• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme Yağ Enjeksiyonu

Memenin dik ve dolgun görünümü neredeyse bütün kadınlar için son derece önem arz etmektedir. İlk gençlik yılları itibariyle birçok kadının en önemli estetik gündemi meme görünümleridir. Neyse ki gelişen tıbbi yöntemler meme görünümünü kolayca değiştirebilmektedirler. Meme yağ enjeksiyonu son dönemlerde sıkça baş vurulan bir meme büyütme ve şekillendirme yöntemidir.

Meme Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Meme büyütme yöntemleri arasında slikon protez en çok tercih edilen yöntem olmakla beraber, kimi kadınlar bedenlerine yabancı bir maddenin dahil edilmesini istememektedir. Aynı şekilde cerrahi operasyon birçok kadın için hala ürkütücü olabilmektedir. Yağ enjeksiyonu bu gibi hastalar için uygulanan, hasta bedeninden alınan yağın memeye uygulanmasıyla, memede büyüme, dikleşme ve dolgunluk oluşturan meme büyütme yöntemidir.

Kimler Yağ Enjeksiyonu Olabilir?

Yetişkin her kadın yağ enjeksiyonu olabilmektedir. Ancak vücudunda yağ fazlalığı bulunan hastalar için bu müdahale daha olanaklı olacaktır. Vücuttan alınan ve memeye uygulanan yağ dokusu aynı zamanda bedende incelme de sağlayacaktır. Bu müdahale yağ fazlası olan kadınlar için aynı zamanda liposuction işlemi anlamına da gelmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Meme yağ enjeksiyonu genel ya da bölgesel anestezi altında yapılmaktadır, müdahale sonrası aynı gün taburcu olunacaktır. Yağ enjeksiyonu sırasında önce hastanın yağ fazlalığı olan bölgelerden liposuction benzeri yöntemlerle yağ çekilmektedir. Ancak yağ hücrelerinin çekilmesi liposuction yöntemine göre daha ince kanuller ile daha düşük vakumla gerçekleştirilmektedir. Kök hücreden elde edilen zengin yağ dokusu daha sonra santirfuj tekniği ile ayrıştırılarak işe yaramayacak kısımlar yağ dokusundan arındırılır. Daha sonra yağ dokusu transfere hazır hale getirilerek meme bezi ile göğüs kası arasına seviye seviye enjekte edilerek memeye şekil verilir. Enjekte edilen ayrıştırılmış yağ dokusu kök hücre bakımından zengin olduğundan enjekte edildiği bölgede hasarlı dokuların onarımını da yapacaktır. Müdahale sonrası aynı zamanda yağ çekilen bölgede ciddi bir incelme söz konusu olacaktır.

Meme Yağ Enjeksiyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme yağ enjeksiyonu sonrası aynı gün hastaneden taburcu olunabilmektedir. Müdahale sonrasında göğüs bölgesinde herhangi bir ağrı olmayacak olsa da yağ alınan bölgelerde ağrı söz konusu olabilecektir. Göğüste oluşabilecek ödemler 15 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

Meme Yağ Enjeksiyonu Sonrası İz Kalır Mı?

Memeye hiçbir zarar vermeyecek olan yağ enjeksiyonu kılcal boru olarak adlandırılan kanuller ile gerçekleştirildiğinden bünyede iz ya da yara bırakmamaktadır. Yağ alınan bölgede iğne ucu büyüklüğünde bir iz ve kimi morluklar oluşabilecek olsa da bunlar kısa zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. Meme büyütmede yağ enjeksiyonu yönteminin kullanılmasının önemli nedenlerinden birisi herhangi bir iz kalma riskinin bulunmamasıdır.

Meme Yağ Enjeksiyonun Avantajları Nelerdir?

Yağ enjeksiyonunun diğer göğüs büyütme yöntemlerine göre en büyük avantajı şüphesiz bu yöntemin bedeninizde herhangi bir cerrahi kesik içermemesidir. Aynı zamanda bedeninize yabancı bir slikon uygulanmayacak olması da bu doğal yöntemi tercih edilir kılmaktadır. Memenize gerçekleşecek kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu meme dokusunda onarım yapacak ve göğüs bölgenizde daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm oluşacaktır. Ameliyat sonrası günlük yaşantıya dönme süresinin daha kısa olması da bu yöntemin avantajlarından birisidir.

Meme Yağ Enjeksiyonun Dezavantajları Nelerdir?

Meme bölgesine enjekte edilen yağ hücrelerinin kalıcılığı yüzde 40-50 oranında gerçekleşmektedir. Bu da göğüslerde istenilen büyümeyi yaratamayabilme ihtimali barındırmaktadır. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda bir müdahale ihtiyacı daha ortaya çıkabilmektedir. Yağ enjeksiyonu yöntemi genelde memede bir bedenlik bir büyüme sağlayabilmektedir.

Ayrıca Meme Dikleştirme makalemizi de okuyabilirsiniz.