• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme Estetiği Ameliyatları

Göğüslerin normal boyutlarından büyük olmasını isteyen bayanların yanı sıra aşırı büyük olan göğüsler için de gerekli estetik uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu noktada meme estetiği ameliyatları tamamen kadınların istek ve önerilerine göre şekillenir. Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren gelişen ve büyümeye başlayan göğüsler bu dönem sonunda standart boyutlara ulaşır. Bazı bayanlarda boyut çok daha büyük olabilir. Bazılarında ise yeteri kadar büyüme gerçekleşmeyebilir.

Kadınların birçoğu büyük veya küçük meme şekline sahiptir. Sarkık, orantısız, dik durmayan göğüsler yüzünden özgüven problemleri ortaya çıkmaktadır. Yazın bikini veya mayo giymekten çekinirler. Memelerinin görüntüsünden memnun olmadıkları için değişikliğe gitmek isterler. Meme estetiği sayesinde belirli işlemler sonrasında hayal ettikleri meme yapısına sahip olabilirler. Meme estetiği sadece güzellik amacıyla değil patolojik nedenlerden kaynaklanan sarkma ve bozulmaları düzeltmek içinde yapılabilir.

Meme Estetiği Ameliyatları Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Meme büyütme, meme küçültme ya da göğüs dikleştirme estetiği olmak isteyen bayanların işlem öncesi dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak estetik cerrahı ile görüşmeler yapılmalı ve yine işlemden önce geçirdiğiniz ameliyatlar hakkında doktorunuza bilgiler sunmalısınız. Bunun yanı sıra günlük olarak kullandığınız ilaçları da belirtmenizde yarar var.

Meme estetiği ameliyatları öncesi gerekli kan tahlilleri ve doktor kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte ultrason ve mamografi tetkikleri de yapılır. Tetkik sonuçlarına göre randevu alınarak işlemlere başlanır. Randevu tarihinden en az 1 hafta öncesine kadar kan sulandırıcı ilaç ve aspirin kullanılmamalıdır. Aynı durum sigara tüketimi için de geçerlidir.

Meme Büyütme Estetiği

Göğüslerin normalden daha büyük olması halinde meme büyütme estetiği yapılmaktadır. Ayrıca göğüs estetiği ameliyatları arasında bulunan göğüs büyütme estetiğinde talep edilen meme ölçülerine ulaşılır. Herhangi bir yan etkisi ya da riski bulunmayan bu işlem göğüslerin sarkık, normalden küçük ya da şeklinin bozuk olması durumlarında tercih edilir.,

Küçük göğüslere sahip kadınlar için çok fazla tercih edilen estetik ameliyatı olan meme büyütme ameliyatı göğüs içine yerleştirilen özel silikon ve meme protezleri ile gerçekleştirilir. Küçük memeler bu sayede daha dolgun ve dik hale gelir. Doğrudan meme içine yerleştirilen özel silikonlar sayesinde meme içinde yapay bir his bırakmadan göğsün iç dokusuna kısa sürede uyum sağlar. Meme estetiği açısından büyütme işlemlerinde bazı kaygılar oluşmaktadır. Silikonların patlaması ihtimaliyle bu ameliyatı olmaktan korkan kişiler olabilir. Cerrahi işlem yaptırırken merdiven altı ürünler kullanmayan, işini hakkıyla yapan klinikleri araştırmalısınız.

Meme Dikleştirme Estetiği

Göğüslerin sarkık olması, estetik anlamda kötü bir görüntüye davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca gebelikten sonraki emzirme döneminin tamamlanmasından sonra da kadınlarda meme sarkması yaşanabilir. Bu tür durumlarda meme dikleştirme ameliyatına başvurulmalıdır. Ek olarak aşağıdaki sorunlardan en az birinin yaşanması halinde de göğüs dikleştirme estetiğine başvurulabilir.

  • Göğüs çevresi ve göğüs uçları aşağıya doğru bakıyorsa
  • Göğüsler yeteri kadar sıkı ve hacimsiz değilse
  • Göğüsler büyük ancak sarkık ise
  • Göğüsler arasında sıkılık ve büyüklük farkı var ise mutlaka meme dikleştirme estetiğine başvurulmalıdır.

Göğüs büyütme ve dikleştirme estetiği yaklaşık 2 ile 4 saat arasında sürer. Her iki ameliyatta da genel anestezi kullanılır.


