• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Lipomatik Nedir?

 • 19 Şubat 2021
 • Yazar: Esteaura .

Lipomatik nedir sorusunu cevaplamadan önce yağ aldırmanın birden fazla uygulama çeşidi olduğunu belirtmemizde fayda var. Bunlar lazer liposuction, vazer liposuction, lazer lipoliz ve lipomatik olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji geliştikçe uygulama yöntemlerinde de iyileşmeler devam etmektedir. Este Aura sizlere son teknoloji lipomatik yöntemiyle hizmet vermektedir.

Lipomatik Kimlere Uygulanır?

Lipomatik ile yağ aldırma işlemi diğer liposuction yöntemlerine göre daha büyük bir kitleye hitap etmektedir. 18 yaşını geçen herkes başvurabilir. Bunun sebebi ise genel anestezi zorunluluğu bulunmamasıdır. Genel anesteziye uygun olmayan hastaların lipomatik yöntemi ile yağ aldırması mümkündür. Hassas cilde sahip olan kişiler için de lipomatik daha uygun bir yöntemdir. Birazcık yağ fazlası olan neredeyse herkese infrasonic tickle liposuction yöntemi uygulanabilir.

Hangi Bölgelere Lipomatik Uygulanır?

Bel, basen, kalça, bacak, kol, boyun, karın ya da göğüs aklınıza gelen her bölgeye lipomatik işlemi güvenli bir şekilde uygulanabilir. Cihazın hassas olması sebebiyle estetik açıdan fazla yağlı bulunan bütün bölgelerde uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur.
Lipomatik Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lipomatik öncesinde nelere dikkat etmek gerekir için özellikle doktor muayenesi önemlidir. Lipomatik ile yağ aldırma işlemi öncesinde tıbbi geçmiş ve herhangi bir ilaca alerji durumunun olup olmadığı detaylı bir şekilde doktora anlatılmalıdır. Bununla beraber işlemden en az iki hafta öncesine kadar alkol ve sigara tüketimini bırakılması gerekir. Ameliyat öncesinde tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltın ve işlemden iki hafta önce herhangi bir bitkisel katkı veya vitamin almamaya özen gösterin. İşlemden öncesinde kan sulandırıcı olan ilaçları ve ağrı kesici ilaçları almayı bırakın.

Lipomatik Lokal Anestezi mi Genel Anestezi mi?

Lipomatik lokal anestezi mi genel anestezi mi genel olarak ikisi de uygulanmaktadır. Bu durum tamamen hastaların vücut yapısına göre doktor kararı ile belirlenmektedir. Vücuttan çekilecek yağın miktarı da anestezi durumunu belirler. Çekilecek olan yağ miktarı çok fazla değilse ve tek bölgeye uygulama yapılacaksa lokal anestezi ile çok daha kısa bir sürede bu operasyonu gerçekleştirmek mümkündür.

Fakat birden fazla bölgede Lipomatik uygulanacaksa ve çekilen yağ miktarı fazla ise hastalara genel anestezi yapılıyor. Aynı şekilde tedavinin niteliklerine, uygulanan bölgelere ve çekilen yağ oranına göre hastaların 1 aya varacak kadar belli bir süre boyunca korse kullanması gerekir.

Lipomatik Kalıcı mı?

Lipomatik yaptıranların yorumları genel olarak bu işlemin kalıcı olduğunu ve kişilerin estetik kaygılarının sona erdiği görülüyor. Lipomatik ile alınan yağ hücreleri tekrardan geri gelmez ve kalıcı olarak tamamen yok edilir. Genel olarak kalıcı bir yöntemdir ve hastalar kilo alsa bile diğer bölgelere göre daha az bir şekilde yağlanma görülür. Lipomatik işlemi ile genellikle operasyon sonrasında bölgelerde yağlanma durumu büyük oranda görülmez fakat bu işlem sonrasında kişilerin diyet ve egzersiz programını takip etmesi sağlığı açısından önemlidir.

Lipomatik Zararları

Lipomatik zararları ve yan etkileri konusunda cerrahi bir müdahale olduğu için her işlem gibi bulunur. Her cerrahi müdahale de mutlaka riskler bulunur. Son derece özenli ve dikkatli şekilde yapılan bu işlem sırasında meydana gelen hatalarda bazı zararlar meydana çıkabilir. Tecrübeli doktorlar ile yapılan bu işlemde başarılı bir operasyon ile herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Bununla birlikte doğru bir doktor ve klinik ile beraber hiçbir şekilde yan etki ve zarar görülmez. İşlemde son derece başarılı doktor üzerinden destek alınması gerekir ve doğal olarak yan etkiler görülse de bu durum geçici bir durumdur.

