• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Yüz Dolgusu ve Fiyatları

Yüz Dolgusu ve Fiyatları, halk arasında internet, sosyal medya veya basında duydukları birkaç yazı ve görseller ile hastaların zihninde şekillenmektedir. Dolgu ile ilgili olarak en çok yapılan hata ise onu botox ile karıştırmaktır. Botox kırışıklıkları azaltmak için yapılan bir uygulama iken, dolgu çukur olan yerlerin doldurulması işlemidir. Özellikle dolgu burundan ağız kenarına doğru uzanan ve kaş ortasındaki derin oluklar yahut yüzümüzde istemediğimiz derinleşmiş çukurları dolgunlaştırmak ve daha volümlü bir hale getirmek için yapılır.

Dolgunun Tarihçesi

Dolguların tarihçesine baktığımızda önceleri silikon gibi kalıcı bir takım dolgular kullanılmaktaydı. Fakat bunlar zaman içerisinde pek çok yan etkileri ve yapıldıktan sonra istenmeyen bir takım görüntüler nedeniyle günümüzde artık kullanılmamaktadır. Bundan on beş yıl önce kolajen uygulamaları dediğimiz kalıcı olmayan bir şekillendirme kullanılmaya başlandı. Etkinliği az olduğu için birçok hasta tarafından şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu dönem içerisinde yeni bir takım ürünler gelişmeye başladı ve hidrolik asit dediğimiz normalde dilimizin içerisinde de bulunan bir madde enjeksiyonları uygulanmaya başlandı.

Tıbbın ve teknolojinin daha az geride olduğu dönemlerde bu tip ürünlerin vücut için herhangi bir alerjik reaksiyonu var mı bakılmaksızın uygulanmaktaydı ve o dönem dolgularını çapraz bağları az olduğu için dolgu kısa sürede etkisini yitirmekteydi. Tabi ki zaman ilerledikçe tıp ve teknolojide ilerledi. Artık daha uzun süreli bir buçuk hatta iki yıl boyunca etkisini yitirmeyen dolgular üretildi. Dolgunun kalıcılığının artmasının sebebi de dolgunun volümünü dağıtması ve iyi akışkanlığıyla bağlantılıdır. Akışkanlığı fazla olan dolguların ince çizgilerden ziyade kalınlık gerektiren derin olukları ya da yüz şekillendirmek için kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda alt göz kapağında çukurluk ve morluklar olan hasta grupları için ışık dolgusu diye tabir ettiğimiz yüksek ve bölgede daha homojen daha etkili bir dolgu geliştirildi.

Dolgu uygulamaları önceleri iğne ile yapılmaktaydı. Bu iğneler sonucunda oluşan ağrılar hastalar ciddi oranda canını yakmaktaydı. Hatta bazen yapılan iğne ile yapılan dolgu deri altındaki kan damarlarına enjekte edilmekteydi ve bu nedenle bu bölgede damar tıkanmaları ve buna bağlı olarak bir takım kızarıklıklar, şişmeler gibi komplikasyonlara sebep olmaktaydı.

Yüz Dolgusu ve 2021 Fiyatları

Günümüzde dolgu uygulamalarında ince kanüller kullanılarak bu tip komplikasyonları üzerine geçilmiş ve doluluk uygulaması esnasındaki ağrı ve sızılar azalmaya başlamıştır. Etkili bir dolgu doğru bir teknik ile uygulanıyor ise morluk oluşmadan homojen bir şekilde güzel ideal diyebileceğimiz sonuca ulaşmamızı sağlar.

Günümüzde dolgu yaptıran kişilerde oluşan komplikasyonlardan en önemlisi dolgunun düzensiz yapılmasıdır. Yani homojen uygulayamamak ya da dolgunun küçük topaklar oluşturması ve homojen bir yayılım sağlamadığı için dokunun içine yapılan dolgunun hissedilmesi, ele gelmesi gibi bir takım sorunlardır. Etkili dolgu için yapılması gereken aslında dolgunun homojen olarak uygulanması ve yapılan dolgu sonrasında hastanın memnuniyetidir.

Yüz dolgusu 2021 fiyatları kullanılan malzeme, doktorun tecrübesi, hastanenin kalitesi vb bir çok açıdan değişiklik göstermektedir.

Yüz Dolgusu Nedir?

Dolgu; cildin kırışıklığını, sarkmasını gidermeye yarayan maddelerdir. Dolguların bazıları kalıcı etkiler gösterirken, bazıları göstermez. Bu içerisinde kullanılan maddeye göre değişir. Dolgu enjekte işlemi gerçekleşmeden önce, hastanın cilt yapısı incelenir ve talepleri dinlenir.

Dolgu, vücudun birçok yerine enjekte edilebilir. Yüzdeki sarkmanın giderilmesi için elmacık kemiklerine enjekte edilerek bu bölge belirginleşir, dudaklara enjekte edilerek dudak dolgunlaşması gerçekleşir. Bununla birlikte, çene hattının düzeltilmesi, kaş arasındaki çizgilerin giderilmesi, poponun ve kalçalarının şekillenmesi amacıyla da dolgu maddeleri kullanılır. Dolgu maddesi, belirlenen bölgeye ince bir iğneyle enjekte edilir. Enjekte edilen madde, kırışıklığın ve sarkan bölgenin altını doldurur. Böylece ciltte düzelme meydana gelir ve enjekte edilen bölge daha iyi bir görüntüye sahip olur. Dolguda kullanılan madde, operasyonun etkili olmasında önemlidir.

