• info@esteaura.com Terrace Fulya, İstanbul
  • +90 530 442 60 99

Meme Protez ve Dikleştirme

Meme Protez ve Dikleştirme Ameliyatı

Özellikle derisi gevşek, çok kilo vermiş ya da süt verme döneminden sonra meydana gelmiş meme sarkması durumunu yaşayan kişilere yapılır. Meme dokusu göğüs duvarına herhangi bir kemik ile bağlı değildir. Eğer derimiz de gevşek ise zaman içerisinde yerçekimine bağlı olarak göğüste sarkma meydana gelir. Bu sarkma yaşlı, kilolu bireylerde daha da bariz hale gelecek ve zaman içerisinde meme dokusu tamamen aşağıya doğru inmiş olacaktır. Böyle bir durumda kişi bu durumdan rahatsız olacaktır ve meme protez ve dikleştirme işlemine ihtiyaç duyacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Aşamaları

Kişi başvurduğu plastik cerrah tarafından iki aşamada detaylı olarak değerlendirilmelidir.Bunlardan birincisi eğer meme dokusu yeterli ise sadece kendi dokuları ile memeyi dikleştirme işlemi planlanır. Eğer kendi dokusu yeterli değil ise bir silikon yardımı ile memeyi daha dolgun ve daha dik bir şekil verilebilir. Önemli olan şey kişinin bu noktadaki beklentisini ve kafasındaki bütün soruları danıştığı cerraha anlatması ve doğru bir şekilde karar vermesi gerekir. Bu ameliyat kolay bir işlemdir. Ameliyat günü ameliyatı isteyen kişi ile tekrar görüşülür ve gerekli anestezi konsültasyonu yapıldıktan sonra planlama aşamasına geçilir. Bu esnada çizimler yapılır, fotoğraflar çekilir, kişiyle son bir görüşme yapıldıktan sonra ameliyata alınır. Sonrasında odasına çıkarılır. Aynı gün ya da bir gece kaldıktan sonra kişi taburcu edilir. Bir hafta sonra tekrar kontrole gelmelidir.

Kadınların memelerinin sarkık olmaması ve kadınların istedikleri görüntüye ulaşarak mutlu olması amacıyla geliştirilmiş olan meme dikleştirme ameliyatı, kadınların psikolojik sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Çünkü çoğu kadın istediği memelere sahip olamadığı için psikolojik bunalımlar yaşarlar ve bu bunalımlar zamanla ilerleyip, kişide depresyon gibi problemler yaratabilir.

Tüm bu sorunu ortadan kaldıran meme protez ve dikleştirme ameliyatı, diğer göğüs operasyonlarından biraz daha ağır bir ameliyattır. Ameliyatın süresi uzundur, diğer ameliyatlar en fazla 2 saat sürerken bu ameliyat 2 ila 4 saat sürer. Ayrıca bu ameliyatta yalnızca genel anestezi uygulanır, lokal anestezi ile kesinlikle yapılamayacak bir ameliyattır. Bunun sebebi hem ameliyatın uzun sürmesi hem de ameliyatın sonuçlarının ağır olmasıdır.

Bu ameliyat genel olarak tüm kontrolleri yapılmış ve her birinden olumlu sonuçlar alınmış hastalara yapılır. Doktor kronik rahatsızlığı bulunan hastalara birtakım bilgilendirmeler yapar ve bu bilgilendirmeleri iyice okuyup anladığında dair bir belge imzalattıktan sonra bu ameliyatı yapar. Çünkü ameliyat kronik rahatsızlığı olan kişilerde çeşitli kanamalara, dokularda kan birikmesine ve dikişlerin atmasına neden olabilir. Ameliyat bu tarz kişiler için risk taşıyan bir ameliyattır.

Ayrıca sarkık meme problemi ameliyat dışında bir şey ile giderilemeyen ciddi bir problem olduğu için bu ameliyat şarttır. Çünkü sarkmış olan memelere uygulanan hiçbir krem, masaj veya makine memelerin sarkıklığını gidermez.