Lipomatik Yöntemi ile Yağ Aldırma

Hastanın genel muayenesinde hangi bölgelerden ne miktarda yağ alınacağı hesaplanır ayrıca lokal anestesi ya da genel anestezi seçenekleri değerlendirilir. Lipomatik işlemine geçildiğinde ise yağ alınacak bölgeye titreşimli bir cihaz olan Lipomatik cihazı ile uygulama yapılır. Cihaz infrasonic yani insan kulağının duyamayacağı kadar düşük frekanslı ses dalgaları ile bölgedeki yağı eritmeye başlar. Cihaz o kadar hassastır ki, vücut yapısına zarar vermez. Cildin altında sıvılaşan yağın, vakum ile çekilmesi ile son bulan uygulamada sıkı ve diri bir vücut şekline sahip olabilirsiniz. Son teknoloji bu uygulama ile bir seansta yaklaşık 3-4 kiloya kadar yağ alınması mümkün kılınmıştır.


Lipomatik Sonrası İyileşme Süreci

Klasik liposuction yöntemlerine göre daha fazla yağ dokusu çekilebilir. Cilt üzerine kesik atılmadığı için kılcal damarlara ya da cilde herhangi bir zarar vermez. Bu sebeple iyileşme süreci çok daha kısadır.  Yine de belli bir süre korse kullanımı gerekmektedir. Cildin sarkmaması için önemli bir kuraldır. Tedavide alınan yağ ve bölgeye değişiklik gösterebilir fakat 1 ya da 5 gün içerisinde günlük yaşamanıza dönebilirsiniz. İyileşme süreci her hastaya özel olarak şekillenebilir bu sebeple doktorunuzun talimatlarına tamamen uymanız büyük önem arz etmektedir. Ayrıca yağ hücrelerinin alınması onların tekrardan oluşmayacağı anlamına gelmemektedir. Düzenli egzersiz ve düzenli beslenmeye devam edilmelidir.


Erkekler de Lipomatik Yaptırabilir Mi?

Tabii ki erkekler için de lipomatik uygulaması yapılabilir. Hatta sixpack ve adonis bölgelerinin belirginleşmesi için vazer liposuction yönteminden daha faydalı olduğu bilinmektedir. Lipomatik adonis ve sixpack bölgeleri için güvenli bir uygulamadır. Ayrıca jinekomastiden dolayı şikayetçi olan hastalara da lipomatik ile tedavi uygulanabilmektedir. Meme beze dokularının alınması lipomatik cihazı ile gerçekleştirilebilmektedir.Lazer Liposuction ve Lipomatik Arasındaki Fark Nedir ?

Lazer liposuction yöntemi, lipomatik yöntemine göre biraz daha eski bir yöntemdir. Bu sebeple iyileşme süreci biraz daha uzundur. Vücuttan alınacak yağ miktarları daha azdır. Yanık izleri, kanama, morarma ve kılcal damarların zarar görmesi gibi durumlar lazer liposuction yönteminde olabilir fakat lipomatik uygulamasında bu tarz ameliyat etkileri bulunmamaktadır.


Yağ Aldırma Yöntemleri


 • Klasik Liposuction

Günümüzde pek rağbet görmemesine rağmen yağ aldırma işleminin popülerliği bu yönteme dayanmaktadır. Klasik liposuction yöntemi bıçaklı ve kesikli ameliyat yöntemidir. Anestezi altındaki hastanın belirlenen bölgesinde bıçaklı ameliyat uygulanarak yağ alma işlemidir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci klasik liposucion yönteminde bir aydır. Aynı zamanda ameliyat esnasında kan nakli de gereken durumlar olabilir. Morarma, ağrı ve ödem gibi yan etkileri mevcuttur.


 • Lazer Liposuction

Klasik liposuction yönteminden farklı olarak, yağ alınacak bölgeye yerleştirilen lazer kanülleri ile katılaşmış olan yağ tabakasını lazer ile ısıtarak önce sıvı haline getirip sonradan çekilme işlemidir. Klasik yönteme göre iyileşme süreci daha çabuk gerçekleşir yaklaşık 10 gün içerisinde iyileşme gerçekleşir. Fazla bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yağlar çekildikten sonra deriyi de lazer ile ısıtarak gerginleştirme işlemi yapılır ve vücut şekli daha belirgin hale getirilir.