Günümüzde, sağlık açısından güvenilir ve etkili olan Hyalüronik asit en çok tercih edilen dolgu maddesidir. Bu dolgu maddesi, yüzdeki kırışıklığı ve sarkmayı giderir. Cilt yenilemenin yanında bu dolgu maddesi, dudağın dolgunlaşması ve bozulan çene hattının düzelmesi için de kullanılır. Dolgu işlemi, cildinde enfeksiyon bulunan, hamile veya emzirme döneminde olan kadınlar haricinde gelişimini tamamlamış herkese uygulanabilir. Dolgu enjeksiyonu, yaklaşık 20-30 dakika sürer. Bu süre işlem yapılan bölgeye göre farklılık gösterebilir. Dolgu enjeksiyon işlemi öncesi, belirlenen bölgeye anestezik krem sürülür ve acının hissedilmesi önlenir.

Yüz Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu maddesinin etkisi kullanılan maddeye ve enjekte edilen kişiye göre değişim gösterir. Fakat genel olarak, kalıcılık sürenin 6-18 ay arasında değiştiği bilinir. Her cerrahi işlem sonrası olduğu gibi dolgu maddesi enjekte edildikten sonra, bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu yan etkiler, enjekte edilen bölgeye göre değişiklik gösterir.

Yüz dolgusu sonrasında, enjekte bölgesinde kızarıklık ve morluk görülebilir. Bu yan etkiler kısa sürede iyileşir. Hekimler, iyileşme sürecini hızlandırmak için özel bir jel önerirler. Ayrıca işlem sonrasında, kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı sadece doktorun yazdığı ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Yine bu dolgu işleminden sonra, sıcak su ile duş alınmamalı ve ağır spor yapılmamalıdır. Dudak dolgusu sonrasında da bazı anormallikler meydana gelebilir. Dudaklarda morarmalar ve bazen ödemler oluşabilir. Bu tarz sorunlar, ilk 1 haftada meydana gelebilir. Morluk ve ödemin giderilmesi için doktorlar, düzenli aralıklarla buz tutulmasını önerir. Ayrıca, morlukların azalması için K vitamini içeren kremler sürülebilir.

Dudak dolgusu işlemi sonrasında, havuza girilmemesi gerekir. Çünkü havuzdan enfeksiyon kapılması, iyileşme süreci olumsuz etkiler. Havuzun yanında, makyaj malzemeleri de enfeksiyon riski taşır. Operasyon sonrası, yaklaşık 1 hafta makyaj yapılmaması önerilir.

Dolgu işlemi, ciddi bir operasyon değildir. Fakat hastaların hekimlerin tüm tavsiyelerine uymaları gerekir. Çünkü, estetiğin başarılı olması sadece operasyonu geçirmekle kalmayıp, sonrasında gereken uygulamaları gerçekleştirmekle mümkündür. Böylece, hastalar istedikleri estetik bir görüntü elde ederek, kendilerini sosyal yaşamlarında daha genç ve özgüvenli hissederler.

Dolgu Fiyatları

Yüz Dolgusu ve fiyatları için standart bir bilgi verilmez. Çünkü, dolgunun yapılacağı bölgeye, dolgu maddesine göre fiyatlar farklılık gösterir. Dolgu uygulaması iki farklı şekilde uygulanır. İlki; Hyalüronik asit içeren geçici dolguların kullanılması, diğeri ise uzun etkili ve kalıcı maddelerin kullanıldığı dolgulardır. Hyalüronik asit, cildi pürüzsüz ve esnek tutar. Aynı zamanda dokuların tamir edilmesiyle, cildin yaşlanmasını önler. Uzun ve etkili olan dolgu maddelerinin en önemli özelliği ise, ciltte elde edilen hacmin sürekli olmasıdır. Fakat, kalıcı dokuların bazılarının vücutta reaksiyon oluşturma riski yüksektir. Bu yüzden hasta kalıcı doku tercih edecekse, dokuya uyumlu olmasına dikkat edilir.

Kalıcılık süresini belirleyen bu dolgu maddeler, dolgu işleminin maliyetinde belirleyicidir. Yani uygulamada kullanılacak olan malzemeler, uygulamanın yapılacağı bölge, klinik ve doktor gibi etkenler dolgu fiyatının belirlenmesinde rol oynar. Ayrıca, dolgu ile yapılan bazı yöntemler vardır. Lazer, radyo frekans gibi yöntemler dolgu işlemiyle birlikte uygulanırsa dolgu işleminin fiyatı değişir. Dudak enjektesinde önemli olan nokta, operasyon sırasında kullanılacak malzemedir. Ucuz, kalitesiz malzemelerin kullanıldığı yerler ucuz olacaktır. Fakat kalitesiz malzemenin enjekte edilmesi, bir zaman sonra estetiği etkisiz kılar. Yani, kaliteli bir yerde dolgu yaptırmak estetiğin etkisini arttırır. Böylece, bireyler istedikleri görünüme sahip olarak sosyal yaşamlarında daha mutlu olurlar. Dolgu işleminin fiyatının öğrenilmesi için, doktora gidilerek ön muayene yapılması gerekir. Çünkü, doktor hastanın cildini inceler, taleplerini dinler ve bunlara uygun fiyat belirler.