• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
 • +90 530 442 60 99
hizmet

Meme Estetiği İstanbul

 • 5 Mayıs 2022
 • Yazar: Esteaura .
Meme estetiği meme ölçüsü vücuda göre orantısız olan kadınlar tarafından tercih edilen bir operasyondur. Aynı zamanda bu uygulama sadece kadınlarda değil erkeklerde de meme büyümesi problemlerinde veya herhangi bir nedenle meme kaybı yaşayan kişiler tarafından tercih ettiği bir operasyondur. Meme estetiği kişinin ihtiyacına ve isteğine göre farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler şöyledir;

 • Meme Küçültme
 • Meme Büyütme
 • Meme Dikleştirme
 • Meme Yapımı
 • Meme Ucu Estetiği
 • Jinekomasti

Meme Estetiği Neden Tercih Edilir?

Meme büyütme estetiği özellikle vücuduna oranla çok küçük meme ölçüsüne sahip olan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Meme büyütme estetiği geçiren kadınlar özgüven kazanmakta ve bunun sonucunda cinsel yaşamlarında ve sosyal yaşamlarında daha iyi hissetmektedirler.

Meme küçültme ameliyatı ise, meme ölçüsü vücuduna oranla büyük ölçülere sahip kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Büyük meme yapısı; kadınlarda boyun ve sırt ağrılarına neden olmakla birlikte, aşırı terleme sorunu sosyal hayatta özgüven eksikliğine sebep olmakta aynı zamanda kıyafet seçiminde de büyük zorluklar meydana gelmektedir.

Hormonal dengesizlikler, ani kilo alıp verme, genetik faktörler veya ileri yaş gibi bazı nedenler ile memelerde sarkmalar görülmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak sarkan memelerin daha dik durması ve kişinin kendisini daha genç hissetmesi için ise meme dikleştirme ameliyatı yaptırmaktadırlar.

Meme rekonstrüksiyonu kanser veya bazı nedenler sonucunda meme dokusunun bir bölümünü veya tamamını kaybetmiş olan kadınlar tarafından tercih edilen bir estetik işlemidir.

Meme estetiği işlemleri 18 yaşından küçük bireylerde vücut gelişimi tam olarak tamamlanmadığı için operasyon 18 yaşından büyük kişilere uygulanmaktadır. Yeni yapılacak meme yapısı hastanın vücut yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı kadınlar arasında en çok tercih edilen göğüs ameliyatı çeşididir. Meme büyütme operasyonları yapılmadan önce hastanın vücut yapısına en uygun meme protezi ve ameliyat yöntemi belirlenir.

Göğüs ameliyatları çoğunlukla koltuk altı ve göğüs altından yapılan Kesiler ile meme implantlarının yerleştirilmesi yöntemiyle gerçekleştirilir. Hastaya uygulanacak protez büyüklüğü hastanın isteklerine ve vücuduna uygunluğuna göre seçilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık göğüs büyütme ameliyatları kolayca uygulanmaktadır ve hastalarda komplikasyon gelişme risklerini en aza indirmektedir.

Meme Büyütme Nedir?

Kadınların en sık tercih ettiği estetik ameliyatlardan birisi meme büyütme ameliyatıdır. Tıbbi dilde meme büyütme adı verilen bu operasyon çoğunlukla silikon implantlar yardımıyla yapılmaktadır. Bir diğer seçenek ise otolog yağ ile meme büyütme işlemidir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

Meme büyütme operasyonundan sonra 3-4 hafta gibi sürede iyileşme görülmeye başlanır. Göğüs ölçüleri normalden çok küçük olan kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı fiyatı

Meme büyütme ameliyatının ücreti, kullanılan malzemenin boyutuna ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatları estetik amaçla yapılmasıyla birlikte sağlık için de yaptırılmaktadır. Son yıllarda devlet destekli ameliyatlar arasına giren bu operasyon çok fazla tercih edilmektedir.

Büyük memelere sahip kadınlarda ciddi sırt ve bel ağrıları oluşmaktadır. Kadınlarda meme boyutunun büyüklüğüne bağlı olarak kamburlaşmada görülebilmektedir. Bu problemleri yaşamakta olan kadınlar meme küçültme ameliyatı yaptırmayı tercih etmektedir. Büyük memeler aynı zamanda kadınlarda omuz bölgesinde çökme meydana getirmekte ve göğüs aralarında pişik nedenli enfeksiyon ve alerji oluşumuna da sebep olmaktadır.