Meme Protez ve Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi bu ameliyat yalnızca genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Bazı türlerinde meme küçültme ameliyatı ile yapılırken, bazı türlerinde de göğüs büyütme ameliyatı ile yapılır. Tek başına yapıldığı durumlar da elbette vardır fakat genellikle büyük meme sorunu olan kişilerin göğüsleri sarkıktır. Ve ayrıca küçük memelere sahip olan ve göğsünü büyütmek isteyen kişilerin de memelerinin sarkmaması için bu ameliyatın uygulanması şarttır.

Ameliyatın süresi 2 ila 4 saat arasında değişir. Bu süre diğer ameliyatlar ile kıyaslandığında biraz fazla olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı, göğsünde hafif bir sarkıklık olan kişilerin göğsüne silikon protez ekleyerek gerçekleştirilir. Genel itibariyle meme büyütme ameliyatı ile benzerdir. Fakat meme büyütme ameliyatından farklı olarak, bu ameliyatta kişilere dren eklenir.

Meme sarkıklığı ciddi ölçüde kendini belli etmiş olan kişilerde ise, meme küçültme ameliyatına benzer bir uygulama vardır. Zaten memeleri olması gerekenden büyük olan kişilerin, aynı zamanda memeleri sarkık olduğu için, o kişilere iki işlem birden uygulanır. Fakat bu ameliyatta, meme

Küçültme ameliyatından farklı olarak meme bezi küçültme işlemi uygulanmaz. Çünkü amaç yalnızca memelerin dikleşmesini sağlamaktır.

Eğer kişinin meme bezi çok yetersizse, memenin altına silikon protez konularak memenin dikleşmesi sağlanır. Bu durum deride bolluk oluşmasına neden olacaktır. Deride oluşan bolluğun giderilmesi amacıyla fazla deri toplanır ve bu sorunda görüntüde değişikliğe neden olmaz. Kişi sağlıklı bir uygulama geçirdiği takdirde, yapılan işten son derece memnun kalacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Kimler Tercih Edebilir?

Ameliyat her zaman olmasa da bazı zamanlarda sorun oluşturabilen bir ameliyattır. Özel durumu olan kişilerde sorun oluşma ihtimali daha yüksekken, özel sorunu olmayan kişilerde problem oluşma ihtimali daha düşüktür. Ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında birtakım sorunlar meydana gelebilir. Örneğin dokuda kan birikebilir, kanama olabilir, dikişlerde enfeksiyon görülebilir ve dikişler atabilir. Bu problemler esasında normal insanlarda da görülebilir.

Meme protez ve dikleştirme ameliyatı genel olarak şeker ve kolesterol gibi kronik rahatsızlığı bulunan kişilere önerilmez. Bunun nedeni ameliyat esnasında ve sonucunda bu kişilerde, diğer kişilere oranla sorun görülme ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Fakat yine de bu hastalara hiç ameliyat yaptıramaz demek mümkün değildir. Doktor oluşabilecek tehlikeleri açıklayıp gerekli belgeleri imzalattıktan sonra, bu ameliyat yapılabilir.

Meme dikleştirme ve protez ameliyatı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, ameliyatı kimin yapacağıdır. İşinin ehli olmayan ve bu konuda herhangi bir tecrübesi bulunmayan kişilere bu ameliyatın yaptırılması tehlike arz edebilir. Bu nedenle ameliyatın ne kadar önemli ve ağır bir ameliyat olduğu iyice araştırılarak doktor tercihinin bir kere daha düşünülmesi gerekir.

Ayrıca bu tarz ameliyatların hastanede yaptırılması daha uygundur. Bazı klinikler hastanelerden daha iyi iş çıkarabilir ama kliniklerdeki donanım hastanedeki kadar iyi olmayacaktır. Bu nedenle bu tarz estetik ameliyatları için hastanelerin tercih edilmesi, hastanın sağlığı açısından da önemlidir.