• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Jinekomasti

Jinekomasti Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen Jinekomasti artık estetik bir müdahale sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Erkeklerde çeşitli nedenlerle büyüyen göğüsler hem kötü bir görünüme davetiye çıkarmakta hem de bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Genelde hormonal durumlardan kaynaklı yaşanan meme büyümesi ayrıca kullanılan birtakım ilaçlara bağlı olarak gelişebilir.

Jinekomastinin Nedenleri

Erkeklerin ergenlik çağında vücutta pek çok değişim meydana gelmektedir. Bununla birlikte hormonal değişimler ve sık kilo alıp verme durumunda göğüslerde kalıcı büyüklük problemi ortaya çıkabilir. Ek olarak genetik durumlar, sigara tüketimi, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenmek, karaciğer yetmezliği, testosteron hormonunun azalması, böbrek yetmezliği ve Hipofiz yetmezliği de Jinekomasti nedenleri arasındadır.

Bazı ilaçlar da Jinekomasti’ye sebep olabilir. Antidepresan ilaçları başta olmak üzere kas yapıcı ilaçlar ve kilo verdiren ilaçlar, erkeklerde meme büyümesine yol açabilir.

Jinekomastinin Belirtileri

Jinekomasti ameliyatı uygulanmadan önce erkeklerde birtakım belirtiler gözlemlenmelidir. Meme büyümesi bazı erkeklerde kalıcı olarak da etkisini gösterebilir. Bu yüzden erken teşhisin her zaman önemli olduğu bilinir. EK olarak Jinekomasti belirtileri;

  • Göğüslerde ağrı
  • Asimetrik göğüsler
  • Göğüs hassasiyeti
  • Göğüs dokusunda şişkinlik
  • Meme ucu akıntıları olarak sıralanmaktadır.

Bireylere Jinekomasti testi yapıldıktan sonra erken teşhis konulabilir Kan testi, MR, doku biyopsisi ve bilgisayarlı tomografi ile beraber Jinekomasti’nin derecesi belirlenerek hızlıca tedavi aşamasına geçilir.

Jinekomasti Öncesi

Estetik operasyondan 1 hafta önceye kadar kan sulandırıcı ilaç, bitkisel takviyeler, alkol ve sigara tüketimi sonlandırılmalıdır. Bu durumlar tüm estetik operasyonlar için geçerlidir. Çünkü işlem sırasında kanamayı artıran bu faktörler aynı zamanda iyileşme sürecini de geciktirecektir.

Jinekomasti Nasıl Yapılır?

Estetik operasyona başlamadan önce hastanın göğüslerindeki büyüme miktarı saptanır. 3 farklı evre ile gözlemlenen meme büyümesinin ilk evresinde sarkma yaşanmaz. İkinci evrede sarkma ve büyüme durumu söz konusudur. Son evrede ise elle tutulabilir bir sarkma ve büyüme yaşanmaktadır. Bu evrede olan hastalara hızlıca müdahale edilerek Jinekomasti estetiği yapılmalıdır.

Meme Yağ Enjeksiyonu işleminin tersi olarak göğüslerdeki yağ dokusunun alınmasına yönelik olarak uygulanan Jinekomasti’de göğüs başının alt kısmından kesi atılır. Göğüs bezlerinin çıkarılmasıyla beraber işlem tamamlanır. Kısa sürede tamamlanan bu operasyondan sonra herhangi bir ağrı süreci söz konusu değildir.

Jinekomasti Sonrası

İşlemden sonra hastaların dikkat etmesi ve bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle Jinekomasti estetiği sonrasında 1 veya 2 gün klinik ortamında dinlenilmesi gerekir. Yine ilk günlerde hafif seyirde devam edebilecek ağrı ve sızılar yaşanabilir. Cerrahlar bu süreci reçeteli ilaçlarla kontrol altına alabilir. Hastalarda ilk 10 gün içinde ciddi bir morarma ya da şişme gözlemlenmez. Olası komplikasyonlarda da hızlıca müdahale edileceği için hastalar yan etkilerle karşılaşmadan iyileşme sürecine geçiş yapabilir.
Ameliyattan sonra gündelik yaşama dönüş kısadır. Ancak iş hayatına geri dönüş ilk 5 gün için mümkün olmayacaktır. Klinikten sonra evde dinlenmeniz gerekeceğinden ilk 15 gün spor ya da hafif egzersizler de yapılmamalıdır. Yine 15 gün boyunca saunaya girilmemeli ve duş alınmamalıdır.

Ameliyatın sonuçları 1. aydan itibaren fark edilebilir seviyeye ulaşacaktır. Göğüslerde tekrar büyüme yaşanmaması adına sağlıklı beslenme programlarına uyum sağlanmalı ve iyileşme süreciyle beraber düzensiz egzersizler yapılmalıdır.

Jinekomasti’nin herhangi bir riski veya yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece her estetik ameliyatın ardından yaşanabilecek morluk ya da şişlik durumu söz konusu olabilir. Ancak bu tür durumlarda da cerrahın önerilerine uyum sağlayarak gerekli aksiyonlar alınabilir. O halde Jinekomasti estetiği son zamanların en çok tercih edilen ameliyat uygulamalarından biri olarak erkeklerde meme büyümesine kalıcı çözüm sunmaya devam etmektedir.