25 gün sporcu sütyeni kullanılması önerilir. Göğüslerin şeklini koruyacak olan bu sütyenler, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Meme estetiği ameliyatının ardından hastalara dren de takılır. Duş alırken drenlerin çıkarılmaması gerekir. Hastaların gündelik yaşama dönüş süresi 10 gündür. Araç kullanma konusunda ise ilk hafta herhangi bir aksiyon alınmamalıdır.

Küçültme ameliyatı oldukça başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bayanların işlemden sonra karşılaşacağı sonuçlar da mükemmel düzeydedir. Göğüslerin daha güzel ve estetik durmasını sağlayan bu işlem sonrasında herhangi bir komplikasyon riski bulunmamaktadır. Sadece işlemden önce ve sonra hastaların bir süre kan sulandırıcı ilaç ya da gıda takviyesi tüketmemesi gerekir. Bunun dışında bayanlar artık kısa sürede talep ettiği göğüs boyutlarına sorunsuz ve yan etkiyle karşılaşmadan ulaşabilmektedir