 • Vazer Liposuction

Ses enerjisi yani ultrason ile yağ alma işlemidir. Ses dalgaları sayesinde vücuttaki yağın parçalanmasının ardından lazer liposuction yöntemindeki gibi kanüller kullanılarak yağ vücuttan alınır. Vazer kanül uçları ile vücut derisi sıkılaştırılır.


 • Lazer Lipoliz

Diğer liposuction yöntemlerine göre daha avantajlı ve daha yeni bir teknoloji olan lazer lipoliz yöntemi 45 dakikalık bir tek seansta vücutta istenmeyen tüm yağların alınmasını sağlayabilir. İyileşme dönemi çok daha kısadır. Vücutta morarma, kanama veya kılcal damarların zarar görmesi gibi durumlar olmamaktadır. Fiberoptik bir prob ile vücutta yağ olan bölgeye lazer ışınları iletilerek yağ hücrelerinin parçalanması ve cildin alt kısmında kollajen yapımını arttırması ile vücudun şekil almasını daha fazla kolaylaştıran bir yöntemdir.


 • Infrasonic Tickle Liposuction (Lipomatik)

FDA onaylı lipomatik cihazı ile gerçekleştirilen infrasonic tickle liposuction yöntemi ya da diğer adıyla lipomatik yöntemi, yağ aldırma işlemi için geliştirilen son teknolojidir. Diğer tüm uygulamalardan çok daha avantajlıdır. Hastanın tamamen anestezi altında olması gerekmeyen, lokal (bölgesel) anestezi ile de yağ aldırma işlemi yaptırabileceği bir yöntemdir.


Lipomatik Uygulamasının Avantajları

 • Diğer bütün liposuction ve yağ alma yöntemlerinden daha hızlı iyileşme süreci
 • Tüm bölgelerden eşit ve homojen bir şekilde yağ alınması
 • Cilt altındaki kollajen miktarının arttıran bu yöntemde vücut sarkmaları en aza inmiştir.
 • Hassas lipomatik cihazı sayesinde kas, sinir, damar gibi hassas dokular zarar görmez
 • Konforlu ve başarılı bir yöntemdir.
 • Basen bölgesindeki selülit görünümünün giderilmesi diğer yöntemlerde başarılı olmazken lipomatik yönteminde son derece başarılı bir şekilde giderilir.
 • En az yan etki ve komplikasyon ile normal hayata çabuk dönüş sağlanması
 • Cildi hassas ya da genel anesteziye uygun olmayan kişilerin de yağ aldırma işlemi yapabilmesi
 • Lokal anestezi ile kısa sürede tedavi yapılabilmesi
 • Yağ alınan bölgede sarkmaların en az indirilmiş olması


İstanbul’da Lipomatik ile Yağ Aldırma Fiyatları

Lipomatik fiyatları yağ alınacak bölge ve miktarına göre değişiklik gösterebilir. Kliniğimizde yağ aldırmak istiyorsanız şehir dışından ya da yurtdışından gelen hastalarımız için özel imkanlar sağlamaktayız. İstanbul’da bulunan kliniğimizde yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Fiyat bilgisi ve işlemler hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilir, canlı desteğe yazabilir ya da bu gönderinin altına yorum bırakabilirsiniz.


Lipomatik Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Lipomatik yaptıranlar nelere dikkat etmelidir için bu uygulama vücuttaki bölgesel olan yağlanmaları düzeltmek amacı ile yapılır ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Vücutta yer alan bölgesel yağlanma durumunu düzelten bu uygulamalar arasında Lipomatik birçok yönden ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda Lipomatik yaptıranların dikkat etmesi gereken şeyler,

 1. Operasyondan sonra mutlaka doktorun önerdiği korse kullanılmalıdır.
 2. Bolca su ve soda tüketilmelidir böylece oluşan ödem ve sıvı kaybı azalır.
 3. Beslenme durumuna önem verilmelidir, özellikle protein açısından zengin besinler yeteri kadar tüketilmelidir.
 4. Diyet yapanlar, zayıflama hedefi olanlar aç kalmamalıdır ve yeterli bir beslenme diyeti uygulamalıdır.

Tüm bu işlemlerle birlikte bolca sıvı alma durumu Lipomatik yaptıranlar için önemlidir. Bunun sebebi yağ aldırma işlem sonrasında sıvı kaybı çok olur bu sebeple operasyon sonra 1 hafta düzenli bol sıvı alınmalıdır. Halsizlik gibi duygunun ortadan kalkmasında beslenme ile sıvı tüketimi çok önemlidir ve operasyon sonrasında bolca yürüyüş yapmak iyileşme durumunu hızlandırır.