• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme ( Göğüs ) Dikleştirme


 

Meme (Göğüs) Dikleştirme  (Mastopeksi)

Sarkık göğüslere sahip olan bayanların tercih ettiği meme (göğüs) dikleştirme (mastopeksi) estetiği sonrasında daha güzel ve diri bir göğüs yapısına ulaşılmaktadır. Daima başarılı sonuçlar sunan Mastopeksi’den önce hastaların göğüslerindeki asimetrik sorunlar incelenir. Daha sonra sarkma oranına bakılarak işlemin yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Kimler Tercih Edebilir?

Sağlıklı ve 18 yaşından büyük her bayan, Mastopeksi yaptırabilir. Ayrıca büyük göğüslere sahip olan kadınlarda da ciddi sarkmalar yaşanabileceği için meme dikleştirmenin önemli bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. O halde meme dikleştirme ameliyatı için uygun olan adaylar;

  • Genetik faktörler nedeniyle büyük göğüslere sahip olanlar
  • Sık sık kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmalarla karşılaşanlar
  • Yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle sarkma sorunu yaşayan bayanlar olarak sıralanabilir.

Günümüzde bazı egzersiz uygulamaları ve sütyen çeşitleriyle meme dikleştirme yapmaya çalışan bayanlar bu sürecin geçici olduğunu unutmamalıdır. Bu nedenle kalıcı sonuçlara ulaşabilmek için Mastopeksi estetiğine başvurmak çok daha mantıklı olacaktır.


Meme Dikleştirme Estetiği Öncesi

Göğüs Dikleştirme işleminden önce hastalardaki sarkıklık oranı hesaplanır. Meme başının meme alt çizgisinin altında kalması halinde sarkma düzeyi artmış demektir. Bu durumda areloa çevresi incelenir. Yine bu süreçte var ise hastalık öyküsü hakkında bilgiler talep edilir. Muayene süreci tamamlandıktan sonra hastadan kan tahlilleri istenir. Ultrason ve mamografiden sonra ameliyat için randevu verilerek işlem gününde hazır olunması talep edilir.


Meme (Göğüs) Dikleştirme (Mastopeksi) Nasıl Yapılır?

Meme (göğüs) dikleştirme (mastopeksi) yaklaşık olarak 2 ile 4 saat arasında sürer. Silikon protezi tekniği kullanılarak uygulanan bu işlemde oldukça kalıcı ve başarılı sonuçlar elde edilir. Göğüs ucu çevresine kesi atıldıktan sonra sarkmaya neden olan göğüs derisi çıkarılır. Daha sonra meme ucu da estetik açıdan güzel görünmesi adına yeniden konumlandırılır.


Meme Dikleştirme Estetiği Sonrası

Her estetik operasyondan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar olacaktır. Mastopeksi sonrasında kısa süreli ağrılar yaşanabilir. Ancak reçete edilecek ağrı kesiciler sayesinde bu durum kontrol altına alınacaktır. Hastalar bu süreçte göğüs bölgesini darbelerden korumalı ve kol hareketlerine dikkat etmelidir. Bunun dışında ilk 2 ay boyunca hastalara sporcu sütyeni takması önerilir. Gündelik yaşama dönüş 3 ayı bulabileceği gibi daha kısa sürede de sonuç alınabilir.

Mastopeksi’den sonra ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır. İlk 6 hafta sonuna kadar göğüslere baskı yapabilecek sportif faaliyetlere de başvurulmamalıdır. Bu durumlar iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Meme dikleştirme (Mastopeksi) estetiğinden sonraki 1. hafta sonunda göğüslerdeki sızı ve ağrılar normale dönecektir. İyileşme süreci ise genelde 2. ay itibariyle başlar. Ancak operasyonun olumlu etkileri hastalar tarafından 6. ay itibariyle fark edilir.


Meme Dikleştirme Estetiğinin Avantajları

Göğüs dikleştirme operasyonunun sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Bunlardan ilki, göğüslerin çok daha güzel görünmesidir. Yani işlemin ardından belirli bir süre sonra göğüslerdeki sarkıklar tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Elbette bu süre 1 ya da 2 ay ile sınırlıdır. Haliyle kısa sürede sarkık göğüslerin dikleşmesini ve daha dolgun görünmesini isteyen bayanların mutlaka meme dikleştirme ameliyatı için başvurmasında yarar var.

Hastalar işlemden sonra kesi izi kalıp kalmadığını da merak etmektedir. Öncelikle işlemden sonra kullanılacak silikon jeller ya da kremler ile kesi izleri ortadan kaldırılmaktadır. Belirli bir süre sonra ise kesi izleri tamamen ortadan kalkacaktır. Son derece başarılı ve sağlıklı bir operasyon olan Mastopeksi, bayanların işlem öncesindeki talep ve önerileri dinlenerek herhangi bir komplikasyon riski olmadan yapılan meme estetiği ameliyatları çeşitlerinden biridir.

Ayrıca meme büyütme makalemize buradan göz atabilirsiniz.