• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme ( Göğüs ) Dikleştirme


 

Meme (Göğüs) Dikleştirme  (Mastopeksi)

Sarkık göğüslere sahip olan bayanların tercih ettiği meme (göğüs) dikleştirme (mastopeksi) estetiği sonrasında daha güzel ve diri bir göğüs yapısına ulaşılmaktadır. Daima başarılı sonuçlar sunan Mastopeksi’den önce hastaların göğüslerindeki asimetrik sorunlar incelenir. Daha sonra sarkma oranına bakılarak işlemin yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Kimler Tercih Edebilir?

Sağlıklı ve 18 yaşından büyük her bayan, Mastopeksi yaptırabilir. Ayrıca büyük göğüslere sahip olan kadınlarda da ciddi sarkmalar yaşanabileceği için meme dikleştirmenin önemli bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. O halde meme dikleştirme ameliyatı için uygun olan adaylar;

  • Genetik faktörler nedeniyle büyük göğüslere sahip olanlar
  • Sık sık kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmalarla karşılaşanlar
  • Yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle sarkma sorunu yaşayan bayanlar olarak sıralanabilir.

Günümüzde bazı egzersiz uygulamaları ve sütyen çeşitleriyle meme dikleştirme yapmaya çalışan bayanlar bu sürecin geçici olduğunu unutmamalıdır. Bu nedenle kalıcı sonuçlara ulaşabilmek için Mastopeksi estetiğine başvurmak çok daha mantıklı olacaktır.


Meme Dikleştirme Estetiği Öncesi

Göğüs Dikleştirme işleminden önce hastalardaki sarkıklık oranı hesaplanır. Meme başının meme alt çizgisinin altında kalması halinde sarkma düzeyi artmış demektir. Bu durumda areloa çevresi incelenir. Yine bu süreçte var ise hastalık öyküsü hakkında bilgiler talep edilir. Muayene süreci tamamlandıktan sonra hastadan kan tahlilleri istenir. Ultrason ve mamografiden sonra ameliyat için randevu verilerek işlem gününde hazır olunması talep edilir.


Meme (Göğüs) Dikleştirme (Mastopeksi) Nasıl Yapılır?

Meme (göğüs) dikleştirme (mastopeksi) yaklaşık olarak 2 ile 4 saat arasında sürer. Silikon protezi tekniği kullanılarak uygulanan bu işlemde oldukça kalıcı ve başarılı sonuçlar elde edilir. Göğüs ucu çevresine kesi atıldıktan sonra sarkmaya neden olan göğüs derisi çıkarılır. Daha sonra meme ucu da estetik açıdan güzel görünmesi adına yeniden konumlandırılır.


Meme Dikleştirme Estetiği Sonrası

Her estetik operasyondan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar olacaktır. Mastopeksi sonrasında kısa süreli ağrılar yaşanabilir. Ancak reçete edilecek ağrı kesiciler sayesinde bu durum kontrol altına alınacaktır. Hastalar bu süreçte göğüs bölgesini darbelerden korumalı ve kol hareketlerine dikkat etmelidir. Bunun dışında ilk 2 ay boyunca hastalara sporcu sütyeni takması önerilir. Gündelik yaşama dönüş 3 ayı bulabileceği gibi daha kısa sürede de sonuç alınabilir.

Mastopeksi’den sonra ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır. İlk 6 hafta sonuna kadar göğüslere baskı yapabilecek sportif faaliyetlere de başvurulmamalıdır. Bu durumlar iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Meme dikleştirme (Mastopeksi) estetiğinden sonraki 1. hafta sonunda göğüslerdeki sızı ve ağrılar normale dönecektir. İyileşme süreci ise genelde 2. ay itibariyle başlar. Ancak operasyonun olumlu etkileri hastalar tarafından 6. ay itibariyle fark edilir.


Meme Dikleştirme Estetiğinin Avantajları

Göğüs dikleştirme operasyonunun sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Bunlardan ilki, göğüslerin çok daha güzel görünmesidir. Yani işlemin ardından belirli bir süre sonra göğüslerdeki sarkıklar tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Elbette bu süre 1 ya da 2 ay ile sınırlıdır. Haliyle kısa sürede sarkık göğüslerin dikleşmesini ve daha dolgun görünmesini isteyen bayanların mutlaka meme dikleştirme ameliyatı için başvurmasında yarar var.

