• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme Ucu Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği ameliyatları denilince genellikle akla ilk olarak meme büyütme ya da küçültme operasyonları geliyor olsa da meme uçlarında var olan çöküntü, büyüklük ya da küçüklük hem estetik hem de işlevsel olarak ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Meme uçlarının çökük olması estetik olduğu kadar sıhhi olarak da ciddi bir probleme işaret etmektedir. Çökük meme başı doğum sonrası emzirmeye mani olacak boyutlarda olabilmektedir. Bu durum meme başına bağlı olan süt kanallarının da yeterince gelişmediği anlamına gelebilecektir. Her iki durumda da emzirme süreci sıkıntıya girebilecektir. Bu tür sıkıntılar yaşayan kadınlar için Meme Ucu Estetiği Ameliyatı gereklidir.

Meme uçlarının olması gerekenden büyük ya da küçük olmasının genelde tıbbi bir sakıncası bulunmamaktadır, ancak bu estetik dışı bir görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. Büyük meme başları özellikle kadınların kıyafetlerinin altından belirgin bir şekilde görünebileceğinden sosyal olarak da rahatsız edici olabilmektedir.

Meme ucu çevresinde bulunan halkaların normalden daha geniş olması da meme ucu görünümünü zedeleyen unsurlardan birisidir. Aynı şekilde iki meme ucu arasında ve halkalar arasında boyut farkları görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda da meme ucu ameliyatına başvurmak gerekebilecektir.

Meme estetiğinin ergenlik yılları itibariyle ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde sayılan bu problemlerin hiç de küçümsenmeyecek şeyler olduğu anlaşılabilecektir.

Kimler Meme Ucu Estetiği Ameliyatı Olabilir?

Meme ucu görünümünden memnun olmayan fiziksel gelişimini tamamlamış her yetişkin kadın meme ucu ameliyatı olabilir. Aynı zamanda göğüs travması, meme sarkması, kanser gibi hastalıklar geçirmiş kadınlarda da meme ucu şekillerinde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Yanma ve benzeri travmatik kazalar da meme uçlarında hasara neden olabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklar yaşayan her kadın meme ucu ameliyatı olabilmektedir.

Meme Ucu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme estetiği ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Temel olarak meme uçlarını içeri çeken süt kanallarının kesilmeden ve koparılmadan serbestleştirilmesine dayanmaktadır. Hastalığın boyutuna göre daha sonra tekrar etmemesi için meme ucu altına yağ veya kas takviyesi yapılabilmektedir. Aynı şekilde meme başı büyüklüğü ve küçüklüğü de kolayca çözülebilmektedir. Meme çevresindeki halkaların büyük olması durumunda da söz konusu bölge kesilerek kolayca alınabilmektedir.

Meme uçlarının doğuştan ya da meme kanseri sonrasında tamamen ortadan kalkması da nadiren de olsa görülebilmektedir. Bu durumdaki hastalar için vücutlarının diğer kısımlarından alınacak deri parçaları ile meme başı ve çevre halkları taklit edilerek oluşturulabilmektedir.

Meme Ucu Estetiği Ameliyatı Emzirmeye Engel midir?

Gelişen tıbbi teknikler meme ucu ameliyatı sırasında süt kanallarının zarar görmemesini kolayca sağlayabilmektedir. Dolayısıyla meme ucu ameliyatında emzirmeye engel bir durum oluşmamaktadır. Aksine ameliyat özellikle çökük meme ucu sorunu yaşayan kadınların emzirme işlemini rahatlıkla yapabilmelerini sağlayacaktır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Meme ucu estetiği ameliyatı sonrası aynı gün taburcu olunabilmektedir. Ancak doktorunuzun tavsiyesi ile bir geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir. Ameliyatın ardından ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilecek seviyede ağrılar duyulabilir. Meme bölgesinde oluşan şişlik birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır. Bandajlar 3-4 gün sonra çıkarılır. Ameliyattan sonra iki hafta süreyle sporcu sütyeni kullanılması gerekmektedir. Meme ucu ameliyatı olanlar birkaç gün içerisinde günlük yaşantılarına dönebilecek olsalar da ağır spor ve benzeri uygulamalardan bir ay süreyle uzak durmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrası meme uçlarından herhangi bir his kaybı yaşanmamaktadır.