• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme Estetiği Ameliyatları


Göğüslerin normal boyutlarından büyük olmasını isteyen bayanların yanı sıra aşırı büyük olan göğüsler için de gerekli estetik uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu noktada meme estetiği ameliyatları tamamen kadınların istek ve önerilerine göre şekillenir. Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren gelişen ve büyümeye başlayan göğüsler bu dönem sonunda standart boyutlara ulaşır. Bazı bayanlarda boyut çok daha büyük olabilir. Bazılarında ise yeteri kadar büyüme gerçekleşmeyebilir.

Meme Estetiği Ameliyatları Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Meme büyütme, meme küçültme ya da göğüs dikleştirme estetiği olmak isteyen bayanların işlem öncesi dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak estetik cerrahı ile görüşmeler yapılmalı ve yine işlemden önce geçirdiğiniz ameliyatlar hakkında doktorunuza bilgiler sunmalısınız. Bunun yanı sıra günlük olarak kullandığınız ilaçları da belirtmenizde yarar var.

Meme estetiği ameliyatları öncesi gerekli kan tahlilleri ve doktor kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte ultrason ve mamografi tetkikleri de yapılır. Tetkik sonuçlarına göre randevu alınarak işlemlere başlanır. Randevu tarihinden en az 1 hafta öncesine kadar kan sulandırıcı ilaç ve aspirin kullanılmamalıdır. Aynı durum sigara tüketimi için de geçerlidir.

Meme Büyütme Estetiği

Göğüslerin normalden daha büyük olması halinde meme büyütme estetiği yapılmaktadır. Ayrıca göğüs estetiği ameliyatları arasında bulunan göğüs büyütme estetiğinde talep edilen meme ölçülerine ulaşılır. Herhangi bir yan etkisi ya da riski bulunmayan bu işlem göğüslerin sarkık, normalden küçük ya da şeklinin bozuk olması durumlarında tercih edilir.

Meme Dikleştirme Estetiği

Göğüslerin sarkık olması, estetik anlamda kötü bir görüntüye davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca gebelikten sonraki emzirme döneminin tamamlanmasından sonra da kadınlarda meme sarkması yaşanabilir. Bu tür durumlarda meme dikleştirme ameliyatına başvurulmalıdır. Ek olarak aşağıdaki sorunlardan en az birinin yaşanması halinde de göğüs dikleştirme estetiğine başvurulabilir.

  • Göğüs çevresi ve göğüs uçları aşağıya doğru bakıyorsa
  • Göğüsler yeteri kadar sıkı ve hacimsiz değilse
  • Göğüsler büyük ancak sarkık ise
  • Göğüsler arasında sıkılık ve büyüklük farkı var ise mutlaka meme dikleştirme estetiğine başvurulmalıdır.

Göğüs büyütme ve dikleştirme estetiği yaklaşık 2 ile 4 saat arasında sürer. Her iki ameliyatta da genel anestezi kullanılır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüslerin aşırı büyük olması birtakım olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Memelerdeki büyüklük kol, sırt ve omuz ağrılarını da tetikleyeceği için bu konuda gerekli aksiyonların alınması önemlidir. Fiziksel anlamda boyun ve omur ağrılarına davetiye çıkaran meme büyüklüğü, fiziksel görünümü de etkilemektedir. İşlemden önce mamografi çekilerek hastanın genel muayenesine başlanır. Ayrıca kullanılan ilaçlar hakkında da cerraha bilgiler verilir. Tüm estetik uygulamalarında olduğu gibi meme küçültme estetiğinden önce sigaranın bırakılması önemlidir. Haliyle meme estetiği ameliyatları arasında olan meme küçültme estetiğinde de aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar, estetik operasyondan 1 hafta kadar önce vücuda alınmamalıdır.

Meme Estetiği Ameliyatları İçin Yaş Faktörü

Göğüs estetiği ameliyatları 18 yaşından büyük her genç bayan için uygulanabilir. Ancak meme küçültme ameliyatı daha küçük yaşlarda da uygulanabilir. Çünkü genetik durumlardan kaynaklı olarak 13 yaşından itibaren kız çocuklarında hızlı bir gelişim süreci yaşanabilir. Bu durum bireylerde fonksiyonel ve fiziki açıdan rahatsızlık oluşumuna neden olacaktır.

Meme Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği ameliyatları başarılı bir şekilde uygulanırken ilk günlerde kısa süreli ağrılar yaşanabilir. Ayrıca tüm meme estetik operasyonlarından sonra kolların zorlanmaması önemlidir. Elbette darbelere karşı da göğüslerin korunması gerekir. Estetik operasyondan 3 ya da 4 gün sonra ılık bir su ile dul alınabilir. Ek olarak 15. günün ardından yürüyüşlere başlanabilir.