Hastalar işlemden sonra kesi izi kalıp kalmadığını da merak etmektedir. Öncelikle işlemden sonra kullanılacak silikon jeller ya da kremler ile kesi izleri ortadan kaldırılmaktadır. Belirli bir süre sonra ise kesi izleri tamamen ortadan kalkacaktır. Son derece başarılı ve sağlıklı bir operasyon olan Mastopeksi, bayanların işlem öncesindeki talep ve önerileri dinlenerek herhangi bir komplikasyon riski olmadan yapılan meme estetiği ameliyatları çeşitlerinden biridir.


Meme ( Göğüs ) Dikleştirme Ameliyatı Benim İçin Uygun Bir İşlem Mi?

Meme ( göğüs ) dikleştirme ameliyatı benim için uygun bir işlem mi? Eğer göğüsleriniz sarkmış ya da göğüslerinizde deri fazlalığı gibi bir sorununuz varsa bu meme ( göğüs ) dikleştirme ameliyatı sizin için uygun bir işlem demektir.

Bazı kişilerin göğüslerinde oluşan bu problemler kişilerin fazla kilo vermesinden kaynaklanabilir. Ayrıca bu sorun özellikle obezite cerrahisi işlemi uygulanmış hastaların en sık yaşadığı bir sorundur. Bu kişilerde fazla kilo kaybı görülmesi sebebiyle göğüslerinde deri fazlalığı sorunu ortaya çıkar. Bu hastalara yapılacak olan meme ( göğüs ) dikleştirme ameliyatı bu fazla derinin alınarak kişinin sorununu çözmeyi amaçlar.

Bazı hastalarda ise silikon protezler kullanılarak ya da silikon proteze gerek kalmaksızın kişilerin göğüslerindeki asimetri sorununun çözülmesi amacıyla meme ( göğüs ) dikleştirme ameliyatı yapılmaktadır. İstatistiklere göre meme ( göğüs ) dikleştirme ameliyatı olan kişilerin genellikle aşırı kilo vermeleri sonucu göğsünde deri fazlalığı olan kişilerin, hamilelik döneminden sonra göğüslerinde sarkma sorunu yaşayan kişilerin olduğu biliniyor.

Burada dikkat edilmesi gereken tek konu eğer kişi çocuk yapmayı planlıyorsa meme ( göğüs ) dikleştirme ameliyatı olmadan önce bu durumunu doktoruyla paylaşmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı İle Birlikte Meme Dikleştirme Ameliyatı Olabilir Miyim?

Meme büyütme ameliyatı ile birlikte meme dikleştirme ameliyatı olabilir miyim? Eğer meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı olacaksanız ve bu işlemi yaptırırken bir de göğüslerinizin duruşunu ya da boyutunu değiştirmek istiyorsanız bu mümkündür. Hastanın ihtiyaç duyması halinde hem meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı hem de meme büyütme ( çoğu zaman silikon protezler ile uygulanır ) ameliyatı aynı anda uygulanabilir. Bu da kişilerin yeniden narkoz almasını ve iki kez iyileşme süreci beklemesini önlemesi sebebiyle kişiye oldukça büyük bir avantaj sağlar. Bu sebeple ameliyatı yapacak olan uzman doktor kişiye meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı öncesinde kişinin göğüslerini büyütmek isteyip istemediğini sorar. Bu iki ameliyat bazı durumlarda ayrı ayrı olarak da yapılabilmektedir. 

Meme (Göğüs) Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır? Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonraki 2 gün ya da 3 gün boyunca pansuman yapması önerilir. Bu pansuman süresi doktor tarafından daha uzun tutulabilir ancak genel olarak ortalama pansuman süresi budur. Kişilerin ameliyat sonrasında iyileşen göğüslerine hem destek verilmesi hem de göğüslerinin şişmesini en aza indirmek için ameliyat sonrası 1. Günde kişilerin destek sütyeni kullanması önerilir. 

Göğüs altına ameliyat sonrasında oluşacak komplikasyonları engellemek için göğüs altı dokuya ince ve küçük bir tüp ( dren ) yerleştirildiği bilinir. Bu drenin amacı ameliyat sonrasında oluşabilen sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştırmaktır. Dren genel olarak ikinci günün sonunda çıkarılır ancak bu süre bazı hastalarda farklı olabilir.