Meme küçültme operasyonlarında önce hasta ile doktor ortak olarak karar alırlar ve beden yapısına en uygun göğüs ölçüleri belirlenir daha sonra bu ölçülere uygun olarak ameliyat sırasında küçültme uygulanır. Meme küçültme ameliyatında meme dokusu içerisinde bulunan fazla yağ dokuları sorunlu bölgeden çıkararak meme dokusu yeniden şekillendirilmektedir. Meme küçültme operasyonları sayesinde daha estetik bir görüntü elde edilmeye yardımcı olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik dışı görüntü nedeniyle kadınlar kendilerini bazı durumlarda rahatsız hissederler. Bu durumda sonraları cinsel yaşamı ve spor aktivitelerini olumsuz olarak etkilemektedir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Meme küçültme ameliyatında bazı teknikler mevcuttur. Ortak olarak hepsinde memeden yağ ve salgı dokusu alımı yapılmaktadır. Teknikler arasındaki en büyük fark kesilerin yerinin değişmesidir. Meme dokusundan alınan doku miktarına göre meme dikleştirme işlemi de uygulanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatında uygulanan teknikler şunlardır;

 • Lejour (lolipop izle meme küçültme)

L-yöntemi adı verilen bu yöntem, T-yöntemi ile aynı prensibi taşımaktadır. Bu yöntemin tek farklı cerrahın göğüs altı kıvrımında lateral yatay bir kesi yapması ile T-şekli yerine L-şekli oluşturmasıdır.

 • Test T izle meme küçültme

T yöntemi Anker veya Strömbeck yöntemi olarak da bilinmektedir, doktor areolay bölgesini bir neşter ile keser. Böylece kesi göğüs altı kıvrımına dik şekilde uzanmış olur ve tekrar yatay bir çizgide kesişmektedirler.

 • Greft Tekniği ile Meme Küçültme

I veya mantar yöntemi olarak da bilinen, Dikey Lejour yöntemi; doktor normal cilt ve areola arasında yer alan sınırı kullanmaktadır.

 • O Yöntemi ile Meme Küçültme

Benelli yöntemi; bu yöntemde cerrah areola çevresinde dairesel bir kesi meydana getirir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Göğüs küçültme ameliyatının ücreti ameliyattan sonra gözetim altında kalınacak süreye ve ameliyatı yapacak hekime bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sağlığı etkileyen durumlarda sağlık sigortası tarafından bu ücretler karşılanmaktadır fakat estetik amaçlı yapılan ameliyatlarda ücret kişiye aittir. Meme Küçültme Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için kliğiniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme yapısı çeşitli etmenlerle deforme olmuş veya sarkmış kadınların tercih ettiği meme estetiği türü Meme dikleştirme ameliyatıdır. Kadınların hamilelik süreciyle birlikte göğüslerinde genişleme meydana gelmektedir ve doğumdan sonra emzirmeye bağlı olarak meme deformasyonları ve sarkmalar oluşmaktadır. Bu deformasyonların giderilmesi için uygulanan işleme meme dikleştirme ameliyatı denilmektedir.  

Memede sarkmalarının meydana gelmesindeki diğer bir önemli etmen ise ani kilo alıp vermedir. Bu ani kilo alıp vermeler sonucunda meme elastik yapısını kaybetmektedir. Ayrıca genetik olarak büyük meme yapısına sahip olan kişilerin yaşları ilerledikçe memeleri sarkmaya başlar ve deforme bir görüntü meydana gelir. Meme dikleştirme operasyonları ortalama 3 saat kadar sürmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile yapılan bazı düzeltmeler;

 • Yaşla birlikte sarkan göğüsler,
 • Hamilelik veya kilo kaybından sonra göğüslerde meydana gelen sarkıklıklar,
 • Meme malformasyonları,
 • Göğüslerin şekli ve görünümü,
 • Meme büyütme ameliyatı ile küçük göğüsler düzeltilebilir.

Meme Dikleştirme Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatından önce nelere dikkat edilmelidir? Ameliyat ilk koşul, hastanın memelerinin büyümesini tamamlanmış olması ve memelerinin gelişimini tamamlamış olmasıdır. İşlem sonrasında emzirme zorlaşacağı için bu işlem hamilelik ve emzirmeden sonra gerçekleştirilmektedir. Kişi yeni doğum yapmışsa, memenin normal haline dönebilmesi için emzirmeden sonra sekiz ay kadar bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Geçirilen operasyon sonrasında hastalara sutyen kullanımı tavsiye edilmektedir. Ameliyattan sonraki bir iki ay gibi bir süreçte iyileşme gözlenebilir.  Göğüs altı kıvrımında meme ucuna, meme ucundan göğüs altı kıvrımına dik bir kesi atılır.