Yaşlılık, genetik yapı, aşırı kilo alımı veya hızlı kilo kaybı gibi nedenlerle ilişkili olarak memenin dokusu bozularak sarkabilir. Psikolojik ve sosyal açıdan kişinin ruh halini olumsuz etkileyen sarkık memeler için en çok tercih edilen ve kişinin özgüvenini artıran bir işlemdir. Hastanın meme büyüklüğü ile ilgili bir sorunu olmayan bu işlem için sadece kaldırma ve dikleştirme operasyonları yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüslerin aşırı büyük olması birtakım olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Memelerdeki büyüklük kol, sırt ve omuz ağrılarını da tetikleyeceği için bu konuda gerekli aksiyonların alınması önemlidir. Fiziksel anlamda boyun ve omur ağrılarına davetiye çıkaran meme büyüklüğü, fiziksel görünümü de etkilemektedir. İşlemden önce mamografi çekilerek hastanın genel muayenesine başlanır. Ayrıca kullanılan ilaçlar hakkında da cerraha bilgiler verilir. Tüm estetik uygulamalarında olduğu gibi meme küçültme estetiğinden önce sigaranın bırakılması önemlidir. Haliyle meme estetiği ameliyatları arasında olan meme küçültme estetiğinde de aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar, estetik operasyondan 1 hafta kadar önce vücuda alınmamalıdır.

Memenin doğuştan gelen yapısını düzeltmek için yapılan plastik cerrahi ameliyatıdır. Aşırı büyük göğüsler kadınlar için büyük sorunlar teşkil etmektedir. Çok büyük olan göğüs sarkma, denge bozukluğu yaratarak omurgada ağırlık oluşturarak hasara yol açabilir. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Bazı kadınlar memelerinin küçük olmasını dert etmeyebilir. Fakat orantı olarak vücut bütününe göre büyük olan göğüsler, meme estetiği ile uygun boyutlara getirilir. Hormonsal dengesizlikler, ergenlik dönemindeki sağlıksız yeme alışkanlıkları da memenin büyük olmasında rol oynamaktadır.

Meme Estetiği Ameliyatları İçin Yaş Faktörü

Göğüs estetiği ameliyatları 18 yaşından büyük her genç bayan için uygulanabilir. Ancak meme küçültme ameliyatı daha küçük yaşlarda da uygulanabilir. Çünkü genetik durumlardan kaynaklı olarak 13 yaşından itibaren kız çocuklarında hızlı bir gelişim süreci yaşanabilir. Bu durum bireylerde fonksiyonel ve fiziki açıdan rahatsızlık oluşumuna neden olacaktır.

Meme Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği ameliyatları başarılı bir şekilde uygulanırken ilk günlerde kısa süreli ağrılar yaşanabilir. Ayrıca tüm meme estetik operasyonlarından sonra kolların zorlanmaması önemlidir. Elbette darbelere karşı da göğüslerin korunması gerekir. Estetik operasyondan 3 ya da 4 gün sonra ılık bir su ile dul alınabilir. Ek olarak 15. günün ardından yürüyüşlere başlanabilir.


Meme Dokusunun Kararması İçin Estetik

Meme için yapılan estetik işlemleri sadece büyütme, kaldırma, küçültme işlemlerinden ibaret değildir. Meme derisi üzerinde meydana gelen lekeler, kararmalar, izler de cerrahi işlemler ile tedavi edilmektedir. Meme üzerindeki kararmaların nedeni genetik, çocuk emzirme, doğum sonrası sorunlar veya dış etkenler olabilir.

Silikon Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

En büyük etken meme şeklinizi tanımanızdır. Silikonun göğüslerinizde abes durmaması için çok büyük veya abartılı implant ürünleri tercih etmemelisiniz. Özellikle meme büyütme estetiklerinde kullanılan silikonlar son derece dayanıklıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış ürünleri tercih etmeyiniz. Son zamanlarda popüler olan yumuşak jel dolgulu silikon implantlar meme estetiği ve büyütme operasyonları için idealdir. Vücut hatlarınıza uygun meme görüntüsü elde etmek istiyorsanız silikon seçerken kendinizi bir bütün olarak ele almalısınız. Meme estetiğinin en değişmez kuralı budur.

Meme Estetiği Sadece Kadınlara Mı Yapılır?

Dış görünüşüne önem veren ve göğüslerinden hoşnut olmayan erkek bireyler de meme estetiği yaptırabilir. Bazı erkeklerin memeleri genetik olarak çok büyük olabilir ve bu onları rahatsız edebilir. Sosyal alanlara girerken ruh halleri olumsuz etkilenir. Ve bu durumdan şikâyet eden herkes gönül rahatlığı ile işinin ehli olan bir klinikte bu işlemi uygulatabilirler. Estetik sadece kadınlar için değil dış görünüşünden memnun olan herkes için yapılabilen bir uygulamadır.

Meme Ucu Düzeltme Estetiği

Ergenlik döneminde hormonsal düzensizlik ve rahatsızlıklardan kaynaklanan az gelişmiş göğüs uçları kişiyi rahatsız edebilmektedir. Meme ucu içe dönük veya hiç belli olmadığında estetik görünmeyebilir. Basit lokal anestezi işlemeliyle meme ucu dış dokuya doğru çekilerek istenilen görüntü elde edilebilir.

Meme Estetiği Her Yaş Grubu İçin Uygun Mudur?