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı sonrasında ağrı ne kadar sürer? Bu ağrıların hastadan hastaya değişkenlik göstermesi sebebiyle kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak meme (göğüs) dikleştirmeameliyatı sonrası ağrı tedavisi için 48 saat süre verilmiş olması kişinin olası şiddetli ağrılarını ameliyat sonraki ilk iki günde yaşayacağını göstermesi bakımından önemlidir.  

meme (göğüs) dikleştirmeameliyatı sonrası taburcu işlemi genel olarak ameliyattan sonraki gün yapılabilir. Ancak ameliyat sonrasında kişiye destek olabilecek bir kişinin refakat etmesi tavsiye edilir. Uzman hekimler taburcu edecekleri hastalarına çeşitli ağrı kesiciler, antibiyotik ve ameliyat izinin kalmaması için çeşitli kremler reçete eder.

Meme (Göğüs) Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Günlük Hayata Dönme Süresi Ne Kadardır?

Meme (göğüs) dikleştirmeameliyatı sonrasında günlük hayata dönme süresi ne kadardır? Ameliyat olan kişiler genel olarak günlük hayatlarına dönmesi için bir haftalık süre önerilir. Ancak meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonraki bir aylık periyotta ağır ve özellikle göğüs egzersizi yapmamaları, ağır bir şey kaldırmamaları tavsiye edilir. Ameliyattan sonra kişilerin asla kontrollerini aksatmaması gerekir. Ayrıca göğüslerin ameliyattan sonra, doktor aksi bir şey demediği müddetçe su ile teması olmaması gerekiyor.  Bu süre doktor tarafından belirlense de genel olarak bu sürenin 3 gün olduğu biliniyor.

meme (göğüs) dikleştirmeameliyatı sonrasında göğüslerde morluk yaşanması ve hatta şişlik görülmesi beklenen unsurlardır ve haliyle bunları yaşamak normaldir. Bu sebeple endişe etmemeli ve ameliyatınızın ne denli başarılı olduğunu görebilmek için göğüslerinizdeki şişliğin tamamen inmesini beklemelisiniz. Aksi halde ameliyat sonrasında travma yaşabilirsiniz.

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı sonrası eğer doktorunuzun size tavsiye ettiği her koşulu eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirirseniz iyileşme süreniz kısalır ve ameliyatın başarılı sonucunu en kısa sürede görebilirsiniz. Ameliyattan sonra doktor olası durumları anlatır. Ancak kişi kendinde bu anlatılanlardan başka komplikasyonlar görürse ya da başka bir problem yaşarsa vakit kaybetmeden doktorunu arayarak durumu iletmelidir.

Meme (Göğüs) Dikleştirme Ameliyatından Sonra Göğüslerde İz Kalır mı?

Bu soruya kesin bir cevap vermek zordur. Ancak genel olarak hastalarda belirgin ve kişiyi rahatsız edebilecek herhangi bir iz oluşmadığı görülmektedir.

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatından sonra iz kalıp kalmaması üç değişkene bağlı bir durumdur. Bu durumlardan biri meme (göğüs) dikleştirme ameliyatında uygulanan teknik olarak karşımıza çıkar. Ayrıca kişinin genetik kodları ve kişinin yaşadığı çevresel faktörler bu konuda belirleyici rol oynayan diğer iki durumdur.

Genel olarak uzman doktorlar kişilerin ameliyat sonrasında belirgin bir iz kalmasının önüne geçmek için kişide iz sorununu en aza indiren teknikler uygular. Bunun için hastanın da uygun olması gerekir. Bu teknik seçimine ek olarak uzman doktorlar, hastalarının iz probleminin önüne geçebilmek için ameliyat sonrasında kişilere çeşitli iz önleyici kremler reçete eder. Kişilerin önerilen bu kremleri düzenli ve doğru uygulayarak kullanması oluşabilecek belirgin izlerin önüne geçilmesini ciddi ölçüde etki eder.

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatından sonra sigara içmek ya da C vitaminin az olma durumu da iz kalmasına sebep olabilen unsurlardır. Bu sebeple doktorlar ameliyat sonrasında kişilerin dokularının oksijenlenebilmesi adına sigara içmeyi tavsiye etmez. Ayrıca ameliyat sonrasında hastaların bol C vitamini tüketmesi, günlük yeterli miktarda su içmesi tavsiye edilir.

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatından sonra meme ucunda duyu kaybı yaşanır mı ya da dolaşım sorunu yaşanır mı?

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatlarından sonra kişinin meme ucunda duyu kaybı yaşaması ya da dolaşım sorunu yaşanması ihtimali oldukça düşüktür. Ancak duyu kaybı yaşanması ya da dolaşım sorunu meydana gelmesi az da olsa görülebilen bir sorundur. Eğer ameliyattan sonra kişinin böyle bir sorun yaşaması halinde doktoruna haber vermesi ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Ayrıca meme büyütme makalemize buradan göz atabilirsiniz.