Kesi sonucu ortaya çıkan izler zamanla silikleşse de bu izler tamamen ortadan kaybolmamaktadır. Göğüste fazla miktarda deri bulunuyorsa, meme ucunun yukarı doğru bir şekilde hareket ettirilmesi gerekmektedir.

Operasyon için seçilen cerrahi yönteme bağlı olarak bu işlem 1,5 ile 4 saat arasında sürer. Meme dikleştirme estetiği  fiyatları cerrahi tekniğe, ameliyatın yapılacağı kliniğe, sorunun bulunduğu yere göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple tam bir fiyat verilmesi mümkün değildir. Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkek bireylerde hem erkeklik hormonu olan testesteron hemde dişilik hormonu olan östrojenin etkisi ile meme dokusunda meydana gelen kontrolsüz büyümedir. Büyüme bazı kişilerde tek meme dokusunda gerçekleşirken bazı bireylerde iki meme dokusunda da görülebilmektedir. Jinekomastinin 3 çeşit tipi bulunmaktadır. Bu tipler şöyledir;

 • Glandüler jinekomasti
 • Miks tip jinekomasti
 • Lipamatöz jinekomasti

Büyüme hem meme dokusu hem de yağ hücrelerinde meydana geliyorsa bu jinekomastinin miks tipini oluşturmaktadır. Miks jinekomastide cerrah müdahaleyi vaser liposuction ile uygulamaktadır. Lipamatöz jinekomasti kilo alımına bağlı olarak gelişmektedir. Glandüler jinekomastide ise sadece meme dokusunda artış meydana gelmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi uygulanarak meme dokusunun yapısına göre meme ucundan ya da kol altı tarafından kesi atılması gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Hormon nedeni ile bir büyüme meydana geldiği için meme dokusunun bir kısmı alınması gerekmektedir. Atılan kesi içerisinden Kanüller yardımı ile yağ dokusu boşaltılır.

Meme Estetiği Öncesi Muayene

Meme estetiği uygulaması için başvuran kadınlar ameliyat sürecinde herhangi bir komplikasyon yaşanmaması için ilk olarak ayrıntılı bir sağlık taramasından geçmektedir. Tercih edilen meme estetiği uygulamasına göre ölçü ve planlama süreci uygulanmaktadır.

Meme Estetiği Riskli midir?

Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi Meme estetiği ameliyatlarında da bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörleri şöyledir;

 • Anesteziye bağlı riskler
 • Kanama
 • Meme asimetrisi
 • Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan protezler bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir
 • Kalıcı dikiş izi
 • Süt kanallarına zarar verilmesi
 • Meme başlarının farklı yönlere bakması
 • Ağrı Meme bölgesinde sertlik oluşması
 • Emzirme problemleri
 • Enfesksiyon

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüslerin sarkmasında birçok etmen bulunmaktadır. Bu etmenlerin bazıları şöyledir;

 • Hamilelik ve emzirme sürecinde, cilt aşırı gerilmektedir ve daha sonra süt üretiğimi bittiğinde deri kendini geri çekmemektedir,
 • Kilo verme ile göğüslerde yağ dokusunda yaşanan kayıp,
 • Yaşlanma ile cilt esnekliğini kaybetmektedir,
 • Büyük göğüsler bir süre sonra vücuda ağır gelmektedir ve göğüs sarkmaktadır.

Meme Ucu  Büyüklüğü

Meme ucu büyüklüğü tıbbi bir hastalık değildir. Bu durum kişinin yapısal özelliğinden dolayı meydana gelmektedir. Kadınlar için sosyal yaşantılarında sorunlara neden olabilen bu durum tıbbi olarak bir sağlık sorunu teşkil etmemekte veya yol açmamaktadır. Meme başı büyüklüğü kadınların günlük yaşamlarında giydikleri elbise seçimlerinde özellikle iç çamaşırı kullanmıyor ise kendilerini rahatsız hissetmemek için dikkat ederek belirgin olmayacak şeyler tercih etmelerine sebep olur. Bu durumla başa çıkmak için kadınlar meme başı pedi veya kalın dokulu sütyenler tercih etseler de bu çözümler bile bazen yeterli olmayabilmektedir. Bu yüzden günümüzde Meme başı büyüklüğü sorunu ile ilgili operasyon veya ameliyatlar yapılmakta bu müdahaleler sonucunda da kadınlar için istenilen boyutlarda ve belirgin olmasını engelleyecek şekilde ama gayet doğal görünen meme başları elde edilmektedir.

