• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Burun Estetiği İyileşme Süreci

 • 15 Temmuz 2021
 • Yazar: Esteaura .

Vücudumuzdayer alan her organ bizim için önemlidir. Fakat insanın merkeznoktası olan yüz, yüzün merkez noktası ise burundur. Biriyleiletişim kurarken yüzüne baktığımızda gözler ve burunodağımızda olur. Çağımızın sorunu olan güzellik algısıtakıntıları estetik operasyonları da beraberinde getirmekte,örneğin bu operasyonlardan biri de burun estetiğidir. Günümüzteknolojisinin gelişmesiyle kısa sürede başarılı rinoplastiameliyatları yapılmaktadır. Burunestetiği iyileşme süreciuzun olan bir estetik cerrahidir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesigereken kurallar içerir. Burunestetiği iyileşme süreci boyuncayapılması ve mutlak suret ile yapılmaması gereken noktalaradikkat edilmesi gerekir. Bunun için ameliyat öncesinde ufak çaplıbir araştırma yapmakta fayda var.

BurunEstetiği (Rinoplasti) Nedir?

İnsanlarınçoğunda burun şekli takıntısı vardır. Genel olarak yanprofilden baktıklarında kendilerini beğenmezler ve bunun içinplastik cerrahi işlemlerine başvururlar. burun estetiği ameliyatı tamda bu noktada devreye girmektedir. Burun üzerindeki eğri kemikdiğer adıyla kemerli burun görüntüsünü ortadan kaldırmak içinen sık başvurulan yöntemdir. Kemerli burun dışında, burun ucugenişliği, burun eti, deforme olan yumuşak veya kıkırdakdokuları düzeltmek için de yapılmaktadır. Rinoplasticerrahisinde burunestetiği iyileşme sürecidiğer burun operasyonlarıyla karşılaştırıldığında birazkarmaşıktır. Bu süreç hastanın burun yapısı ile alakalıdır.Sorunlu olan bir burunun ameliyat ve iyileşme süreci zorluolabilir. Hastada işlevsel bozukluk olarak tanımlanan burunkusurları şunlardır:

 • Normalden büyük bir yapıya sahip burun
 • Eğri hatlı kemerli burun
 • Yüz yapısına uymayan orantısız burun
 • Aşırı uzun burun
 • Hacim olarak büyük ve asimetrik olan burun delikleri
 • Burun ucu düşüklüğü
 • Burun ucu darlığı
 • Çok küçük burun

Bunlargibi işlevsel burun şekli bozukluğuna neden olan sorunlarrinoplasti yöntemi ile çözülmektedir.

RinoplastiAmeliyatının Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplastiaçık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kapalıyöntemde yapılan estetik cerrahi işlemi daha az travma olur. Buameliyat sonrasında hastanın burnunda herhangi bir iz kalmaz. Bununsebebi doktorlar ameliyat esnasında burun dışından değil burnuniçinden kesik yapmaktadır. Kapalı rinoplasti işleminde burunestetiği iyileşme süreci açıkrinoplastiye göre daha basit ve kısadır. Açık rinoplastiişleminde ise doktor burnun dış kısımlarında kesigerçekleştirir. Bu yöntem kapalı rinoplastiye göre daha fazlaacı vermektedir. Açık cerrahi işlemleri genel olarak ciddiderecede burun kusurları olan kişiler için yapılmaktadır.Ameliyat sonrası burunda ufak bir iz kalma ihtimali vardır. Ayrıcabu yöntemdeki burunestetiği iyileşme süreciuzun ve diğer işleme göre daha meşakkatli olabilmektedir.

BurunDolgusu Nedir?

Burunestetiği iyileşme sürecineihtiyaç duyulmayan en basit burun estetiği çeşididir. Sadece 15dakikada basit burun kusurlarından dolgu sayesindekurtulabilirsiniz. Şu sıralar çok popüler olan burun dolgusuişlemi ağrısız ve acısız şekilde yapılmaktadır. İğneyardımıyla burundaki küçük hasarların düzeltilmesisağlanmaktadır. İşlemden sonra günlük yaşantınıza aravermenize de gerek kalmayan bir işlemdir. Fakat bilinmesinde faydavar, burun dolgusu kalıcı bir uygulama olmamakla birlikte 6 aydabir yaptırmanız gereken bir işlemdir.

BurunEstetiği Yaptırmaya Nasıl Karar Verilir?

Burunestetiği yaptırmaya kesin bir şekilde karar verdikten sonradoktorunuzu seçmelisiniz. Bu konuda çevrenizden ve burunestetiğinde deneyimli olan tanıdıklarınızdan referansalabilirsiniz. Daha sonra genel bir muayene olmanız gerekir. Estetiksonrası işlemle kıyaslanmak için şu an ki mevcut görüntünüzünfotoğrafı çekilir. Farklı bilgisayar programlarıyla ameliyatsonrası nasıl görüneceğinizi gösteren 3 boyutlu burun taslağıçıkarılır.Burun estetiği iyileşme sürecihakkında doktorunuzdan bilgi aldıktan sonra bir sonraki aşamayageçebilirsiniz. Tahlilleriniz yapıldıktan sonra engel olan birdurum söz konusu değilse ameliyatın günü belirlenir.

Rinoplasti Operasyonun Aşamaları

Hastaameliyattan bir gün öncesinde veya doktorun belirlediği saattehastaneye yatışı sağlanır. Cerrahi işlem için hazırlananhastaya narkoz verilir ile ameliyata başlanır. Bu anestezitekniğidir. Hastaya verilen ilaç sayesinde ameliyat süresincehasta uyutulur. Burun estetiği koşullara ve hastanın durumuna göreiki veya üç saat sürebilmektedir. Ameliyat bitiminden sonra hastabir gece müşahede altında kalmaktadır. Genel kontrolleryapıldıktan sonra taburcu edilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Süreç

Burunestetiği işlemi iyileşme süreciher hastada farklılık gösterebilir. Bunun sebebi bünye yapısıdır.Bazı hastalar normal yaşamına bir haftada dönebilirken kimisininiyileşmesi birkaç ayı bulabilmektedir. Modern cerrahi ameliyatlarısayesinde eskiye nazaran hızlı bir iyileşme söz konusudur.Ameliyattan kaynaklanan ödem, morluk, şişlik ve ağrılar daha azolmaktadır. Fakat doktorun önerilerini dikkate almak gerekebilir.Burnun ameliyattan sonra enfeksiyon kapmaması için özel ilaçsolüsyonlarıyla temizlenmesi şarttır. Ayrıca ağrılar içinağrı kesici kullanmak tavsiye edilir. Burundaki dikişleri kendiyöntemlerinizle çıkarmaya çalışmayın bu sizin için can yakıcıolabilir. Burunbölgenizedarbe almamak için özen göstermelisiniz. Gece uyurken çift veyayüksek yastık ile uyumanız nefes almanızı kolaylaştıracaktır.Aylık doktor kontrollerinde sonra rutin yaşamınıza geridönebilirsiniz. ​