Meme estetiği operasyonları için kişinin reşit olması gerekir. 18 yaş altındaki kişilere zorunlu ve hayati durum söz konusu olmadıkça estetik uygulanmaz. Fakat mecburi bir sağlık sorunu teşkil ediyorsa uzman kontrolünde estetik operasyonlar uygulanabilmektedir. Estetik için hastanın boyu, kilosu, yaşı, fiziksel özellikleri önem arz etmektedir.

Memelerde Oluşan Tümörler Estetik Gerektirir Mi?

İyi huylu tümörler ilaçlar ile kendiliğinden kaybolabilmektedir.Kanserli yani kötü huylu tümörler için cerrahi işlem zorunludur. Tümör alındıktan sonra meme dokusunda değişimler meydana gelebilmektedir. Bunu ortadan kaldırmak için meme dokusunu düzeltici operasyonlar yapılır.

Ameliyat Esnasında Ne Tür Problemler İle Karşılaşılır?

Tüm estetik operasyon ve cerrahi işlemlerde olduğu gibi meme estetiği sırasında da kanama, enfeksiyon, ödem gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Bunlarla karşılaşmamak için deneyimli bir hekim ile anlaşmalısınız. Bu sayede olumsuz riskler ortadan kaldırmış olursunuz.

Meme Estetiği Sonrasında Bebek Emzirmek Problem Yaratır Mı?

Ameliyatın ilk haftaları bebek emzirmek kişi için ağrı ve sızı yapabilir. Operasyon yapıldıktan 6 ay sonra bu durum herhangi bir problem yaratmamaktadır. Meme büyütme veya küçültme operasyonu süt bezlerinizde bir azalma veya çoğalma meydana getirmez. Bu konuda içinizi ferah tutabilirsiniz.

Her Mevsim Meme Estetiği Yaptırmak Mümkün Mü?

Bu sizin tercihinize kalmış bir durum fakat ameliyat sonrasında meme koruyucu iç çamaşırları giymek ve bandajlar takmak yazın sıcağında sizi oldukça zorlayabilir. Bahar aylarında sıcak stresi olmadan bu operasyonu yaptırmak sizin işinizi kolaylaştırmış olur.

Herkes Meme Estetiği Yaptırabilir Mi?

Doktorun verdiği tavsiye ve kurallara uyulduğu müddetçe büyük bir hayati tehlike arz etmeyen meme estetiği, işini iyi yapan estetik cerrahları tarafından yapıldığı zaman herhangi bir problem olmaz. Meme estetiği yaptırmadan önce yaptıracağınız işlemi gerçekten isteyip istemediğinizi kendinize sormalısınız. Doktorunuza arzu ettiğiniz meme görüntüsünü açıkça anlatırsanız bu süreçte büyük bir sorun ile karşılaşmamış olursunuz.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

Ameliyat gerçekleştikten sonra hasta bir süre gözetim altında tutulur. Hastane sonrası süreçte hastaya ılık su ile banyo yapması ve ağrı kesici ilaçlar kullanması önerilir. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Meme estetiği sonrası ödem, morarma, sancı gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar her operasyon sonrası olabilecek normal komplikasyonlardır. Zaman ile yok olup şikayetleriniz azalacaktır. Meme üzerinde temizleyici losyonlar ile pansuman yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Hasta Ne Kadar Sürede Normal Hayatına Döner?

Bünyeden bünyeye farklılık gösteren iyileşme süreci hastanın istikrarına bağlı olarak değişebilir. Meme estetiği sonrası ilk 2 hafta çok önemlidir. Çok fazla hareket, koşu, spor, iş gibi sizi yoracak aktiviteler tavsiye edilmez. 1.5 aydan sonra hafif ve basit egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz. Yüzmek, güneşlenmek, temiz hava almak iyi gelecektir. 3 ay geçtikten sonra günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Meme Estetiğinin Kalıcılık Süresi Nedir?

Kişinin yaşam tarzına, beslenmesine, yapılan ameliyatın niteliğine bağlı olarak süreler değişebilir. Meme estetiği yaptırılırken bu ameliyatın ömrü de baz alınarak yaptırılmalıdır. Elbette kalıcılığı fazla olması kişinin yararınadır. Bunun için bedeninize gereken özen ve ilgiyi göstermelisiniz.

Meme Estetiğinin Maliyeti Ne Kadardır?

Meme estetiği fiyatları her hastane ve kliniklerde farklılık gösterebilmektedir. Yapılacak işleme göre birim fiyat belirlenmektedir. Ameliyat maliyetini net bir şekilde öğrenebilmek için ameliyattan önce tüm kontrollerinizi yaptırmalı ve şikayetinize göre fiyat için doktorunuzla birebir görüşmelisiniz. Meme operasyonları kişiden kişiye değiştiği için fiyatlar arasında oynamalar olması normal bir durumdur.