Meme ucu estetiği oldukça kısa ve kolaydır. Ortalama 30 dakika gibi kısa bir cerrahi müdahale ile lokal anestezi vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Ancak doktorlar için ameliyat sırasında oldukça dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Meme başı müdahalesi sırasında süt kanallarını korumak ve zarar vermemek çok önemlidir. Bebeklerin süt ihtiyaçlarını giderirken Annelerinin meme başlarını emerek sütü almaları dolayısıyla yanlış bir müdahale sonucu emzirme ile alakalı bir sorun oluşmasını en aza indirmek için cerrahi müdahale sırasında doktorların büyüteçli gözlükler kullanarak bu ameliyatı gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bazı deforme olmuş ve sıkıntılı meme başlarında başarılı bir operasyon gerçekleştirebilmek için tam doku aradan işlemle çıkartılabilir ve bu durum gerçekleştiğinde hastalar ameliyattan sonra emzirme sorunu yaşayabilmektedir. O yüzden anne olmayı düşünen veya hali hazırda anne olan kişilerin bunu bilmesi oldukça önemlidir.

Meme başının büyüklüğü konusunda operasyonun ardından meme başlarında his kaybı yaşanıp yaşanmadığı da oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bunun cevabı ise ameliyatın ardından meme başlarında his kaybı olmamaktadır. Hatta ameliyatın ardından çok kısa bir sürede ve çoğu zaman hemen taburcu olunabilmekte ve sıkıntısız bir şekilde sosyal hayata dönülebilmektedir.

Meme Ucu  Çöküklüğü

Meme başının içe doğru çökük olması tıbbi literatürde İnverted nipple olarak adlandırılmaktadır. Meme başı çöküklüğü doğuştan oluşabilir veya sonradan da ortaya çıkabilir. Meme başı küçüklüğü ergenlik dönemine girilmesi ile fark edilebilmektedir. Bu estetik sorunu kişinin aktif cinsel hayatını ciddi oranda etkilemekte ve psikoseksüel bir sorun olarak meydana çıkmaktadır.

Meme ucu çöküklüğünün nedeni çoğunlukla meme başı alt kısmında yer alan süt kanallarının doğuştan veya diğer çevresel nedenlerle kısalması olmaktadır. Meme başının içe doğru çökük olması hafif evreden ciddiye evreye doğru birçok çeşitte karşımıza çıkabilmektedir. Hafif vakalarda meme başı etrafına minik bir baskı uygulanması ile meme başı normal şekline döndürülmektedir. Ciddi vakalarda ise ameliyat uygulanarak düzeltilebilmektedir.

Meme başının çöküklüğünde gerçekleştirilen ameliyat lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat süresi   15 dakika ile 1 saatlik bir süre arasında değişiklik göstermektedir. Hasta ameliyattan sonra aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Hafif derece vakalarda meme başı altındaki süt kanallarına herhangi bir müdahale uygulanmadığından yani kesi işlemi uygulanmayacağı için emzirmede herhangi bir sorun meydana gelmemektedir. Daha ciddi vakalarda ise süt kanallarına müdahale edildiği yani kesi işlemi uygulandığı için emzirme olanaklı değildir.

Areola Büyüklüğü

Areola meme başı etrafındaki kahverengi yuvarlak bölgeye verilen addır. Areolada görülen büyüklük doğuştan veya hamilelik ile kilo almaya bağlı olarak meme büyümeleri meydana gelebilmektedir. Areolanın normal çapı 4.5-5 cm civarında bulunmaktadır. Areolanın büyük olması sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmamaktadır fakat estetik açıdan kötü bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu sorun areola küçültücü ameliyat işlemi ile rahatlıkla önlenebilir. Halkasal olarak küçültme işlemi uygulanarak geniş olan areola çapı 5 cm olacak şekilde küçültülür. Ameliyat sonucunda ise areola dış sınır bölgesinde halkasal şekilde hafif bir iz kalmaktadır.

Meme Estetiği sonrası Bakım 

Göğüs estetiği ameliyatlarının arasında göğüs büyütme ameliyatı dışında kalan diğer cerrahi işlemlerde ağrı problemleri ile çok sık karşılaşılmamaktadır.

Bazı vakalarda ameliyat bölgesinde kan ve serum sıvıları birikebilmektedir bu sıvıların dışarı atılabilmesi için dren kullanılmaktadır.

Operasyonun üzerinden geçen 3 gün sonrasında ılık duş, 7 gün sonrasında fiziksel egzersiz ve spor hareketleri, 3 gün sonrasında yoğun olmayan bir tempoda ofis işlerine geri dönülmesine izin verilmektedir.

Meme estetiği hakkında detaylı bilgilere kliniğimizi ziyaret ederek veya web sitemizi ziyaret ederek ihtiyaç duyduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz.