• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Ameliyatı (Sekonder Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı daha önce bir kez ya da birden çok burun estetiği yaptırmış olan hastaların ameliyat sonrasında talep ettiği görünüme ulaşılamaması nedeniyle uygulanmaktadır. Revizyon burun ameliyatı ayrıca travmalardan kaynaklı olarak burun yapısının bozulması sonucunda da başvurulan bir seçenektir. Burun şekli ile beraber nefes problemlerinin düzeltildiği Sekonder Rinoplasti öncesinde hastaların bilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

Revizyon Burun Ameliyatı Neden Tercih Edilmeli?

Revizyon burun estetiği, aşağıdaki durumların yaşanması durumunda mutlaka yaptırılmalıdır. Ayrıca ilk burun ameliyatında başarısız sonuçlarla karşılaşılması durumunda tercih edilmelidir. Bunlar;

  • İlk estetik operasyondan sonra geçirilen enfeksiyonlar-
  • Kıkırdaklarda emilme
  • Hastanın yara iyileşmesinde zorluk
  • İlk operasyonda fazla kıkırdak ve kemik dokusunun çıkarılması.
  • İlk ameliyatta destek dikişlerinin hatalı uygulanması
  • İlk operasyonda hastanın taleplerinin yeteri kadar değerlendirilmemiş olması şeklinde sıralanmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği Hazırlık Süreci

Hastaya yapılacak müdahaleler belirlendikten sonra ilk ameliyattan 6 ay sonra uygulanabilen bu operasyon ayrıca büyük müdahaleler için 1 veya 2 yıl sonra tercih edilebilir. Estetik işleminden önce aspirin ve türevi olan tüm ilaçların tüketimi sonlandırılır. Yine bu aşamada sigara ve alkol tüketimine son verilmelidir. İşlemden en az 6 saat önceye kadar herhangi bir gıda ya da içecek tüketilmemeli ve operasyon gününde de kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Sekonder Rinoplasti işleminde genelde kapalı ya da açık teknik uygulanmaktadır. Ancak daha önce uygulanan burun ameliyatı ve burun yapısına bağlı olarak her iki teknikten biri seçilebilir. Revizyon burun ameliyatı başlamadan önce burundaki yükseklik, asimetri, düşüklük ya da burun sırtı çıkıntıları kontrol edilir. İşlemin amacı da burundaki eğrilik, çıkıntılar ya da burun ucundaki düşüklüğü yeniden düzeltmektir. Bu estetik operasyonu tamamen kişiye özeldir ve yüz bölgesine orantılı bir görünüme ulaşılması amaçlanır.
Revizyon burun estetiği yapılırken kıkırdak kullanılacak ise burun içi kıkırdaklardan faydalanılabilir. Ancak ilk operasyonda kıkırdak kullanımı yapılmış ise kıkırdak grefti alınmalıdır. Bu durumda da kulak ya da kaburgadan kıkırdak grefti alınarak operasyon başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Hastalara genel anestezi altında 2 ile 4 saat sürecek bir operasyon yapılır ve işlemden sonra 1 gece hastanede istirahat önerilir.

Revizyon Burun Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci

Sekonder Rinoplasti sonrasında hastalarda herhangi bir komplikasyon gözlemlenmez. Ancak doktorun tavsiyelerine dikkat ederek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. İşlem sonrasında ciddi bir ağrı söz konusu olmamakla beraber ilk günlerde hafif ağrılar seyredebilir.
Hastaların ilk günlerde rahatlaması için yüze soğuk kompres önerilmektedir. Ayrıca reçeteli ağrı kesiciler ile oluşabilecek ağrılar kontrol altına alınabilir. Sadece revizyon burun ameliyatı sonrasında ilk 1 hafta uyurken baş kısmının yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda sigara ve alkol tüketimi de tamamen iyileşene kadar sonlandırılmalıdır.


Operasyonun 4. günü itibariyle burundan nefes alıp verme düzenli hale gelir. Burun üzerine konulan plastik ateli ıslatmadan duş alması gereken hastalar, 7. gün itibariyle ile geri dönebilir. Ameliyattan 7 gün sonra burundaki bantlar ve plastik atel alınmaktadır. Hastalar hafif tempolu egzersizlere ise 15 gün sonra başlayabilir. Yüzme sporuyla uğraşanlar ise en az 8 hafta boyunca bu aktiviteden uzak durmalıdır.


Burun Estetiği iyileşme süreci 3. hafta itibariyle başlayacaktır. Daha güzel ve estetik bir burun yapısına ulaşan hastalar kendine olan özgüvenin de sağlayacaktır. Bu nedenle ilk operasyondan sonra beklentilerin karşılanmaması durumunda mutlaka Sekonder Rinoplasti ameliyatına başvurularak kısa sürede sağlıklı sonuçlar alınabilmektedir.